لوازم گردشگریگردشگری

لوازم مورد نیاز کمپ + 18 وسیله کمپینگ و طبیعت گردی

مهمترین وسایل برای رفتن به کمپ ، طبیعت گردی و جنگل

مسافرت امروز ، مانند سالهای گذشته ، عمدتا بهتر از سفرهای پرهزینه است و اکنون بسیاری طبیعت را به عنوان سبک سفر خود انتخاب کرده اند. شناسایی تجهیزات کمپینگ لازم در طبیعت یکی از اصول اساسی است. برخلاف سفرهای دیگر که اگر چیزی را فراموش کنید می توانید به نزدیکترین فروشگاه بروید و آن را تهیه کنید ، در تورهای طبیعت فقط به مهارت بسته بندی وسایل ضروری خود بستگی دارد.

شکی نیست که سفرهای کمپینگ ، به ویژه در ایران در مقایسه با سایر سفرها کار ساده ای نخواهد بود. یافتن منطقه ای امن با امکانات کافی برای خانواده که دوستدار طبیعت نیستند, اما علاقه مند به تجربه این نوع سفر هستند آسان نخواهد بود. سفرهای کمپینگ همچنین شامل تمهیداتی مانند سازماندهی و جمع آوری وسایل ، تهیه مواد اولیه برای پخت و پز است. برای اولین بار همیشه انجام تمام این کارها دشوار به نظر می رسد، اما مطمئناً پر از خاطرات عالی به خانه باز خواهید گشت.

حتی اگر با ماشین سفر کنید ، احتمالاً مجبور خواهید شد که با کوله پشتی مسیرها را طی کنید. بنابراین هرچه تجهیزات شما سبک و کمتر باشد ، مشکل کمتری خواهید داشت.

مدت زمانی که قرار است در سفر شما طی کنید ، همراه با آب و هوای مقصد ، موادری هستند که میزان و نوع تجهیزات شما را تعیین می کنند. مطمئناً هرچه مدت بیشتری در طبیعت بمانید به تجهیزات بیشتری نیاز خواهید داشت و هرچه دمای هوا سردتر باشد تجهیزات شما باز ه بیشتر خواهد شد.

 

بهتر سفر کنید: قیمت روز 36 مدل کوله پشتی گرانیت اکوییپمنت برای مدرسه و سفر

 

تمام لوازم مورد نیاز برای کمپ

1- انتخاب کفش مناسب:

داشتن یک جفت کفش کوهپیمایی برای پیاده روی در طبیعت الزامی است. مخصوصا در مناطقی آب از آن عبور می کند, داشتن یک صندل طبیعت گزینه مناسبی خواهد بود.

2- داشتن لباس مناسب زیاد همراه خود

ییکی از چیزهایی که برای کوهنوردی در هوای سرد باید بدانید این هست که حتی در روزهای سرد سال هم می توانید به جای لباسهای ضخیم , چند عدد لباس نازک تر (البته نه زیاد نازک) ​​گزینه مناسبی خواهد بود. اگر تصمیم گرفتید در روزهای سرد فصول مخصوصا زمستان و پاییز به طبیعت گردی بروید ، یک کاپشن گرم مورد نیاز شما هست. بهتر است که برای پوشیدن بقیه لباس ها , از میان بلوزهای بدون آستین و یا مخصوصا تی شرت انتخاب کنید تا هوای بین لباس به عنوان عایق دمای طبیعی بدن شما باشد , تا شما زیاد احساس سرما نکنید. در اینضصورت می توانید دمای بدن شما , راحت تر از هنگامی که لباس ضخیم پشمی می پوشید , حفظ خواهید کرد. اشغال فضا و حجم زیاد از ویزگیهای این لباس های نخی کوچکتر می باشد.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید برند چمدان مسافرتی معروف و باکیفیت

 

یک نکته مهم این هست که پانچو بارانی را هیچ وقت فراموش نکنید. فرقی نمی کند در چه فصلی اردو بزنید , این را بدانید که طبیعت همیشه یک مورد غیر قابل پیش بنید برای متعجب کردن شما نگه می دارد. یکی از ویژگیهای خوب پانچو این هست که فضای کمی را اشغال می کند. زیرا بسیار سبک هستند و هنگام آمدن باران , محافظ بسیار خوبی برای کوله پشتی و شما هستند.

نکته های مهم برای هوای گرم در طبیعت:

 • همراه داشتن لباس سبک و خنک بپوشید که به هوا اجازه عبور می دهد.
 • همراه داشتن یک لایه لباس گرم مانند پشم گوسفند و یا ضد باد بیاورید.
 • همراه داشتن پوشیدن شلوار کمیاب
 • همراه داشتن چند جفت جوراب به همراه داشته باشید
 • همراه داشتن کلاه آفتاب بپوشید
 • همراه داشتن یک عینک آفتابی بیاورید
 • همراه داشتن روسری همراه داشته باشید

پیشنهاداتی برای هوای سرد در طبیعت:

 • به همراه شلوار و بلوز لایه پایه
 • لباس پشمی داشته باشید
 • کت Gortex داشته باشید
 • یک پانچو با خود داشته باشید
 • یک جوراب پشمی و جوراب معمولی
 • یک کلاه بپوشید
 • یک جفت دستکش ضخیم
 • یک اسکارف همراهتان باشد

3- کوله پشتی داشته باشید

امروزه کوله پشتی های مختلفی با ظرفیت های مختلف تولید و عرضه می شود که می توانید متناسب با نیاز و کاربرد خود و همچنین بودجه هایی که در نظر گرفته اید خرید کنید. البته کوله پشتی ها بر اساس کاربرد آنها تنظیم و طراحی می شوند و به عنوان مثال کوله پشتی تورهای طبیعت گردی بیشتر از کوله پشتی های کوهنوردی وجود دارد. بنابراین هنگام خرید کوله پشتی ، به کاربرد آن توجه کنید.

پیشنهاد و نکته دیگری که ما برای شما داریم این هست که برای یک سفری که بین یک تا سه روز به طول می انجامد ، حتما یک کوله پشتی 40 تا 60 لیتری کافی است. نکته مهم که باید بدانید و در مورد خانم ها هست , کوله پشتی مخصوص خانم ها که استخوان های باریک تری دارند با نام اختصاری SLM شناخته شده است.

4- با خود چادر داشته باشید

اگر قصد دارید زیر آسمان و در هوای باز استراحت کنید نیازی به چادر نیست. اما در غیر اینصورت باید چادری را تهیه و خرید کنید که به راحتی بتوانید آن را باز و بسته کنید. چادر یکی از موارد ضروری کمپ و طبیعت گردی است. مهمترین ویژگی در هنگام خرید چادر, ضد آب بودن و محافظت در برابر آب و باد هست. وزن زیاد چادر از جمله مواردی هست که قدرت شما را در هنگام حمل و نقل مخصوصا اگر راه پیمایی زیادی داتشه باشید , کار شما را بسیار سخت و طاقت فرسا می کند.

بنابراین حتما هنگام خرید به وزن چادر دقت کنید و به ضد آب بودن آن هم نگاهی داشته باشید تا بعداً مشکلی پیش نیاید. اگر قصد اردو زدن در داخل جنگل دارید حتما رطوبت زمین را در نظر بگیرید. اداشتن یک حصیر مخصوص ضد آب در این مواقع به کار شما می آید. داشتن تشک کف برای داخل چادر و زیر کیسه خواب برای عدم نفوذ سرما و راحتی بیشتر مفید هست.

5- کیسه خواب بیاورید

اگر کیسه خواب مناسب نداشته باشید ، احتمالا شب ها در هنگام خوابیدن حس و حال ناخوشایندی خواهید داشت.یکی از انواع کیسه خواب به شکل مومیایی و بسیار سفت هست که اگر عادت دارید روی شکم یا پهلو بخوابید ، مطئنا یک شب بسیار راحت را سپری نخواهید کرد. کیسه خواب ها در اندازه های مختلف و دماهای مختلف تولید و به بازار ارائه می شوند. در هنگام خرید سعی کنید حتما از دمای ساخت کیسه خواب اطلاع یابید. پیشنهاد می کنیم یک تشک برای کیسه خواب تهیه کنید. ویزگی تشک برای کیسه خواب این هست که علاوه بر نرم شدن کف زیری ، تا حد زیادی شما را از سرما و رطوبت حفظ کند.

6- همراه داشتن وسایل روشنایی و گرمایشی

برای طبیعت گردی مخصوصا اگر در شب هم قصد ماندن دارید , انواع مختلف چراغ قوه (چراغهای جلو و چراغ های آویز چادر و یا چراغ قوه پیشانی) را همراه خود داشته باشید. یکی از بزرگترین مشکلات سفر در طبیعت مشکلات انرژی آن است که چراغ های LED به خاطر انرژی کمتری که مصرف می کنند , نگرانی های انرژی را کاهش می دهند . اگر چراغ جلوی مخصوص پیشانی ندارید ، می توانید از چراغ قوه کمک بگیرید. مزیت چراغ قوه پیشانی این هست که دور پیشانی بسته می شود و شما می توانید وسایل مختلفی را با دستان خود در هنگام شب حمل کنید. برخی از مدل های چراغ قوه می توانند تا 35 ساعت شارژ داشته باشند که می توانید مانند چراغ از چادر آویزان کنید. برای جابجایی و گذراندن شب در طبیعت ، داشتن باتری اضافی حتما توصیه می شود.

7- وسایل تغذیه و آشپزی در طبیعت

اگر غذای آماده ندارید ، به وسایل آشپزی نیاز دارید. بهترین گزینه برای وسایل اشپزی در طبیعت ظروفی هستند که به از مواد فولادی برای کوهنوردی و طبیعت گردی تولید می شوند. معمولا ظروف استوانه ای نسبتا سبک هستند و فضای بسیار کمی را اشغال می کنند. حتما چاقو و قاشق همراه خود داشته باشید. علاوه بر اینکه کاربردی هستند، فضای کمی هم اشغال می کنند. قابلمه ، کتری به همراه داشته باشید ، انتخاب آنها به این بستگی دارد که آیا می خواهید روی گاز بپزید یا روی آتش و زغال.

اگر در هنگام سفر تشنه شدید و به آب سالم دسترسی ندارید ، به مشکل بدی برخورد کردید. این را هم بدانید تازه نگه داشتن آب بسیار مهمتر از خود آب است. بطری هایی که عایق بندی شده اند بهترین گزینه برای تمیز نگه داشتن آب هستند. امروزه برای خوردن غذاهای آماده و خوشمزه فقط به آب جوش احتیاج دارند. گازهای مخصوص سفر و کمپینگ را می توانید در فروشگاه های مخصوص لوازم سفر و کوهنوردی خرید کنید. ویژگی خوب این گازها این هست که در کوله پشتی شما کوچک و قابل حمل هستند. اگر طرز استفاده نکردن از آن را نمی دانید حتماً از فروشنده سوال کنید که چگونه آنها را روشن کنید.

8- همراه داشتن گاز کمپینگ

گار کمپینگ شامل مواردی مانند: گاز تاشو ، کیف ، فندک و کیت اضطراری هست. اگر علاقه به نوشیدن یک فنجان قهوه داغ دارید ، خود را از این نعمت محروم نکنید. قهوه های فوری موجود در بازار به راحتی یافت می شود. ضمن اینکه در هنگا راه پیمایی کوهستانی فضای زیادی را در کوله پشتی اشغال نمی کند. لیوان های سیلیکونی شبک و تاشو ، بهترین گزینه برای نوشیدنی های گرم بدون سوزاندن دست خود هست.

داشتن یک کپسول گاز مسافرتی می تواند تجربه پختن غذای گرم در یک شب نسبتا سرد را برای شما لذت بخشتر بکند. مهم ترین غذاهایی که در هنگام طبیعت ردی و کمپینگ استفاده می شود می توانیم به: رشته فرنگی ، ماکارونی نیمه تمام ، املت یا سیب زمینی سرخ کرده اشاره کنیم. سعی کنید در طبیعت هیجان زده نشوید زیرا ممکن است تشنگی را فراموش کرده و اگر آب کافی ننوشید , باعث مشکلاتی مانند سردرد می شود.

9- یک کیسه زباله به همراه داشته باشید

مهمترین چیزی که باید هنگام سفر به هر منطقه با خود داشته باشید کیسه زباله است ، به طوری که پس رفتن از کمپینگ ، دیگر هیچ اثری از وسایل و مواد غذایی که استفاده کرده اید , در طبیعت باقی نماند.

10- یک پاوربانک با خود داشته باشید

مطمئنا شما نیز همانند دیگران به تلفن های همراه خود وابسته هستید. امروزه تلفن های همراه و دیگر ابزارهای الکترونیکی به یک ضرورت تبدیل شده و ما نمی توانیم بدون آنها ، بسیاری از کارهای خود را انجام دهیم.

11- یک قرص ضد عفونی کننده آب به همراه داشته باشید

این ابزار نیز احتمالاً مفید خواهد بود. این قرص ها را می توانید از فروشگاه های کوهنوردی و داروخانه ها تهیه کنید ، آنها می توانند حجم معینی از آب را ضد عفونی و تمیز کنند و شما را از نگرانی تمیز بودن آب آشامیدنی راحت کنند.

12- پارچه دستشویی و ژل ضدعفونی کننده دست

ممکن است به هر دلیلی دسترسی شما به آب در هنگام سفر محدود یا قطع شود. اینجاست که دستمال مرطوب و ژل های ضدعفونی کننده می تواند به شما کمک کند. احتمالا در سفر به دوش یا حمام دسترسی نخواهید داشت، در اینصورت استفاده و داشتن دستمال مرطوب مخصوص حمام های خشک مورد نیاز شما خواهد بود. دستمال مرطوب یکی از بهترین نوع دستمال بدون بو و حساسیت است.

13- همره داشتن لوازم شخصی

 • همراه داشتن ضد آفتاب
 • همراه داشتن مرهم آفتاب سوختگی
 • همراه داشتن جعبه کمک های اولیه
 • همراه داشتن داروهایی که مصرف می کنید
 • همراه داشتن پماد ضد پشه و درمان گزش
 • همراه داشتن مسواک و خمیر دندان
 • همراه داشتن نخ دندان و خلال دندان
 • همراه داشتن صابون یا کمی شامپو
 • همراه داشتن شیر پاک کننده
 • همراه داشتن مامان و عطر

14- همراه داشتن صندلی های مسافرتی و تاشو

در بعضی از سفرها مانند مسافرت به صحرا داشتن یک صندلی مخصوصا تاضو که فضای کمی را اشغال کند, بسیار اهمیت پیدا می کند. حتی اگر با چند نفر سفر می کنید و و دوست دارید که شب ها در اطراف آتش بنشینید و از خاطرات خوب گذشته تعریف کنید، حتما باید صندلی تاشو به مقدار کافی تهیه کنید.

15- یک پتو اضافه همراه خود بیاورید

کطکمئنا می دانید که دمای شهر شما با مکانی که قصد مسافرت و کمپینگ دارید کاملا متفاوت هست. حتی گاهی اوقات ممکن هست یک توده هوای سرد پیش بینی نشده بیاید. در این صورت داشتن یک پتوی اضافی در این موارد شما را از هر گونه سرما یا باد سرد شدید در امان خواهد داشت.

16- همراه داشتن شامپوی خشک و ضدعفونی کننده دست

بهداشت هنگام اردو زدن یکی از نکات بسیار مهم است. داشتن یک ظرف کوچک شامپوی خشک خصوصاً اگر برای شستن دست ها به منبع آب تمیز دسترسی ندارید باعث می شود تا عرق ، بو و چربی از بدن از بین برود. همچنین استفاده از ضد عفونی کننده دست قبل از غذا خوردن ، در هنگام تهیه و پخت وپز غذا و بعد از دستشویی کاملا ضروری است.

17- دوش کمپینگ و حوله داشته باشید.

اگر قصد دارید در هنگام سفر یک دوش سیرع و سبک بگیرید , داشتن یک کیسه دوش خورشیدی کوچک که با انرژی خورشیدی پر و گرم می شود، باعث می شود که در حین حرکت بتوانید یک دوش مختصر بگیرید. یک نوع حوله به نام Quick Dry دارای یک نوع میکرو الیافی هست که تا 4 برابر می تواند سریعتر از حوله های نخی معمولی خشک شود و در نهایت رطوبت بدن را از بین ببرد.

18- همراه با شامپو و نرم کننده قابل تجزیه ، مسواک و خمیر دندان هم داشته باشید

داشتن یک مجموعه کاملا سازگار با محیط زیست مانند: شامپوی قابل تجزیه ، نرم کننده ، شامپو بدن ، ضد آفتاب و مرهم لب در سفرهای طولانی کاملا ضروری هست. دقت کنید هنگام مسواک زدن از آب تمیز استفاده کنید که مشکلی یا بیماری خاصی را نگیرید.

 

سخن پایانی در مورد انواع لوازم مورد نیاز برای رفتن به کمپ و اردو

در این مطلب ما برای شما یک راهنمای جامع در مورد مواد و وسایل لازم برای یک کمپ و طبیعت گردی چه به مدت کوتاه و یه طولانی را اماده کردیم. این وسایل از جمله موارد عمومی برای مسافرت و کوهنوردی هستند. اگر شما هم احساس می کنید که وسیله دیری نیاط هست حتما در بخش کامنتها برای ما ارسال کنید تا در این مطلب این را قرار دهیم.

یک دیدگاه

 1. مطلبتون خیلی کامل و جامع بود
  ایکاش یک چک لیست خلاصه از این موارد رو ابتدای مقالتون قرار میدادید که بتونیم خیلی سریع برای خرید تصمیم بگیریم و بدونیم که چه چیزهایی باید بخریم
  اما مطلبتون واقعا چیز جالبی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا