سبک زندگی

اسلایم چیست و چگونه باید برای کودکان درست کنیم؟

نکات مهم درباره اسلایم؛ آیا خطری برای کودکان دارد؟

اسلایم ماده‌ای با خواص علمی منحصربه‌فرد است. اسلایم یک مایع غیرنیوتنی است. یعنی نه جامد است و نه مایع. این ماده به‌خودی‌خود شکل خاصی ندارد.

این به این دلیل است که می‌توان آن را مانند یک جامد در دست نگه داشت و اگر در جایی قرار گیرد مانند یک مایع در جریان است. همچنین دارای خواص انعطاف‌پذیری است که می‌توان آن را مانند یک توپ نورد یا غلت داد.

دلیل علاقه‌مندی کودکان به اسلایم

اسلایم به دلیل ویژگی‌های هیجان انگیزش بسیار محبوب است و به‌جز سرگرمی کاربردهای دیگری نیز دارد. به‌عنوان مثال، اسلایم می‌تواند به آموزش ساختار پلیمرها، علم مواد و واکنش‌های شیمیایی به کودکان کمک کند.

اما اسلایم فقط برای بچه‌ها نیست. فشار دادن و فشردن بین انگشتان بدون چسبیدن ذرات به‌دست، می‌تواند راه خوبی برای کاهش استرس باشد. به همین دلیل افراد زیادی به حالت انعطاف‌پذیر و نچسب آن علاقه‌مند هستند.

از ویژگی‌های جالب اسلایم، این است که با مواد خانگی درست می‌شود. اما پس از مخلوط شدن در عرض چند دقیقه به مواد کاملاً متفاوتی تبدیل می‌شود.

دلیل علاقه‌مندی کودکان به اسلایم

ترکیب شیمیایی اسلایم

در گل، بور و پلیمرهای ناخالص پیوندهای شیمیایی انعطاف‌پذیری را تشکیل می‌دهند، که مانند یک مایع با محیط تعامل دارند.

بیشتر انواع اسلایم های چسبناک نمونه‌هایی از پلیمرها هستند. پلیمرها مولکول‌هایی هستند که از اتصال زنجیره‌ای از اجزا به یکدیگر تشکیل می‌شوند.

آب جزء اصلی اسلایم است و دو ترکیب مهم دیگر صمغ مخصوص و بور (محلول بوراکس) است.

بیشتر ببینید: ساخت تراریوم در خانه

انواع مختلف اسلایم چیست؟

اسلایم انواع مختلفی دارد و بسیار متنوع است. برخی از رایج‌ترین انواع اسلایم عبارت‌اند از:

اسلایم اکلیکی

اسلایم اکلیکی

این اسلایم همان اسلایم معمولی مخلوط با پودر حلقه است.

گلکسی اسلایم

گلکسی اسلایم

این اسلایم همان استیکی معمولی است که در آن از رنگ‌های براق و متالیک سون استفاده‌شده و ظاهری کهکشانی دارد. از ستاره‌های براق یا پلی‌استر نیز می‌توان در داخل خانه استفاده کرد. معمولاً یک تاج گل وجود دارد.

Mud Purge برای کیبوردها عالی است

Mud Purge برای کیبوردها عالی است

آیا می‌دانستید که Slime می‌تواند برای تمیز کردن دکمه‌های صفحه‌کلید، دریچه‌های هوا، کنترل از راه دور و سایر وسایل الکترونیکی استفاده شود؟

Cleaning Slime کمی سفت‌تر است و مانند یک برس نازک، می‌تواند کثیفی چسبیده دکمه‌های صفحه‌کلید را پاک کند.

اسلایم کرکی، نازک نرم و پف‌کرده

اسلایم کرکی، نازک نرم و پف‌کرده

این اسلایم بسیار جذاب و لطیف است و وقتی آن را فشار می‌دهید، انگار مارشمالو (پفک پفکی) در دست دارید. در ایران به کرم اسلایم معروف است.

اسلایم دانه برفی

اسلایم دانه برفی

این اسلایم همان اسلایم معمولی است که با دانه‌های سرب مانند و پلی‌استر مخلوط می‌شود. به همین دلیل به آن دانه برف می‌گویند. فشار دادن آن به شما احساس لذت می‌دهد.

اسلایم بدون چسب و بوراکس. برای پوست ایمن هست

بوراکس یک ماده پاک‌کننده است و معمولاً به‌عنوان یک ماده فعال در بسیاری از اسلایم ها استفاده می‌شود. اما از آنجایی که نباید برای مدت طولانی روی پوست بماند و ممکن است باعث حساسیت پوست شود، بهتر است از اسلایم بدون بوراکس استفاده کنید. در هنگام خرید اسلایم حتماً از مقدار مجاز بوراکس که فقط 4 درصد است استفاده کنید. اگر هنوز نگران هستید، اسلایم خود را در خانه درست کنید.

بیشتر ببینید: اهمیت اسمارت واچ در کارهای خانه

اسلایم شبنم در تاریکی می‌درخشد

اسلایم شبنم

این اسلایم در تاریکی می‌درخشد و به نظر می‌رسد نور خاص خود را دارد. شما می‌توانید به‌راحتی آن را با استفاده از شامپو و سایر مواد بی‌خطر خانگی مانند نمک تهیه کنید.

اسلایم معمولاً از چه موادی ساخته می‌شود؟

طیف گسترده‌ای از مواد و ترکیبات مختلف را می‌توان برای ساخت اسلایم استفاده کرد. اسلایم معمولاً حاوی حداقل تعدادی از ترکیبات زیر است:

 • بوراکس
 • مایع شوینده؛
 • محلول نمکی برای لنز چشم
 • چسب سفید (مادر یا شفاف)؛
 • نشاسته ذرت؛
 • خمیرریش؛
 • شامپو؛
 • پودر اکلیل
 • رنگ خوراکی.

همه این اجزا با هم در یک دستگاه کار نمی‌کنند. به‌عنوان مثال، برای ایجاد اسلایم پاک‌کننده به مایع شستشو، آب ولرم، آدامس و بوراکس نیاز دارید. ترکیب این اسلایم بسیار گسترده خواهد بود.

به‌عنوان مثال دیگر، اسلایم نازک بافت متفاوتی دارد و حاوی مواد بسیار بیشتری نسبت به اسلایم تمیز است. همچنین حاوی بوراکس نیست.

طرز تهیه نمونه اسلایم بدون بوراکس

طرز تهیه نمونه اسلایم بدون بوراکس

 • 120 میلی‌لیتر چسب مخصوص؛
 • یک قاشق غذاخوری جوش‌شیرین.
 • یک چهارم قاشق غذاخوری محلول ضدعفونی‌کننده لنز چشم.

همه این مواد را در ظرفی بریزید و چند دقیقه با هم مخلوط کنید تا اسلایم شکل بگیرد. مخلوط باید در انتها جامد و مرطوب باشد اما به دستتان نچسبد.

می‌توانید با اضافه کردن شامپو همان دستور غذا را به اسلایم شبانه تبدیل کنید. همچنین، اگر یک اکلیل به آن اضافه کنید، یک اکلیل اسلایم خواهید داشت.

ماندگاری اسلایم چقدر است؟

ماندگاری اسلایم چقدر است؟

نگهداری اسلایم در ظرفی که هوا به آن نفوذ نمی‌کند بسیار مهم است. این کار از خشک شدن اسلایم جلوگیری می‌کند و تا چند روز باقی می‌ماند. البته اگر اسلایم خود را در یخچال نگهداری کنید ممکن است تا یک ماه خشک یا کپک‌زده بماند. البته اسلایم چسبنده‌ای که از بیرون می‌خرید معمولاً دوام بیشتری دارد.

بیشتر ببینید: مقایسه مسواک برقی و معمولی

آیا اسلایم بی‌خطر است؟

کاملاً بله. البته برخی از افراد مبتلا به آلرژی یا پوست حساس، ممکن است از برخی از اجزای آن رنج ببرند. برای مثال، ممکن است به یک مایع شوینده خاص حساسیت داشته باشید. در این صورت، اگر اسلایم را خودتان درست می‌کنید، از دستور تهیه آن استفاده کنید که به جای مایع شوینده از مخلوط دیگری استفاده کنید.

بزرگ‌ترین خطر برای اسلایم به دلیل محلول بوراکس موجود در آن است. می‌توانید اسلایم بدون بوراکس بخرید یا به محتوای بوراکس در آن توجه کنید، نباید بیشتر از 4٪ باشد. راه‌حل دیگر این است که خودتان اسلایم را در خانه درست کنید. این کار به قدری آسان است که مطمئناً یک یا دو بار از تهیه اسلایم خود مراقبت خواهید کرد.

4 دلیل برای اینکه بچه‌ها با اسلایم بازی می‌کنند

4 دلیل برای اینکه بچه‌ها با اسلایم بازی می‌کنند

1. اسلایم علم است

اسلایم بچه‌ها را با مفاهیم علمی پلیمرها، سیالات غیر نیوتنی، ویسکوزیته و غیره آشنا می‌کند. در ابتدایی‌ترین سطح، اسلایم یک آزمایش شیمیایی است که نشان می‌دهد چه اتفاقی می‌افتد وقتی دو ماده با هم ترکیب می‌شوند و ساختار مولکولی خود را تغییر می‌دهند تا یک ماده جدید تشکیل شود.

در حالی که علم اغلب از طریق کتاب آموخته می‌شود، تجربیات عملی بهترین راه برای پرورش عشق به شیمی و علم است. هیچ‌کس یک پرسشگر غیر نیوتنی را بدون اینکه آن را در دست بگیرد و ببیند چگونه رفتار می‌کند، درک نکرد.

2. اسلایم یک تمرین حل مسئله است

هنگام تهیه اسلایم متغیرهای زیادی وجود دارد، از جمله دما و رطوبت بیرون، نحوه کاملاً مخلوط کردن و نسبت مواد تشکیل‌دهنده. هر دسته از اسلایمی که تا به حال ساخته‌ایم باید به خوبی تنظیم می‌شد، یعنی با یک دستور اولیه شروع می‌کنیم و بسته به برخی از عوامل ذکرشده در بالا، تونیک یا چسب بیشتری اضافه می‌کنیم، یا حتی از لوسیون برای نرم کردن اسلایم واقعاً سفت استفاده می‌کنیم.

هر دسته از اسلایم تمرین کوچکی برای حل مسئله است: آیا به فعال‌کننده بیشتر، چسب بیشتر نیاز دارد، آیا خیلی چسبنده است یا خیلی سفت است، و برای رفع هر یک از این مشکلات چه چیزی می‌توان اضافه کرد؟ بچه‌ها هر بار که اسلایم درست می‌کنند، در حل مشکلات کاملاً راحت خواهند بود.

اسلایم یک اسباب‌بازی لمسی و حسی

3. اسلایم یک اسباب‌بازی لمسی و حسی برای بچه‌های بزرگ‌تر است

بیایید با آن روبرو شویم، زمانی که بچه‌ها به کلاس دوم و بالاتر برسند، شانس آنها برای بازی حسی به‌شدت کاهش می‌یابد. بازی حسی معمولاً مترادف با کودکان نوپا و کودکان تا 6 سال است، و بازی حسی برای کودکان کوچک فواید زیادی دارد، اما برای کودکان بزرگ‌تر نیز فوایدی دارد.

بازی حسی برای رشد حرکتی مهم است. کودکان بزرگ‌تر هنوز در حال توسعه مهارت‌های حرکتی خود هستند و می‌توانند از تمام تمرین‌هایی که می‌توانند استفاده کنند، استفاده کنند.

بازی حسی همچنین به کودکان کمک می‌کند تا احساسات خود را تنظیم کنند و اسلایم یکی از بهترین فعالیت‌های آرامش‌بخش است که تا به حال دیده‌ایم. بچه‌ها می‌توانند ساعت‌ها اسلایم را کشش دهند، بچرخانند و ورز دهند. ما باید به آنها فرصت‌هایی برای بازی‌های حسی آشفته‌ای بدهیم که به‌شدت هوس می‌کنند!

تسلط باعث ایجاد اعتمادبه‌نفس با اسلایم

4. تسلط باعث ایجاد اعتمادبه‌نفس می‌شود

اعتمادبه‌نفس، پشتکار و اراده. اینها ویژگی‌هایی است که والدین می‌خواهند در فرزندان خود ایجاد کنند و چه راهی بهتر از این که به آنها اجازه دهند در چیزی که از آن لذت می‌برند متخصص شوند.

همه ما می‌دانیم که بچه‌ها اسلایم را دوست دارند و خیلی‌ها نسبت به آن وسواس پیدا کرده‌اند. برخلاف بازی‌های ویدیویی یا رسانه‌های اجتماعی، اسلایم یک فعالیت عملی، خلاقانه و علمی است، پس چرا از بچه‌ها برای تبدیل‌شدن به استاد اسلایم محروم می‌شویم؟

ما مرتباً علایق کودکان خردسال خود را به چیزهایی مانند دایناسورها، کوسه‌ها و قطارها پرورش می‌دهیم، پس چرا ناگهان بخواهیم همین اشتیاق را برای کودکان بزرگ‌تر مهار کنیم؟

به آنها اجازه دهید متخصص شوند. زیرا این امر باعث ایجاد اعتمادبه‌نفس در آنها می‌شود، به‌خصوص برای کودکانی که ممکن است فعالیت‌های دیگری نداشته باشند که احساس می‌کنند برتر هستند.

آیا بازی با اسلایم بی‌خطر است؟

آیا بازی با اسلایم بی‌خطر است؟

این مهم‌ترین سؤالی است که از والدین هنگام برگزاری مهمانی‌ها یا کارگاه‌ها دریافت می‌کنم. به‌طور خلاصه، بله، اسلایم برای اکثر کودکان کاملاً بی‌خطر است.

ماده فعال در اکثر دستورالعمل‌های اسلایم (به‌جز اسلایم خوراکی) مشتقاتی از بوراکس، یک ماده معدنی طبیعی، مانند تترابورات سدیم و اسید بوریک است. بوراکس در حال حاضر به‌عنوان صابون و ضدعفونی‌کننده در بسیاری از محصولات استفاده می‌شود.

علاوه بر بوراکس، دو فعال‌کننده رایج که برای تولید اسلایم استفاده می‌شود، نشاسته مایع (Sta-Flo) حاوی تترابورات سدیم و آب‌نمک حاوی اسید بوریک است. بنابراین ماده فعال در همه این استروئیدها یکسان است.

بوراکس در سال‌های اخیر به دلیل یک مورد شدید سوختگی شیمیایی که زمانی رخ داد که کودکی با مواد اسلایم ساز از جمله بوراکس برای مدت طولانی بازی کرد و مقادیر توصیه‌شده را رعایت نکرد، به‌شدت آسیب‌دیده است. اگر نسخه کلاسیک بوراکس اسلایم را درست کنید، خواهید دید که فقط از 1 قاشق غذاخوری بوراکس در 1 فنجان آب استفاده می‌کند.

ساختن اسلایم

پس از ساختن اسلایم برای سالها با صدها کودک، قوانین ایمنی شخصی به شرح زیر است:

اگر کودک شما حساسیت پوستی دارد، پس از درست کردن و بازی با اسلایم، مراقب پوست او باشید. اگر آنها تحریک شوند، از اسلایم ساخته‌شده با بوراکس و مشتقات آن صرف‌نظر کنید و با اسلایم خوراکی ساخته‌شده با موادی که برای طعم و مزه مناسب هستند، استفاده کنید.

مهم است که بدانید به چه مقدار از هر عنصر نیاز دارید و کم‌وبیش به این نسبت پایبند باشید. در حالی که ساخت اسلایم همیشه مستلزم تنظیم دقیق و افزودن فعال‌کننده یا چسب بیشتر است، درک اولیه از مقادیر تقریبی هر عنصر مهم است.

وقتی بچه‌هایتان اسلایم درست می‌کنند مراقب آنها باشید. مانند هر فعالیت دیگری، فرزندان خود را تحت نظر داشته باشید تا مطمئن شوید که آنها به‌طور ایمن با مواد کار می‌کنند.

چگونه از شلوغی اسلایم جلوگیری کنیم

بهترین پیشنهاد در مورد چگونگی مهار هرج‌ومرجی که به‌ناچار هنگام تهیه اسلایم به وجود می‌آید، این است که دستورالعمل‌هایی را در مورد زمان و مکان‌هایی که بچه‌های شما می‌توانند اسلایم درست کنند، با آن بازی کرده و آماده شوند، کنار هم قرار دهید. نکته شماره 3، راز جلوگیری از تبدیل اسلایم به یک آشفتگی فوق‌العاده بررسی کنید. در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

چگونه از شلوغی اسلایم جلوگیری کنیم

1. یک منطقه اسلایم سفارشی در خانه ایجاد کنید

ما یک منطقه مشخص در داخل و خارج از خانه خود داریم که در آن اشکالی ندارد که هرچقدر که می‌خواهید اسلایم درست کنید. جاهای ممنوعه هم داریم که اسلایم ممنوع است.

حتماً مکانی را انتخاب کنید که به آب دسترسی داشته باشد و کف آن قابل تمیز کردن باشد. اگر باید در منطقه‌ای با فرش کار کنید، در حین ساخت اسلایم، یک برزنت در دسترس داشته باشید.

لوازم را آماده کنید

2. لوازم را آماده کنید

دلیل شماره یک برای ردیابی اسلایم در خانه این است که بچه‌ها به دنبال مکانی برای نگهداری آن یا حوله‌ای برای تمیز کردن دستان خود هستند و تا زمانی که شما را پیدا کنند و سوالی را بپرسند، ردپایی از اسلایم از محل کار آنها پیدا می‌شود.

مسائل حرکتی

3. مسائل حرکتی

از آنجایی که اسلایم یک سیال غیر نیوتنی است، فشار نحوه رفتار آن را تغییر می‌دهد. کودکان خردسال هنگام کاوش در گل‌ولای به ناچار دست‌های خود را بسیار آهسته حرکت می‌دهند و معمولاً در نهایت آن را در همه‌جا می‌گیرند. حرکت آهسته‌تر به این معنی است که اسلایم مانند یک مایع رفتار می‌کند و بسیار چسبنده خواهد بود.

به بچه‌ها یادآوری کنید که سریع با اسلایم کار کنند، و طوری آن را با دست حرکت دهند که انگار دارند خمیر پیتزا درست می‌کنند. وقتی با این روش کار می‌کنید کمتر به دست می‌چسبد و از پخش شدن اسلایم رشته‌ای روی لباس و مو جلوگیری می‌کنید.

نحوه تمیز کردن اسلایم از روی لباس، فرش و موارد دیگر

نحوه تمیز کردن اسلایم از روی لباس، فرش و موارد دیگر

1- اگر میز یا کاشی گرانیتی دارید، توصیه می‌کنم از آن اسلایم بردارید! سرکه ماده اصلی برای تمیز کردن اسلایم است، اما به گرانیت آسیب می‌رساند.

2- اگر روی لباس، فرش، کف و حتی موها اسلایم دارید، بهترین راه برای از بین بردن آن سرکه سفید است. و از آنجایی که بوی بد می‌دهد، بچه‌ها به‌سرعت یاد می‌گیرند که دوباره آن را به همه‌جا نبرند.

3- برای از بین بردن اسلایم خشک‌شده روی سطوح سخت مانند کاشی، سرکه را روی کاشی‌ها بریزید و اجازه دهید اسلایم نرم شود. سپس از یک اسکرابر رنگ برای جدا کردن آن استفاده کنید.

4- وقتی اسلایم روی لباس می‌افتد، محل آسیب‌دیده را به مدت یک دقیقه در سرکه خیس کنید و سپس اسلایم را بمالید تا حل شود. طبق معمول بشویید و خشک کنید.

5- هرچه سریع‌تر به آن برسید، حذف اسلایم آسان‌تر است! اسلایم هایی که روی لباس‌ها خشک می‌شوند به‌سختی پاک می‌شوند. اگر اسلایم خشک و گلوله‌ای روی لباس‌های کودکانتان پیدا کردید، محل آسیب‌دیده را در سرکه خیس کنید تا حل شود، سپس لباس را بشویید و خشک کنید. لطفاً توجه داشته باشید که این همیشه کار نمی‌کند، بنابراین آخرین نکته را بخوانید…

6- اجازه ندهید بچه‌ها با بهترین لباس‌هایشان با اسلایم بازی کنند! از آن‌ها بخواهید لباس‌های بازی را عوض کنند که برایتان مشکلی ندارد!

منبع
cnet.combabbledabbledo.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا