دانستنی و علمیسرگرمی

10 قوانین عجیب مدارس ژاپن برای دانش آموزان دختر و پسر

ژاپن کشوری است که به دلیل نظم و شیوه زندگی محترمانه‌اش شناخته شده است. این موضوع زمانی آشکارتر می‌شود که به تمام قوانین مدرسه در ژاپن آنها نگاه می‌کنید و متوجه شوید که چقدر عجیب هستند.

مدارس ژاپن دارای یکسری قوانین عجیب و خاص است که در هیچ مدرسه‌ای در هیچ کشوری وجود ندارد. دلایل استفاده از این موارد را می‌توانیم به نوع فرهنگ مردم در ژاپن اشاره کنیم.

با این حال، قوانین تا حدودی از دانش آموزان محافظت می‌کند. برخی ممکن است آن را برای یک ژاپنی متوسط ضروری و مهم بدانند. اما مطمئنا برخی از آنها مشکلاتی را نیز به همراه خود دارند که در انتهای این مقاله به اناه اشاره خواهیم کرد.

 

از آداب و رسوم ژاپن بیشتر بدانید: خاص ترین و جالب ترین فرهنگ مردم ژاپن که واقعا خواندنی هستند

 

10 قانون عجیب مدرسه ژاپنی که شما را شوکه می‌کند

برخی از عجیب‌ترین قوانین مدرسه را که توسط بسیاری از مدارس ژاپن اعمال می‌شود را در اینجا جمع‌آوری کرده‌ایم. برخی از آنها بسته به اینکه شما اهل کجا هستید می‌توانند کاملاً تکان‌دهنده و عجیب‌تر باشند.

1) نظافت توسط دانش آموزان انجام می‌شود

نظافت مدارس در ژاپن توسط دانش آموزان

در مدارس ژاپن نظافتچی پیدا نمی‌کنید، زیرا تمام کارهای نظافتی توسط دانش آموزان انجام می‌شود. همه دانش‌آموزان در نظافت کلاس‌ها، حمام‌ها و حتی راهروها مسئولیت یکسانی دارند. اگر به آنجا بروید دانش‌آموزان را خواهید دید که در حال تمیز کردن کف و گردگیری هستند و برخی دیگر در حال تمیز کردن تخته سیاه هستند. بنابراین نه تنها تمیز نگه می‌دارند، بلکه محیط اطراف خود را نیز مرتب نگه می‌دارند.

2) نباید از خانه غذا بیاورند

وقتی صحبت از دانش آموزان ابتدایی و راهنمایی می‌شود، نمی‌توانند از خانه غذا بیاورند. در زمان صرف غذا به آنها غذا از مدرسه ارائه می‌شود. منو از سوپ، ماهی یا یک قابلمه پر از انواع منابع غذایی متغیر است، اما از مدرسه‌ای به مدرسه دیگر نوع غذا و میزان آن تا حدودی متفاوت است.

به همین دلیل، هر مدرسه‌ای باید برای دانش آموزان غذا فراهم کند تا هیچ‌کس غذای خود را از خانه نیاورد، حتی اگر غذایی که به دانش آموزان می‌دهند، در حدی که آنها را سیر کند نیز نباشد.

ممکن است برای کسانی که خارج از ژاپن هستند عجیب به نظر برسد، اما برنامه آن برای مدارس ژاپنی عالی است. به این ترتیب هیچ کودکی گرسنه به خانه برنمی‌گردد و این انرژی را خواهد داشت که بدون از دست دادن یک وعده غذایی به بقیه کلاس‌های خود برسد.

3) اهمیت سلام در مدارس بین دانش‌آموز و معلم

اهمیت سلام در مدارس بین دانش‌آموز و معلم در ژاپن

سلام کردن به یکدیگر در فرهنگ ژاپن بسیار مهم است. دانش آموزان و معلمان خود به یکدیگر سلام می‌کنند. هر روز صبح، ضروری است که همه دانش آموزان به محض ورود رسمی به کلاس به معلم خود سلام کنند. آنها این‌گونه درس‌های خود را شروع می‌کنند.

حتی در برخی مدارس، روز را با مدیتیشن صبحگاهی برای دانش آموزان و معلمان شروع می‌کنند. به این ترتیب، معلم و دانش آموز می‌توانند روز خود را با انفجار انرژی مثبت آغاز کنند، به امید اینکه در ساعات طولانی مطالعه انرژی کامل برای یادگیری و تدریس را داشته باشند.

4) نیاز به لباس فرم مدرسه

نیاز به لباس فرم مدرسه در ژاپن

یونیفرم‌های ژاپنی برای دهه‌ها یک‌ترند بوده‌اند، حتی اگر هیچ‌وقت قصد نداشتند تا ترند باشند. برای دانش آموزان ژاپنی، لباس فرم نقش مهمی در هویت آنها دارد. تقریباً هر مدرسه در ژاپن یک لباس مشابه دارد. دخترها باید دامن‌های طرح دار بپوشند در حالی که پسرها باید کت و شلوار مشکی بپوشند.

برای دختران، طول دامن آنها باید یک اینچ بالاتر از زانو باشد، که در بیشتر موارد، 3 اینچ بالاتر از آنها است. جال تر این جاست که برخی از دانش‌آموزان با تا کردن دامن‌های خود از ناحیه کمر برای کوتاه‌تر نشان دادن آن‌ها راهی پیدا می‌کنند، اما اگر تغییری در اندازه دامن دختران و مشکلی در نوع پوشش دانش آموزان پسر باشد، احتمالاً در صورت گرفتار شدن تنبیه می‌شوند.

همچنین وقتی صحبت از لباس زیر می‌شود، ضروری است که دانش آموزان دختر همیشه لباس زیر سفید بپوشند تا استانداردهای بالای بهداشتی را در مدرسه رعایت کنند.

 

در مورد ژاپن بیشتر بدانید: قوانین کشور ژاپن که بسیار عجیب و جالب هستند

 

5) وقت‌شناسی یک امر ضروری است

ژاپنی‌ها به خود افتخار می‌کنند که همیشه در زمان مناسبی در زمان درست حضور دارند. بنابراین، جای تعجب نیست که وقت‌شناسی یک ملاک مهم در مدارس ژاپن است.

تا زمانی که وضعیت اضطراری تأیید شده خاصی از طرف دانش آموز و یا والدین آنها وجود نداشته باشد که باعث تأخیر دانش آموز شده است، دانش آموزان نمی‌توانند وارد مدرسه شوند.

6) در صورت غیاب معلم، جایگزینی وجود ندارد

این جالب است و نشان می‌دهد که دانش آموزان ژاپنی چقدر منضبط هستند. معلم علی‌البدل در غیاب معلم جایگزین او نمی‌شود. فقط امتحان‌ترمی که قرار است در آن شرکت کنند لغو می‌شود و دانش آموزان فقط کل کلاس را برای آن دوره حضور دارند.

در این صورت دانش آموزان یا درس می‌خوانند یا نظم و انضباط سختی را در کلاس حفظ می‌کنند تا ترم به پایان برسد. با توجه به انضباط فراگیر در ژاپن، هیچ آشفتگی وجود ندارد و بنابراین نیازی به نظارت نیست. بنابراین دانش آموزان تکالیف مدرسه خود را انجام می‌دهند و بدون راهنمایی معلم به تحصیل ادامه می‌دهند.

7) داشتن لوازم جانبی در مدرسه مجاز نیست

دانش‌آموزان از پوشیدن هر گونه لوازم جانبی در مدرسه منع می‌شوند، زیرا مقامات ادعا می‌کنند که اگر بیش‌ازحد لباس بپوشند، ممکن است دچار مشکلات خاصی شوند و یا خود را در معرض خطرات کوچک و بزرگ قرار دهند.

جای تعجب نیست که مدارس اجازه انگشتر، دستبند، گردنبند یا لوازم جانبی را نمی‌دهند. دانش آموزان نمی‌توانند گوش خود را سوراخ کرده و در مدرسه گوشواره بپوشند.

8) رنگ کردن موها جایز نیست

رنگ کردن موها در مدارس ژاپن جایز نیست

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، یک دانش آموز دبیرستانی اوزاکا شکایتی را مطرح کرد که پس از اینکه از او خواسته شد موهای قهوه‌ای طبیعی خود را مشکی کند، مدرسه خود را به چالش کشید. این موضوع باعث سروصدا شد و توجه رسانه‌های خارجی را به خود جلب کرد.

رنگ کردن مو در مدارس ژاپن ممنوع است. نکته جالب‌تر اینجاست که اگر رنگ موی دانش‌آموزان به طور طبیعی با مشکی متفاوت باشد، یا مجبور می‌شوند موهای خود را مشکی کنند یا گواهی اثباتی مبنی بر تفاوت رنگ موهایشان با مشکی نشان دهند.

حتی جالب تر از نکته عجیب بالا این است که مسئولان مدارس ژاپنی نگران موهای رنگ شده دانش آموزان نیستند، بلکه تمرکز اصلی آنها بر این است که آیا دانش آموزان موهایی غیر از مشکی دارند یا خیر. همین!!

9) موها بدون موخوره و طبق مدل موی مورد قبول مدارس ژاپنی

مشکل مو در دختران فقط به رنگ مو نیست.. دخترانی که دارای موهای مجعد طبیعی هستند موظف‌اند موهای خود را مطابق با کد مدرسه صاف کنند. همچنین اگر موهایشان مرتب نباشد یا در برخی موارد حتی خیلی مرتب و برای جلب توجه به نظر برسد، ممکن است از ورود آنها منع شود.

برخی از دانش آموزان حتی مجبورند موهای خود را با سنجاق صاف کنند، زیرا موهای طبیعی آنها به اندازه کافی با مدل موی مدرسه ژاپنی همخوانی ندارد.

10) روابط عاشقانه در مدارس ممنوع است

روابط عاشقانه در مدارس ژاپن ممنوع است

با توجه به این قوانین سخت‌گیرانه، فکر نمی‌کنم کسی تعجب کند که بفهمد مدارس ژاپن اجازه نمی‌دهند هیچ شکلی از رابطه عاشقانه در محل تدریس دانش آموز نمایش داده شود. در برخی موارد، اگر دانش‌آموزان حتی با جنس مخالف رابطه دوستانه داشته باشند، اغلب اوقات، مورد سؤال از طرف مسئولان قرار می‌گیرند.

اگر کسی در مدرسه علاقه داشته باشد، این خبر بدی برای او و والدینش خواهد بود. از آنجایی که روابط کاملاً خارج از محدودیت مدارس در ژاپن هستند، اگر دانش آموزی روابط عاشقانه کوچکی نیز داشته باشد نباید به احساسات خود در مدرسه اعتراف کند.

 

آیا این قوانین پیامدهایی هم برای دانش آموزان و والدین آنها دارد؟

پیامدهای قانین عجیب مدارس زاپن برای دانش آموز و والدین

قوانین عجیب مدارش ژاپن در نگاه اول ممکن است از نگاه اول خیلی خوب و جامع به نظر برسند، اما وقتی عمیقاً به درون آن نگاه می‌کنید، برخی از این پیامدها نشان می‌دهند که آنها بیشتر از اینکه به دانش‌آموزان و اعضای خانواده‌شان کمک کنند، باعث آسیب رساندن به آنها در قسمت‌هایی از زندگی معمولی می‌شود.

در ادامه بررسی می‌کنیم که چگونه این قوانین بسیار عجیب و سخت بر دانش آموزان در مدارس ژاپنی و به خانواده‌های آنها تأثیر منفی می‌گذارد.

بار مالی

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، خانواده او با بار مالی بر دوش دانش آموزی که مجبور شد موهای قهوه‌ای طبیعی خود را مشکی کند، مواجه می‌شود. نیاز به حفظ موهایی با طول و رنگ خاص، دانش آموزان را ملزم به خرید محصولات خاصی می‌کند.

اجازه ندادن به دانش آموز برای آوردن غذا

این موضوع در مورد بسیاری از خانواده‌هایی که برای آوردن غذا به سر سفره مشکل دارند نیز صادق است. زیرا برخی دانش آموزان به غذاهای خاصی آلرژی دارند که ممکن است این غذاها در سلف مدارس وجود داشته باشد.

آزار و اذیت به دانش آموزانی که قبلاً تنبیه شده‌اند

همان‌طور که این قوانین عجیب و ترسناک هستند، اوضاع برای دانش آموزانی که قبلاً توسط معلمان به عنوان بی‌انضباط برچسب خورده‌اند بدتر است. آنها تحت آزار و اذیت دائمی تحت عنوان دستورات مسئولان مدارس قرار می‌گیرند. حتی یک ممانعت جزئی از قانون برای این کودکان مجازات شدیدی در نظر گرفته شده است.

همچنین تعداد سال‌هایی که دانش آموز در مدرسه می‌گذراند بسیار مهم است. بنابراین، قوانینی را که آنها پیروی می‌کنند تأثیر اساسی بر زندگی روزمره آنها در زمان رشد می‌گذارد.

مردم خارج از کشور متوجه خواهند شد که مردم ژاپن همیشه چقدر منظم و باانضباط هستند. این عمدتاً به این دلیل است که آنها همه این موارد را زود یاد می‌گیرند و بعداً در زندگی آنها را دنبال می‌کنند. اما یادتان باشد که هیچ‌چیز بدون هزینه به دست نمی‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا