ترفند کامپیوترتکنولوژی و دیجیتال

10 ترفند ویندوز 7 برای حداکثر عملکرد و کارایی آن

نکات و ترفندهای استفاده حداکثری از برنامه ها در ویندوز 7

اگر بر روی سیستم شما ویندوز 7 نصب است و یا قصد دارید تا یک ویندوز 7 را بر روی سیستم جدید خودتان نصب کنید، شناخت ترفندها و نکاتی که به شما در هنگام کار کردن با این ویندوز کمک می‌کند و سرعت، عملکرد و کارایی شما را افزایش بدهد، بسیار خوب است. در این مقاله از سایت کوک باش و بخش ترفند کامپیوتر، قصد داریم تا نکات و ترفندهایی را به شما آموزش دهیم تا حداکثر استفاده را از ویندوز 7 (تمام آپدیت‌های آن) دریافت کنید.

 

ترفندهای خاص ویندوز 7 را بشناسیم

1. کلید ویندوز و کلیدهای جهت‌دار

Windows Key + ← یا Windows Key + → را فشار دهید تا پنجره‌ای که در حال مشاهده آن هستید در سمت چپ یا راست صفحه نمایش داده شود. کلید Windows + ↑ را برای به حداکثر رساندن یک پنجره فشار دهید و کلید Windows + ↓ را برای تغییر اندازه یک پنجره فشار دهید، سپس آن را کوچک کنید.

نکته: با فشار دادن Windows Key + Shift + ↑ پنجره را به صورت عمودی باز کنید. اگر چند مانیتور در هنگام کار کردن دارید، از کلید ویندوز + Shift + → یا کلید ویندوز + Shift + → برای انتقال پنجره به صفحه دیگری استفاده کنید.

 

2. کلید ویندوز و کلیدهای جمع و تفریق

اگر زمانی نیاز به بزرگنمایی یا کوچک نمایی چیزی که روی صفحه نمایش شما نشان داده شده است، کلیدهای Windows ++ (به علاوه) یا Windows + – (منهای) را فشار دهید. علامت مثبت را فشار دهید تا بزرگ شود و پس از بزرگ شدن علامت منفی آن را کوچک‌تر می‌کند.

 

3. تمام برنامه‌های پس‌زمینه را پاک کنید

اگر پنجره‌ای را در حالت تمام صفحه نمی‌بینید و پنجره‌های دیگر در پس‌زمینه باز هستند، با فشار دادن کلید Windows + Home، تمام پنجره‌های باز در پس‌زمینه را پاک کنید.

 

4. استفاده از بخش سرچ ویندوز 7

با استفاده از کادر جستجوی ویندوز 7 هر چیزی را در ویندوز پیدا کرده و اجرا کنید. روی دکمه Start کلیک کنید یا کلید Windows را فشار دهید و نام برنامه‌ای را که می‌خواهید اجرا کنید یا فایلی را که می‌خواهید ویرایش کنید تایپ کنید.

ویندوز 7 در یافتن یک تطابق دقیق با آنچه شما سرچ کرده‌اید، به خوبی کار می‌کند و سپس دکمه Enter را فشار دهید تا این برنامه اجرا شود یا این فایل باز شود. اگر بیش از یک مورد منطبق یافت شد، از کلیدهای جهت‌دار بالا و پایین برای انتخاب فایلی که می‌خواهید باز شود استفاده کنید و Enter را فشار دهید.

استفاده از بخش سرچ ویندوز 7

نکته پیشنهادی: برخی از برنامه‌ها ممکن است برای عملکرد صحیح نیاز به حالت بالا داشته باشند. در صورت تمایل می‌توانید هر برنامه‌ای را به عنوان مدیر از کادر جستجو اجرا کنید. برای انجام این کار، نام برنامه‌ای را که می‌خواهید اجرا کنید در کادر جستجو تایپ کنید، اما Enter را فشار ندهید.

یا Ctrl + Shift + Enter را فشار دهید. این میانبر برنامه را به عنوان مدیر اجرا می‌کند. اگر می‌خواهید روی برنامه‌ای کلیک کنید و آن را به عنوان مدیر اجرا کنید، Ctrl + Shift را نگه دارید و سپس روی نماد کلیک کنید.

 

5. برنامه‌ها را به نوار وظیفه یا taskbar پین کنید

همه برنامه‌ها را می‌توان به نوار وظیفه پین کرد و اجازه دسترسی آسان به برنامه‌های مورد علاقه خود را بدون نیاز به استفاده از منوی Start می‌دهد. برای پین کردن یک برنامه به نوار وظیفه، روی میانبر برنامه یا برنامه کلیک راست کرده و در منو گزینه Pin to taskbar را انتخاب کنید. این کار برای کسانی که در طول روز با برنامه‌های مختلفی کار می‌کنند، بسیار ضروری است.

نکته پیشنهادی: همچنین می‌توانید آیکون برنامه مورد نظر را به نوار وظیفه بکشید. همچنین اگر می‌خواهید یک برنامه پین شده را حذف کنید، روی آیکون نوار وظیفه کلیک راست کرده و بر روی Unpin this program from taskbar کلیک کنید.

 

6. حرکت آیکون‌ها و برنامه‌های نصب‌شده

هر برنامه‌ای که روی نوار وظیفه پین یا باز شده باشد می‌تواند جابجا و مرتب شود. روی هر نمادی در نوار وظیفه کلیک کرده و به مکانی که می‌خواهید بماند بکشید.

 

7. کاربرد کلید Windows و شماره در ویندوز

با فشار دادن کلید Windows و یک عدد در ردیف بالای صفحه کلید، پنجره مربوط به برنامه باز شده در نوار وظیفه باز می‌شود.

به عنوان مثال، در تصویر زیر نوار وظیفه ویندوز 7، فایرفاکس اولین نماد، کنترل پنل دوم و ادوبی فتوشاپ سومین نماد است.

اگر کلید Windows + 3 را فشار دهید، Adobe Photoshop به پنجره فعال تبدیل می‌شود. برای سهولت کار، آیکون‌های خود را (مانند بالا) با باز کردن مکرر آنها از چپ به راست مرتب کنید.

کلید و شماره ویندوز

 

8. پوشه مورد علاقه خود را پین کنید

اگر مکرراً به یک پوشه (مثلاً عکس‌ها، my documents، Dropbox و غیره) دسترسی دارید، پوشه را به نماد Windows Explorer در نوار وظیفه سنجاق کنید. برای انجام این کار، پوشه مورد نظر خود را به نوار وظیفه بکشید تا زمانی که Pin to Windows Explorer را مشاهده کنید. پس از نصب، روی نماد Explorer کلیک راست کنید تا به این پوشه در قسمت Installed دسترسی پیدا کنید.

 

9. یک نمونه از پوشه را باز کنید

اگر می‌خواهید نمونه دوم یا پنجره‌ای از برنامه‌ای که قبلاً باز شده را یک بار دیگر باز کنید و 2 پنجره از آن داشته باشید، کلید Shift را نگه دارید و سپس روی آیکون برنامه در نوار وظیفه کلیک کنید.

 

10. قسمت اعلان در taskbar را سفارشی کنید

ویندوز ویستا و ویندوز 7 امکان ویرایش ناحیه اعلان taskbar ویندوز را می‌دهند. به‌طور پیش‌فرض، بسیاری از آیکون‌هایی که در گذشته نشان داده شده‌اند، اکنون در taskbar پنهان هستند و ظاهر ساده‌تری به ویندوز می‌دهند.

همان‌طور که در تصویر نشان داده شده است، با کلیک بر روی فلش رو به بالا کنار نمادها و انتخاب Customize، این قسمت را طوری تنظیم کنید که نمادها ظاهر شوند یا نباشند. پس از سفارشی‌سازی، می‌توانید انتخاب کنید کدام برنامه‌ها نمایش داده شوند یا نمایش داده نشوند و یا اینکه فقط اعلان‌ها نشان داده شوند.

سفارشی کردن قسمت اعلان در taskbar

 

11. کیفیت متن خود را افزایش دهید

از Windows ClearType Text Tuner برای بهبود کیفیت کلی تمام متن‌هایی که روی صفحه خود می‌خوانید استفاده کنید. برای راه‌اندازی ClearType Text Tuner، روی Start کلیک کنید، cttune.exe را تایپ کنید و سپس Enter را فشار دهید. برای کسانی که با متن زیاد در طول روز کار دارند، گزینه بسیار جذابی است.

 

12. ویژگی‌های ویندوز 7 را فعال و غیرفعال کنید

با کلیک بر روی Start، تایپ ویژگی‌ها و زدن Enter، ویژگی‌های ویندوز را روشن و خاموش کنید. در پنجره Programs and Features در سمت چپ، روی Turn Windows features on or off کلیک کنید. در مرحله بعد، در کادر Windows Features، ویژگی‌هایی را که می‌خواهید فعال یا غیرفعال کنید علامت بزنید، یا علامت آن را بردارید.

 

13. از مانیتورینگ قابلیت اطمینان و عملکرد خوب استفاده کنید

تاریخچه قابلیت اطمینان رایانه خود را با استفاده از Reliability Monitor مشاهده کنید. روی Start کلیک کنید، reliability را تایپ کنید و Enter را فشار دهید تا تاریخچه قابلیت اطمینان را مشاهده کنید. در مانیتور قابلیت اطمینان، می‌توانید قابلیت اطمینان کلی رایانه شخصی خود را مشاهده کنید و می‌توانید مشکلات قبلی رایانه خود را شناسایی و مانیتورینگ کنید.

اگر می‌خواهید عملکرد رایانه خود را در زمان واقعی مشاهده کنید، از مانیتور عملکرد استفاده کنید. روی Start کلیک کنید، performance را تایپ کنید و Enter را برای نمایش عملکرد فشار دهید. در صفحه Performance، می‌توانید عملکرد سریع رایانه خود را مشاهده کنید یا تاریخچه عملکرد سیستم خود را مشاهده کنید.

 

14. میانبرهای صفحه کلید زیرخط دار را دوباره فعال کنید

فعال کردن میانبرهای صفحه کلید زیرخط دار

به طور پیش‌فرض، ویندوز 7 دارای یک خط زیر برای میانبرهای صفحه کلید مانند آنچه در تصویر بالا است. برای فعال کردن مجدد این زیرخط‌ها در همه برنامه‌های ویندوز، مراحل زیر را دنبال کنید.

  • کنترل پنل را باز کنید.
  • در کنترل پنل، روی Ease of Access کلیک کنید.
  • در Ease of Access، روی تغییر نحوه عملکرد صفحه کلید کلیک کنید.
  • در نهایت بررسی کنید که میانبرهای صفحه کلید و کلیدهای دسترسی زیرخط کشیده شده باشند و سپس روی OK کلیک کنید.

در مقاله کلید میانبرهای مهم ویندوز به مهم‌ترین شورت کدهای آن اشاره کردیم، که واقعاً در سرعت و اجرای کارهای روزانه کارایی شما را افزایش می‌دهد.

 

15. تغییر نام چندین فایل در یک زمان

برای تغییر نام چند فایل به طور همزمان، تمام فایل‌هایی را که می‌خواهید تغییر نام دهید در Windows Explorer برجسته کنید و F2 را فشار دهید. نام جدیدی را که می‌خواهید برای همه فایل‌ها استفاده کنید تایپ کنید و Enter را بزنید. پس از انجام، همه فایل‌ها به نام وارد شده تغییر نام داده می‌شوند و به دنبال آن یک شماره منحصربه‌فرد وجود دارد.

 

16. Windows Essentials را نصب کنید

با نصب بسته نرم‌افزاری رایگان Windows Essentials، نرم‌افزار ویندوز که تا حالا کمتر شنیده‌اید را به‌راحتی نصب کنید. Windows Essentials شامل Windows Live Family Security، Windows Live Mail، SkyDrive for Windows، Windows Movie Maker، Windows Photo Gallery، Windows Live Writer و نرم‌افزارهای دیگر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا