دانستنی و علمیسرگرمی

31 حقیقت جالب در مورد کشور هلند و قوانین عجیب آنها

هنگام بازدید از هلند، دوستان و خانواده خود را تجربه متحیر کنید و با این 31 حقیقت جالب و سرگرم‌کننده در مورد فرهنگ هلند برخورد می‌کنید، با چیزهای جدیدی در مورد این کشور کشف می‌کنید. هلند یک کشور نسبتاً کوچک است و به عنوان کشور گلها شناخته می‌شود. قوانین عجیبی در این کشور وجود دارد که برای مردمان این کشور یک نعمت و برای کسانی که برای مسافرت وارد این کشور می‌شوند تعجب‌برانگیز است. با هم به تعدادی از این قوانین و حقایق جالب هلند خواهیم پرداخت.

هلند یک کشور پیشرفته اسیت و قوانین آنها حتی اگر عجیب است اما بسیار برای مردم این کشور قابل قبول است. برعکس کشورهایی که قوانین آنها فقط برای پایداری و ماندن حکومت آنها است، اما قوانین این کشور برای احترام به مردم است. به طور مثال اگر به مطلب قوانین عجیب کره شمالی نگاهی بیندازید، مواردی را مشاهده خواهید کرد که با اصول انسانیت و احترام به مردم آن کشور در تضاد است. نوع تصویب قوانین باعث تفاوت بین این دو کشور است.

البته خود کشور هلند هم نکات منفی و قوانین سختی دارد که شاید برای هر شخصی با توجه به خلقیات او جای مناسبی برای تحصی و زندگی نباشد. اگر قصد دارید تا تصمیم بهترین برای این سفر و گردش به هلند بگیرید، حتما مطلب نکات منفی و یا معایب هلند را بخوانید تا اطلاعات عمومی شما بالا باشد.

 

قوانین و حقایق جالب و خواندنی کشور هلند

1. هلند یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای اروپا با جغرافیای محدود

وسعت کوچک هلند در واقع آن را به پرجمعیت‌ترین کشور اروپا تبدیل می‌کند و این به لطف جمعیت فعلی بیش از 17 میلیون نفر (تا جولای 2019) است. تراکم 508 نفر در کیلومتر مربع است. در مقایسه، تراکم جمعیت بریتانیا تنها 277 نفر در هر کیلومتر مربع است. بیش از 45 درصد از کل جمعیت هلند در رندستاد زندگی می‌کنند که شهرهای آمستردام، لاهه، روتردام و اوترخت را تشکیل می‌دهد.

2. مردان هلندی قدبلندترین مردان جهان هستند

مردان هلندی با میانگین قد 1.83 متر (6’0 اینچ) طی سال‌ها در چندین مطالعه به عنوان بلندقدترین فرد در جهان رتبه‌بندی شده‌اند. همچنین مشخص شد که زنان با قد متوسط 1.69 متر (5’7 اینچ) بلند قد هستند و تنها به زنان لتونیایی ویژگی قد بلندتر را از دست داده‌اند. برخی از تئوری‌ها در مورد رشد فیزیکی در هلند عبارت‌اند از انتخاب طبیعی، مراقبت‌های بهداشتی جهانی و رژیم غذایی غنی از پنیر!

3. هلند اولین کشوری بود که ازدواج هم‌جنس گرایان را قانونی کرد

قوانینی که به ازدواج هم‌جنس‌گرایان اجازه می‌دهد و قوانینی که به زوج‌های همجنس اجازه می‌دهد کودکانی را بپذیرند، در 1 آوریل 2001 لازم‌الاجرا شدند. شهردار آمستردام در آن زمان، جاب کوهن، در نیمه شب اول آوریل با چهار زوج ازدواج کرد. خود آمستردام نیز به دلیل دوستدار دگرباشان جنسی شناخته شده است، با بارهای همجنسگرایان زیاد، ادای احترامی به زندگی مردان و زنان همجنسگرا.

4. سرود ملی قدیمی‌ترین سرود در جهان است

ویلهلموس سرود ملی این کشور است. اگرچه تا سال 1932 به سرود رسمی تبدیل نشد، قدمت موسیقی حداقل به سال 1572 برمی‌گردد و آن را به قدیمی‌ترین ملودی مورد استفاده در سرود یک کشور تبدیل می‌کند. منشأ کلمات نامشخص است، اما گفته می‌شود که قدمت کلمات حداقل 400 سال است.

5. پایین‌ترین کشور اروپاست

هلند را می‌توان به عنوان “سرزمین‌های پست” ترجمه کرد، بنابراین می‌توان گفت که این کشور یکی از پست‌ترین مناطق‌ها در جهان است. تقریباً یک سوم کشور زیر سطح دریا قرار دارد و تا 60 درصد از جمعیت آن 5 متر (16 فوت) زیر سطح دریا زندگی می‌کنند. بلندترین نقطه هلند والسربرگ است، تپه‌ای با ارتفاع 322 متر (1058 فوت) از سطح دریا، و پایین‌ترین نقطه آن Zuidplaspolder است که 7 متر (22 فوت) زیر سطح دریا قرار دارد.

6. هویج به دلیل هلندی نارنجی است

هویج به دلیل رنگ نارنجی متمایز خود شناخته شده است. با این حال، آنها همیشه این‌گونه نبودند. این سبزی که قدمت آن به قرن دهم بازمی‌گردد، احتمالاً در اصل سفید یا بنفش بوده است. ویلیام سوم از انگلستان که اغلب با نام ویلیام اورنج شناخته می‌شد، به هلندی‌ها کمک کرد تا در قرن هفدهم از اسپانیا استقلال پیدا کنند. داستان از این قرار است که کشاورزان هلندی هویج را به عنوان ادای احترام به رنگ نارنجی درآوردند و رنگ جدید بیش از گذشته محبوب شد و هنوز هم رنگ رسمی هلند امروزی است.

7. روز پادشاه در اصل روز ملکه بود

روز پادشاه در 27 آوریل بزرگ‌ترین جشن در هلند است. با این حال منظور همیشه این نیست. از سال 1890 صف طولانی ملکه‌های سلطنتی وجود داشته است و هلندی‌ها بر این اساس روز ملکه را در 30 آوریل جشن می‌گیرند. هنگامی که ملکه سابق بئاتریکس در آوریل 2013 تاج و تخت را به پسرش سپرد، روز پادشاه متولد شد و آن روز به روز تولد پادشاه ویلم الکساندر، 27 آوریل تغییر کرد.

8. لاله‌ها بومی هلند نیستند

هلند به خاطر لاله‌هایش معروف است. با این حال، ممکن است تعجب کنید که لاله‌ها بومی هلند نیستند، بلکه بومی ترکیه هستند. هلند در قرن هفدهم گرفتار دوره‌ای به نام «شور لاله‌ها» شد که طی آن قیمت پیاز افزایش و کاهش یافت. لاله‌ها تنها پس از جنگ جهانی دوم زمانی که هلندی‌ها از پیاز به عنوان منبع غذایی استفاده کردند، مترادف با این کشور شد. امروزه گل‌ها بخش عظیمی از فرهنگ هلندی را تشکیل می‌دهند و گردشگران هر ساله برای بازدید از باغ‌های لاله کوکنهوف، بزرگ‌ترین باغ گل در جهان، به این کشور سفر می‌کنند.

9. هلند یکی از شادترین کشورهای جهان است

سازمان ملل هر سال گزارش شادی جهانی را منتشر می‌کند که وضعیت شادی جهانی را بررسی می‌کند. در گزارش سال 2019، هلند در رتبه پنجم شادترین کشور جهان قرار گرفت و فنلاند، دانمارک، نروژ و ایسلند در رتبه بعدی قرار گرفتند. از زمان انتشار گزارش اصلی در سال 2012، این کشور پیوسته به 10 کشور برتر راه پیدا کرده است!

10. تنها در آمستردام بیش از 1200 پل وجود دارد

پل‌ها جزء اصلی آمستردام هستند، به لطف کانال‌ها و آبراه‌هایی که بیشتر شهر را اشغال می‌کنند. برخی از پل‌ها تاریخی هستند، برخی در شب روشن می‌شوند و همه آنها مناظر زیبایی برای دیدن هستند. مسافران می‌توانند از گذرگاه‌های Reguliersgracht و Herengracht دیدن کنند تا 15 پل را به طور همزمان ببینند.

11. هاتن یکی از امن‌ترین شهرهای کشور است

هوتن در استان اوترخت واقع شده است که در مرکز این کشور قرار دارد. مانند بسیاری از شهرهای دیگر هلند، مردم هوتن از دوچرخه به عنوان منبع اصلی حمل‌ونقل خود استفاده می‌کنند. برنامه ریزان شهری مسیرهایی را منحصر به دوچرخه‌سواران و عابران پیاده ایجاد کردند که باعث شد اتومبیل‌ها فقط در حومه شهر تردد کنند. این نوع برنامه‌ریزی، آن را برای هر نوع سفر ایمن‌تر می‌کند.

12. سابوت ها آن‌قدر که به نظر می‌رسد رایج نیستند

هلندی‌ها به خاطر کفش‌های چوبی خود به نام پاپوش معروف هستند. پاپوش یک کفش سنتی است که قدمت آن به قرن سیزدهم بازمی‌گردد، اما امروزه اکثر ساکنان هلند آن را در شهرها نمی‌پوشند و کفش‌ها به نماد توریستی تبدیل شده‌اند. با این حال، خارج از شهرهای بزرگ، مسافران ممکن است کشاورزان و دیگر روستاییان را ببینند که هنوز چکمه‌های خود را تکان می‌دهند.

13. هلند یکی از بالاترین تسلط بر زبان انگلیسی را دارد

انگلیسی زبانان غیر بومی در هلند در سال‌های 2016 و 2017 بالاترین مهارت را در جهان داشتند. مطمئن باشید بازدیدکنندگان انگلیسی زبان شما به راحتی می‌توانند فردی را پیدا کنند که آنها را درک کند و مشتاق کمک باشد!

14. تمرکز دولت بر انرژی سبز است

ترویج انرژی سبز به موضوعی حیاتی در سیاست هلند تبدیل شده است. دولت برنامه‌هایی را برای به صفر رساندن انتشار گازهای گلخانه‌ای کشور تا سال 2050 ارائه کرده است. همچنین امیدوار است تا سال 2030 خودروهای بنزینی و دیزلی را ممنوع کند و راه را برای خودروهای برقی بیشتری باز کند.

15. بیش از 1000 آسیاب بادی وجود دارد

بسیاری از آسیاب‌های بادی یکی از عناصر اصلی فرهنگ هلندی هستند. با بیش از 1000 آسیاب در خاک هلند، این آسیاب‌ها اجازه می‌دهند تا از باد برای تخلیه تالاب‌ها، آسیاب غلات و حتی راه‌اندازی یک کارخانه چوب‌بری در آمستردام استفاده شود. متأسفانه، با ساختن ساختمان‌هایی که در اطراف آن‌ها ساخته می‌شوند، برخی از آسیاب‌هایی که هنوز در حال کار هستند، دیگر نمی‌توانند باد را جذب کنند. بسیاری از آسیاب‌ها امروزه به عنوان جاذبه‌های توریستی استفاده می‌شوند و برخی دیگر فقط در روز ملی آسیاب، دومین شنبه و یکشنبه ماه می، به روی بازدیدکنندگان باز هستند.

۱۶- زبان فریزی زبان رسمی است

فریزی یا “فریز” (تلفظ “فریس”) تنها زبان رسمی تعیین‌شده منطقه‌ای در هلند است. در حالی که بسیاری از زبان‌های فریزی در سراسر اروپای شمالی صحبت می‌شوند، زبان فریزی عمدتاً در استان فریزلند در هلند صحبت می‌شود. بسیاری از کارشناسان معتقدند که این زبان نزدیک‌ترین زبان به انگلیسی است.

17- هنگام دوچرخه‌سواری در هلند لازم نیست از کلاه ایمنی استفاده کنید. با این حال، اگر دوچرخه شما مجهز به زنگ یا چراغ مناسب نباشد، غیرقانونی است.

18- اگر درگیر ترافیک هستید، مطمئن شوید که قوانین جاده را می‌دانید. قانون هلند راننده وسیله نقلیه را در صورت تصادف با دوچرخه‌سوار مسئول می‌داند. علاوه بر این، اگر پیاده‌روی می‌کنید، حتماً از مسیرهای دوچرخه‌سواری دور بمانید. طبق قوانین هلند، دوچرخه‌سواران اگر در جایی که نباید عابر پیاده راه برود، حق تقدم دارند.

19- انعام دادن در فرهنگ هلندی چندان رایج نیست. با این حال، هنگامی که کارکنان مطلع شوند، این انعام به عنوان بخشی از درآمد مشمول مالیات آنها در نظر گرفته می‌شود.

20- اگر سگ شما در روتردام پارس کند، 130 یورو جریمه دریافت می‌کنید. متخلفان مکرر می‌توانند اگر این اتفاق تکرار شود می‌توانند تا 2250 یورو جریمه شوند.

21- در استان فلوولند، کار هنری با گچ در پیاده روهای عمومی غیرقانونی است.

22- به دنبال گنج هستید؟ فقط باید امیدوار به نقشه گنج باشید، چون در بیشتر مناطق در هلند مجاز به آوردن فلزیاب نیستید. دولت می‌خواهد از یافتن اشیای با ارزش عتیقه توسط هلندی‌ها جلوگیری کند و آنها را به عنوان مال خود نگه دارد.

23- در گرونینگن، هنرمندان خیابانی باید وسایل خود را بردارند و بعد از نیم ساعت مکان خود را جابجا کنند. این قانون پس از شکایت ساکنان از شنیدن تکرار بسیار زیاد یک آهنگ، به اجرا درآمد. هنگامی که یک هنرمند خیابانی محبوب جریمه شد، دادگاه منطقه وارد عمل شد و اضافه کرد که فقط موسیقی یکنواخت را می‌توان جریمه کرد.

24- اگر وسایل و اسباب خانه شما دزدیده شده است، دستگیر کردن سارق در خانه توسط مردم غیرقانونی است، زیرا آزادی آنها را سلب می‌کند. اگر اتفاقی پیش آمد، ابتدا باید به دزد هشدار دهید، سپس می‌توانید از حرکات او جلوگیری کنید. اگر باز هم برای خروج از خانه شما امتناع کردند، می‌توانید آنها را قفل کنید و پس از آن باید بلافاصله با پلیس تماس بگیرید.

این قوانین فراتر از آن است. به‌طور مثال اگر بخواهیم یک مورد از قوانین مقابله با دزد را بگوییم می‌توانیم به مثال زیر اشاره کنیم:

اگر چوب بیسبال در اطراف شما باشد و با آن به سارق حمله کنید، شما به حمله از پیش برنامه‌ریزی شده متهم می‌شوید. قوانین کشور هلند فقط به شما اجازه می‌دهد از همان نیرویی که علیه شما استفاده می‌شود استفاده کنید. بنابراین، اگر دزد چوب بیسبال نیز داشته باشد، شما می‌توانید همانند او از چوب بیسبال استفاده کنید.

25- فرار از زندان برای برخی افراد غیرقانونی نیست. البته تا زمانی که فرد هیچ جنایتی در این روند مرتکب نشده باشد، سیستم قضایی نمی‌تواند به شخص فرار کننده قرار بازداشت اضافی بدهد. به خاطر داشته باشید که شکستن پنجره در حال حاضر خرابکاری است، بنابراین مجرم باید یک فرار کننده حرفه‌ای باشد.

26- در بیشتر مناطق، برداشتن هر چیزی از جنگل، از جمله خزه، شاخه و بلوط غیرقانونی است. در صورت دستگیری، ممکن است با جریمه‌ای تا 4500 یورو روبرو شوید.

27- بین غروب و طلوع آفتاب مجاز به بازدید از مناطق طبیعی نیستید. بنابراین اگر قصد دارید غروب آفتاب را ببینید، از نظر فنی در حال آسیب زدن به آنها هستید.

28- هنگامی که ازدواج کردید، خانواده همسرتان برای همیشه خانواده شما نیز خواهند بود. ممکن است با طلاق از شریک زندگی خود جدا شوید، اما از خانواده او هرگز.

29- شما به دلیل تمسخر پرچم سوئیس با مجازات زندان روبرو می‌شوید. اگر از پرچم به گونه‌ای استفاده کنید که به غرور ملی سوئیس آسیب برساند، یک ماه زندانی می‌شوید و یا 4350 یورو جریمه خواهید شد.

30- تمام مواد مخدر تفریحی در هر اندازه و حجمی در هلند غیرقانونی است. با این حال، مقادیر کمی از دارو – اگرچه از نظر فنی هنوز غیرقانونی است – بسته به ماده قابل تحمل است. به عنوان مثال، اگر در جشنواره‌ای قارچ یا XTC بخورید، معمولاً به شما هشدار می‌دهند. البته می‌توانید لیست داروهای قوی و نرم را در وب‌سایت دولت بررسی کنید.

31- اتانازی در هلند برای نوزادان تازه متولد شده با اختلالات جدی سلامت و افراد بزرگ‌تر از 12 سال قانونی است. کودکان تا سن 16 سالگی باید همیشه رضایت والدین داشته باشند. با این حال، خود والدین نیز باید والدین یا سرپرستان خود را در فرآیند تصمیم‌گیری مشارکت دهند.

اگرچه این قوانین برای مردم خارج از هلند غیرقابل تصور به نظر می‌رسد، هلندی‌ها قوانین اتانازی را انسانی می‌دانند. قوانین مربوط به تسریع در پایان زندگی بسیار سخت‌گیرانه است و تنها زمانی می‌توان آن را وضع کرد که فرد رنج‌های غیرقابل تحملی را متحمل شده باشد که چشم‌انداز بهبودی نداشته باشد.

 

جمع بندی

این موارد جز حقایق، قوانین و عجایب کشور هلند است. خیلی از کسانی که خارج از این کشور زندگی می‌کنند در مورد این موارد اطلاعی ندارند و بعد از اینکه به این کشور سفر می‌کنند، به مشکلاتی برخورد می‌کنند. دانستن این اطلاعات به آنها بسیار کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا