دانستنی و علمیسرگرمی

11 آداب و رسوم عجیب و فرهنگ خاص آلمان

آلمان کشوری بسیار مهمان نواز و پذیرای افراد خارجی است که امکانات تحصیلی عالی را برای همه در سراسر جهان ارائه می دهد. اما عدم آشنایی با آداب و رسوم مردم این کشور می تواند برای خیلی از افرادی که قصد سفر، زندگی و یا تحصیل دارند، مشکل ساز باشد. در ادامه قصد داریم چند مورد از آداب و رسوم خاص مردم آلمان و فرهنگ متمایز آلمان نسبت به سایر کشورها را برای شما بیان کنیم.

این کشور ویژگی های خاص خود را دارد ، آداب و رسوم و سنت هایی که ممکن است کسانی که برای اولین بار وارد این کشور شده اند، آن را فوق العاده عجیب و جذاب بیابند. در این مقاله عجیب ترین سنت های آلمانی را که ممکن است هنگام مهاجرت به آلمان با آنها روبرو شوید را کشف خواهید کرد.

یکسری از این آداب و رسوم خاص مربوط به قوانین عجیب در آلمان نیز هست که در یک مطلب جداگانه در سایت کوک باش به آن پرداخته ایم. پیشنهاد می کنیم که حتما بعد از دیدن این مقاله عجیب در مورد مردم آلمان، آن مطلب را نیز مطالعه بفرمایید، تا بیشتر با قوانین کشور آلمان آشنا شوید.

11 عادت عجیب که در بین مردم آلمان کاملا طبیعی است

آلمان کشوری مسحور کننده با طبیعت خیره کننده و بیشترین تعداد قلعه، هر ساله پذیرای حدود 20000 دانشجوی بین المللی جدید است. اگرچه مردم آلمان از این مهمان های جدید بخوبی استقبال می کنند، اما طبیعی است که خارجی ها هنگام نقل مکان به یک محیط جدید با فرهنگ متفاوت، یک شوک فرهنگی را تجربه کنند.

بنابراین در اینجا دلایلی وجود دارد که چرا ممکن است این اتفاق بیفتد:

1. آیا ما به یک زبان صحبت می کنیم؟

گویش‌ها در آلمان (اگر درک نسبتا درستی داشته باشید) قابل درک است. حتی ممکن است برای گویندگان گویش‌های مختلف در این کشور نیز صحبت های یکدیگر را به سختی بفهمند. اما وقتی زبان مادری شما آلمانی نیست، درک تنوع لهجه‌ها بسیار دشوارتر است. برخی از نمونه های رایج گویش در آلمان عبارتند از لهجه باواریایی، گویش زاکسون بالایی، گویش برلین، آلمانی پایین.

2. بدون توهین، اما بسیار رک هستند

می‌توان گفت که آلمانی‌ها عموماً خیلی رک در مورد یک موضوع صحبت می‌کنند، بدون اینکه از ترس توهین به کسی، احساسات خود را پنهان مخفی کنند.

اگر چیزی آنها را آزار می دهد، ساکت نمی نشینند، بلکه خیلی سریع درک و نظر خودشان را بیان می کنند. با این حال، صراحت در مورد برقراری ارتباط در آلمان به معنای بی ادبی نیست.

یکی دیگر از ویژگی های خنده دار آلمانی ها تمایل به تصحیح علنی رفتار شخصی در صورت رخ دادن یک اشتباه از سمت شما است. اگر فردی مطابق با هنجارهای فرهنگی آلمان رفتار نکند، این رفتار اصلا در بین مردم آلمان قابل تحمل نیست و شما بلافاصله با رفتاری که از خود نشان می دهید مجازات می شوید.

3. کلمات کوتاه گیج کننده در آلمان

کلمات “danke” (“متشکرم”) و “bitte” (“لطفا” یا “سلام”) برخی از پرکاربردترین کلمات در سراسر کشور هستند. آنقدر این کلمات تکرک می شود که گاهی باعث سردرگمی شما می شود.

به طور مثال کلمه “bitte” بسته به زمان و مکان، می تواند چندین معنی داشته باشد. مانند: «لطفا»، «خوش آمدید»، «آنجا هستید» (هنگام تحویل چیزی)، «می‌توانم به شما کمک کنم؟» و “ببخشید؟” که اینها فقط برخی از معانی متعدد آن هست.

«دانکه» معمولاً به معنای «متشکرم» است، اما برای مثال، وقتی به چیزی برای خوردن یا نوشیدن نه می گویید، می توان آن را مترادف با «نه» به کار برد. پس خیلی باید مراقب باشید که در چه زمانب و در چه مکانی از این نوع کلمات استفاده می کنید.

4. برای ورزش آماده شوید

بیش از 75 درصد از آلمانی ها دوچرخه دارند و تقریباً همه دوچرخه سواری را بلد هستند، زیرا این کار را از کودکی یاد گرفته اند. دوچرخه سواری بر خلاف برخی از کشورهای دیگر که بیشتر یک ورزش است، بخشی ثابت از زندگی آلمانی ها و قسمتی از ترافیک آلمان است.

در برخی از شهرهای آلمان تعداد دوچرخه بسیار بیشتر از ماشین است. در واقع، دوچرخه سواری در فرهنگ شهر آلمان ریشه دوانده است. اگر به هر طریقی در هنگام پیاده روی یا سوار بر ماشین از دوچرخه سوار غافل شوید، شما آنها را عصبانی می کنید.

5. علاقمند به پرداخت نقدی

مشاغل محلی در آلمان مانند فروشگاه های مواد غذایی و رستوران ها اغلب پرداخت های نقدی را به خریداران کارت اعتباری ترجیح می دهند. حتی ممکن است به جای اینکه به شما اجازه استفاده از کارتتان را بدهند، شما را به نزدیکترین دستگاه خودپرداز هدایت کنند تا پول نقد را به آنها بدهید.

6. مردم در داخل خانه سیگار می کشند

از نظر قوانین، استعمال دخانیات در اماکن عمومی در تمام ایالت‌های فدرال آلمان ممنوع است، اما اتاق‌ها و مناطق مشخصی وجود دارد که در آن سیگار کشیدن مجاز است. استعمال دخانیات به طور کلی در دفاتر خصوصی، مناطق عمومی، ساختمان‌ها و موسسات (مانند مدارس، بیمارستان‌ها و فرودگاه‌ها) ممنوع است.

7. اشتیاق به وقت شناسی و نظم

هرگز برای قرار ملاقات با مردم آلمان دیر نکنید! آلمانی ها به وقت شناس بودن شهرت دارند و حتی برای چند دقیقه دیر رسیدن باعث آزار آنها می شود. پیشنهاد می کنیم که اگر کمی تاخیر دارید، حتما تماس بگیرید و دلیل تاخیر خودتان را به صورت صادقانه توضیح دهید. همچنین المانی ها از بی نظمی مشا بسیار ناراحت می شوند. چیزی که در کشور ما به آن اهمیت زیادی نمی دهند.

8. مصرف الکل حتی برای افراد زیر 18 سال

قوانین در آلمان در مورد مصرف الکل نسبت به خیلی از کشورها ملایم تر است. حتی افراد زیر 18 سال مجاز به مصرف و داشتن مشروبات الکلی در اماکن عمومی یا رستوران‌ها هستند. البته در زمانی که با یک فرد بزرگسال همراه باشند و اجازه قیم خود را داشته باشند.

چیز عجیب تری که وجود دارد در مورد مکان هایی هست که الکل در آنها به فروش می رسد. علاوه بر این، الکل در فروشگاه های مواد غذایی، پمپ بنزین ها و حتی دکه های روزنامه فروشی فروخته می شود. خوردن در رستوران ها و کافه ها قانونی است و دیدن مردم در حال نوشیدن در پارک ها، خیابان ها و حتی در وسایل حمل و نقل عمومی معمول است.

9. راحتی بسیار مهم است

آلمانی ها برای اوقات فراغت خود ارزش زیادی قائل هستند. به طور مثال، اکثر فروشگاه ها در یکشنبه ها کاملا تعطیل هستند، بنابراین باید در شش روز دیگر هفته برای خرید مواد غذایی به بازارب روید و خریدهای خودتان را انجام دهید.

یکی از آداب و رسوم و فرهنگی قدیمی در آلمان در مورد کارهای خاص و همیشگی در روز یکشنبه است. شستن لباس‌ها، نظافت خانه و آماده‌سازی لباس‌ها برای هفته‌ی پیش‌رو برخی از کارهای همیشگی در روز یکشنبه تعطیل هست.

10- مرخصی زیاد پزشکان از محل کار

علاوه بر این، پزشکان آلمانی تمایل عجیبی به صدور مرخصی استعلاجی از محل کار دارند، حتی اگر خسته باشند یا حال خوشی در آن روز نداشته باشند. زیرا شاداب بودن پزشکان تاثیر مستقیمی در سلامتی بیماران دارد.

11. مراسم تشییع جنازه طولانی

ادای احترام به مردگان در آلمان تا حدودی شباهت به مراسمات در ایران دارد. در آلمان مراسم تشییع جنازه 3 تا 4 روز پس از مرگ فرد به طول می انجامد. بستگان و دوستان با اعضای خانواده کشته شدگان دیدار می کنند. یک کشیش به همراه خادمین با لباس های سیاه و بنفش در اولین روز تشییع جنازه شرکت می کنند.

جمع بندی

اگرچه آلمان به نظر کشوری است که از قوانین سختگیرانه زیادی پیروی می کند، اما فرهنگ و آداب و رسوم عجیب و غریب زیادی در زیر لایه های شهری آلمان وجود دارد. اما مطمئناً کشوری پر از رنگ و زندگی است.

ویژگی‌های فرهنگی آن قطعاً سازگاری با آن را دشوار می‌کند، اما به هیجان و کاوش در لایه های مختلف این کشور می‌افزاید. شاید در ابتدا با مواجهه با این فرهنگ عجیب، یک شوک جالبی را تجربه کنید، اما بعد از مدت کوتاهی دیگر خودتان را قسمتی از این آداب و رسوم عجیب در آلمان خواهید دید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا