دانستنی و علمیسرگرمی

46 مورد از حقایق، قوانین و شگفتی های کشور فرانسه

خواه در فرانسه زندگی می‌کنید یا فقط به این کشور سفر می‌کنید، دانستن چند حقایق در مورد این کشور به شما کمک می‌کند تا آن را بهتر بشناسید. ناگفته نماند که فرانسه به دلیل تنوع فرهنگ و تمدن کهن آن دارای حقایق بسیار جالبی است. پس آماده باشید تا اطلاعات عمومی فرانسوی خود را افزایش دهید، زیرا ما 46 واقعیت و حقیقت جالب را در مورد فرانسه بیان کرده‌ایم که مطمئناً شما را شگفت‌زده می‌کند.

 

از زندگی در فرانسه بیشتر بدانید: مزایا و معایب زندگی در فرانسه چیست؟ آیا می دانید!!

 

قوانین و حقایق جالب در مورد کشور فرانسه

1. فرانسه بزرگ‌ترین کشور اتحادیه اروپا است و گاهی به آن شش ضلعی می‌گویند

فرانسه با مساحت 551695 کیلومتر مربع بزرگ‌ترین کشور اتحادیه اروپا است. با این حال، این کشور سومین کشور بزرگ اروپا، پس از اوکراین و بخش اروپایی روسیه است. حدود یک سوم (31٪) فرانسه جنگلی است و چهارمین کشور جنگلی اتحادیه اروپا پس از سوئد، فنلاند و اسپانیا است. این کشور به دلیل شکل شش ضلعی آن گاهی اوقات به عنوان l’hexagone نیز شناخته می‌شود.

2. فرانسه محبوب‌ترین مقصد گردشگری در جهان است

فرانسه محبوب‌ترین مقصد گردشگری در جهان

شاید زمان آن رسیده باشد که مهارت‌های فرانسوی خود را تقویت کنید، زیرا طبق آخرین آمار گردشگری، فرانسه مکان مناسبی است. 89.3 میلیون نفر در سال 2018 از این کشور بازدید کردند و این کشور را به پربازدیدترین مقصد در جهان تبدیل کرد. پایتخت این کشور، پاریس، پس از بانکوک و لندن، سومین شهر پربازدید جهان است.

3. زبان فرانسه تقریباً 300 سال است که زبان رسمی در انگلستان بوده است

تصور اینکه فرانسوی زبان رسمی انگلستان بین سال‌های 1066 تا 1362 بود، سخت است. اما پس از اینکه ویلیام فاتح فتح نورمن‌ها و متعاقب آن اشغال انگلستان را در سال 1066 رهبری کرد، زبان فرانسوی آنگلو نورمن را به ملت معرفی کرد. در سال 1362، مجلس قانون درخواست انگلیسی را تصویب کرد و انگلیسی را زبان رسمی دولت کرد. این به این دلیل بود که از نورمن فرانسوی در استدلال استفاده می‌شد، اما برای عموم مردم انگلستان که هیچ اطلاعی از آنچه در دادگاه گفته می‌شد نداشتند، تا حد زیادی قوانین ناشناخته بود.

4. لویی نوزدهم تنها 20 دقیقه پادشاه فرانسه بود که کوتاه‌ترین زمان سلطنت بود

لویی نوزدهم تنها 20 دقیقه پادشاه فرانسه بود

بله درست خواندید پادشاه فرانسه پس از کناره‌گیری پدرش شارل دهم از سلطنت تنها 20 دقیقه از شهرت سلطنتی برخوردار شد و او را در جولای 1830 بر تخت سلطنت فرانسه گذاشت. پس از این مدت کوتاه، لویی آنتوان نیز به نفع برادرزاده خود، دوک بوردو، از سلطنت کناره‌گیری کرد. این باعث می‌شود که کوتاه‌ترین دوره سلطنت مشترک در تاریخ باشد. او رکورد شگفت‌انگیزی را با ولیعهد لوئیس فیلیپ به اشتراک می‌گذارد که از نظر فنی پس از ترور پدرش پادشاه پرتغال شد. اما او نیز 20 دقیقه بعد بر اثر جراحات جان خود را از دست داد.

5. “آزادی، برابری، برادری” شعار ملی است

شعار معروف اولین بار در زمان انقلاب (1789 – 1799) ظاهر شد و در قانون اساسی 1946 و 1958 نوشته شد. اغلب در کنار “ماریان” نماد پیروزی جمهوری است. نظام حقوقی فرانسه هنوز هم بر اصولی پایبند است که در قانون مدنی ناپلئون بناپارت پس از انقلاب، در قرن نوزدهم آمده است.

6. ارتش فرانسه اولین ارتشی بود که در سال 1915 (جنگ جهانی اول) از استتار استفاده کرد

فرانسه اولین ارتش که استتار را استفاده کرد

کلمه استتار در واقع از فعل فرانسوی به معنای جبران کردن صحنه گرفته شده است. این به این دلیل است که ارتش فرانسه اولین کسی بود که یک واحد استتار اختصاصی را در سال 1915 ایجاد کرد. اسلحه‌ها و وسایل نقلیه توسط هنرمندانی به نام camofleurs نقاشی شدند. سال بعد، ارتش بریتانیا از این روش پیروی کرد و بخش استتار خود را به فرماندهی سرهنگ دوم فرانسیس وایت تأسیس کرد. این واحد به عنوان کار ویژه واحد RE (مهندسین سلطنتی) شناخته می‌شد.

7. در فرانسه می‌توان با مرده ازدواج کرد!

یک واقعیت تکان دهنده در مورد فرانسه این است که طبق قوانین فرانسه، شما می‌توانید پس از مرگ او در موارد استثنایی ازدواج کنید. این به شرطی است که بتوانید ثابت کنید که متوفی زمانی که زنده بوده قصد ازدواج با شما را داشته است. همچنین باید از رئیس‌جمهور فرانسه اجازه بگیرید. آخرین مورد تأیید شده در سال 2017 بود که شریک یک پلیس همجنس گرا که در خیابان شانزه لیزه در پاریس توسط یک جهادگر به ضرب گلوله کشته شد، پس از مرگ او اجازه ازدواج با شریک خود را گرفت.

 

حقایق کشورهای دیگر: حقایق جالب کشور هلند و قوانین عجیب آنها

 

8. فرانسوی‌ها قوطی‌های حلبی، سشوار و بالون هوای گرم را اختراع کردند

اختراع قوطی‌های حلبی، سشوار و بالون هوای گرم

به نظر می‌رسد که فرانسوی‌ها باید برای بسیاری از اختراعات مفیدی که امروز می‌شناسیم و دوست داریم تشکر کنند. به عنوان مثال، مخترع فرانسوی نیکلاس آپرت در سال 1809 ایده استفاده از ظروف شیشه‌ای مهروموم شده را که در آب جوش قرار داده شده بود برای حفظ مواد غذایی در سال 1809 مطرح کرد. قوطی حلبی بعداً توسط پیر دوراند اختراع شد. خط به ریل نیز توسط لویی به ریل ساخته شد که در کودکی نابینا شد. در همین حال، دکتر رنه لنک گوشی پزشکی را در سال 1816 در بیمارستانی در پاریس اختراع کرد و الکساندر-فردیناند گودفروی اولین سشوار جهان را در سال 1888 ثبت اختراع کرد. برادران مونتگلفیه جوزف و اتین نیز اولین بالون هوای گرم جهان (نمایش بالون بدون اتصال در سال 1783) را اختراع کردند.

9. فرانسه اولین کشور در جهان بود که سوپرمارکت‌ها را از دفع مواد غذایی منع کرد

در فوریه 2016، فرانسه اولین کشور در جهان شد که سوپرمارکت‌ها را از دور ریختن یا نابود کردن مواد غذایی فروخته نشده منع کرد. اکنون فروشگاه‌ها باید مواد غذایی مازاد را به بانک‌های مواد غذایی و خیریه‌ها اهدا کنند. سوپرمارکت‌هایی با مساحت بیش از 400 متر مربع که در حال خوردن غذاهای باکیفیت نزدیک به بهترین تاریخشان دستگیر شده‌اند، با جریمه‌های سنگینی تا 75000 یورو یا دو سال زندان مواجه می‌شوند. علاوه بر این، تمام سوپرمارکت‌های فرانسوی از تخریب مواد غذایی به عنوان وسیله‌ای برای جلوگیری از جستجوی زباله گردان در سطل‌های زباله منع شده‌اند.

10- اولین نمایش عمومی فیلم توسط لومیر فرانسوی در سال 1895 بود

اولین نمایش عمومی فیلم

برادران لومیر، آگوست-ماری-لوئی-نیکلاس و لوئی-ژان، بیشتر به خاطر سیستم فیلم‌سازی و فیلم‌های کوتاهی که بین سال‌های 1895 تا 1905 تولید کردند، شناخته شده‌اند. این دو شخصیت معروف اولین نمایش عمومی فیلم در جهان را در 28 دسامبر 1895 در کافه بزرگ پاریس برگزار کردند. اولین کارگردانی آنها La sortie des ouvriers de l’usine Lumière (کارگران در حال خروج از کارخانه لومیر) بود. این فیلم سیاه‌وسفید پنج ثانیه‌ای کارگران را نشان می‌دهد که کارخانه لومیر را ترک می‌کنند و تماشاگران را کاملاً مبهوت می‌کند.

11. مسن‌ترین فردی که تا به حال زندگی کرده یک زن فرانسوی به نام ژان لوئیز کالمان بوده است

قدیمی‌ترین سنی که به طور کامل تأیید شده است، 122 سال و 164 روز است. ژان لوئیز کالمان در 21 فوریه 1875 در فرانسه متولد شد و در 4 آگوست 1997 درگذشت. او با افتتاح برج ایفل در سال 1889، دو جنگ جهانی، اختراع تلویزیون، ماشین‌های مدرن و هواپیما زندگی کرد. فرانسه همچنین از نظر امید به زندگی در رتبه بیستم جهان قرار دارد و مردان و زنان به طور متوسط تا سن 82 سالگی زندگی می‌کنند.

12. فرانسه ازدواج هم‌جنس گرایان را در سال 2013 قانونی کرد

قانونی کردن ازدواج هم‌جنس گرایان

هنگامی که رئیس‌جمهور فرانسوا اولاند این لایحه را در 18 مه 2013 امضا کرد، فرانسه نهمین کشور در اروپا و چهاردهمین کشور در جهان شد که ازدواج هم‌جنس گرایان را قانونی می‌کند. اگرچه نظرسنجی‌های آن زمان نشان می‌داد که حدود 50 درصد فرانسوی‌ها از آن حمایت می‌کنند، اما همه از آن راضی نبودند. در واقع، هزاران نفر از مردمی که طرفدار «ارزش‌های خانوادگی» هستند در اعتراض به خیابان‌ها آمده‌اند.

13. فرانسه بیش از هر کشور دیگری برنده جایزه نوبل ادبیات دارد

با 15 فرانسوی که از سال 1901 برنده این جایزه معتبر شده‌اند، باید بگوییم فرانسه برخی از تأثیرگذارترین نویسندگان و متفکران جهان را پرورش داده است. سالی پرودوم شاعر و نویسنده فرانسوی اولین برنده این جایزه در آن سال شد. از مشهورترین شاعران، رمان نویسان و نویسندگان فرانسه می‌توان به رنه دکارت، ولتر، شارل بودلر، بلز پاسکال، گوستاو فلوبر و ویکتور هوگو اشاره کرد.

14. بلندترین کوه اروپا مون به لان در رشته کوه‌های آلپ فرانسه است

بلندترین کوه اروپا مون به لان

مون به لان در ارتفاع 4807 متری قرار دارد و رسماً دومین کوه مرتفع اروپا است. 10 تا 12 ساعت طول می‌کشد تا به قله صعود کنید. اما اگر حوصله آن را ندارید، می‌توانید سواری سرگرم‌کننده 20 دقیقه‌ای با بلندترین تله‌کابین اروپا در Aiguille du Midi در نزدیکی Aiguille du Midi داشته باشید تا از آن بالا منظره‌ای از دید پرندگان داشته باشید. مکان‌های شگفت‌انگیز دیگری را در فرانسه کشف کنید.

15. اولین پیوند قلب و صورت مصنوعی جهان در فرانسه انجام شد

دستگاه بیونیک که انقباضات واقعی قلب را شبیه‌سازی می‌کند، توسط یک باتری لیتیوم یون خارجی تغذیه می‌شود و وزن آن حدود سه برابر وزن یک اندام واقعی است. جراحان فرانسوی نیز اولین کسانی بودند که در سال 2005 پیوند صورت را انجام دادند.

16. موزه لوور پربازدیدترین موزه جهان است

موزه لوور پربازدیدترین موزه جهان

موزه مشهور لوور با 9.6 میلیون بازدیدکننده در سال 2019، پربازدیدترین موزه جهان است. این موزه فوق‌العاده که در قلب پاریس قرار دارد، حدود 38000 اثر هنری و مصنوعات ماقبل تاریخ را در خود جای داده است. از جمله مونالیزا، ونوس میلو، و هرم شیشه‌ای معروف لوور IM Pei که در حیاط قرار دارد.

17. غذای فرانسوی در سال 2010 به عنوان میراث جهانی یونسکو اعطا شد

فرانسه به خاطر غذاهای نفیس خود که توسط یونسکو در سال 2010 به فهرست میراث فرهنگی ناملموس بشریت اضافه شد، مشهور است.

18. فرانسه گران‌ترین بطری شراب در جهان را تولید کرد

گران‌ترین بطری شراب در جهان

البته، نه تنها فرانسه به خاطر غذاهایش مشهور است، بلکه این کشور برخی از بهترین شراب‌های جهان را نیز تولید می‌کند. بطری ۷۳ ساله بورگوندی فرانسوی با قیمت ۵۵۸ هزار دلار به گران‌ترین بطری شراب فروخته شده در حراجی تبدیل شده است. یک بطری Romanee-Conti در سال 1945 به یک کلکسیونر خصوصی آسیایی در ساتبیز به قیمت بیش از 17 برابر برآورد اولیه 32000 دلار آمریکا فروخته شد.

19. ممکن است یک ماهی در روز اول آوریل به پشت شما گیر کند

اگر در اول آوریل در این کشور هستید، تعجب نکنید اگر بچه‌ها سعی کنند ماهی کاغذی را به پشت شما بچسبانند و شما را پواسون دواوریل (ماهی آوریل) صدا کنند. این سنت در قرن شانزدهم آغاز شد، زمانی که شاه چارلز چهاردهم فرانسه تقویم را تغییر داد، و کسانی که به جشن پایان سال نو در پایان ماه مارس ادامه دادند، به عنوان یک شخصیت ساده‌لوح مورد تمسخر قرار گرفتند.

20. فرانسوی‌ها سالانه حدود 30000 تن حلزون می‌خورند

سالانه حدود 30000 تن حلزون می‌خورند

به گزارش رویترز، فرانسوی‌ها سالانه حدود 30000 متریک تن اسکارگوت می‌خورند. با این حال، حدود دو سوم از حلزون‌های خورده شده در فرانسه از اروپای شرقی و بالکان می‌آیند. بنابراین اگر تا به حال در فرانسه حلزون خورده‌اید، احتمالاً راه زیادی را برای تهیه آن در بشقاب شما طی کرده‌اند. غذاهای کلاسیک فرانسوی (که با سیر، جعفری و کره سرو می‌شود) همچنان یک غذای اصلی محبوب در غذاهای فرانسوی است.

21. یک حلزون زنده برای سوار شدن بر قطارهای پرسرعت باید بلیط داشته باشد

طبق قوانین فرانسه، حمل حلزون‌های زنده در قطار سریع السیر در فرانسه بدون داشتن بلیت خلاف قانون است. در واقع، هر حیوان خانگی زیر 5 کیلوگرم باید مسافر پرداختی باشد. در سال 2008، یک مرد فرانسوی زمانی که بازرس بلیط او را در حال حمل موجودات روی یک TGV گرفتار جریمه کرد. با این حال، خوشبختانه، شرکت راه‌آهن دولتی SNCF فرانسه در نهایت این جریمه را صادر کرد.

22. کروسان در واقع در قرن سیزدهم در اتریش اختراع شد

کروسان در اتریش اختراع شد

باور کنید یا نه، شیرینی فرانسوی محبوبی که همه ما می‌شناسیم و دوستش داریم در واقع اقتباسی از کیپفرل است. یک غذای وینی که قدمت آن به قرن سیزدهم بازمی‌گردد. داستان آن به این شکل هست که یک افسر توپخانه اتریشی به نام آگوست زانگ در سال 1839 یک نانوایی در وین در پاریس تأسیس کرد. او خدمت به کیپفرل را آغاز کرد و به سرعت در بین مردم محلی محبوب شد. به طوری که مقلدان فرانسوی شروع به ساختن نسخه فرانسوی خود کردند که به دلیل شکل هلالی آن را کروسان نامیدند.

23.وارونه کردن باگت در فرانسه بدشانسی است

طبق افسانه‌های عامیانه، گذاشتن یک نان باگت یا نان وارونه روی میز، اطرافیان شما را در خطر بدبختی یا حتی بدتر از آن در خطر مرگ قرار می‌دهد. ظاهراً این خرافات عجیب از قرون‌وسطی نشأت می‌گیرد، زمانی که اعدامی‌ها اجازه داشتند بدون پرداخت هزینه، اقلامی را در مغازه‌ها بگیرند. از این رو، نانواها یک قرص نان واژگون برای آنها می‌گذاشتند. و اگر به نان دست زدید یا نان را زیر و رو کردید، قبل از خوردن، آن را با علامت ضربدر علامت بزنید تا بدبختی را دفع کنید.

24- فرانسه سالانه حدود 1.7 میلیون تن پنیر در حدود 1600 نوع پنیر تولید می‌کند

سالانه 1.7 میلیون تن پنیر تولید می‌کند

اینکه می‌گویند فرانسوی‌ها عاشق خوردن پنیر هستند، دست کم گرفتن است. کشوری که از لبنیات تغذیه می‌شود تنها در سال 2018 حدود 1.7 میلیون تن پنیر شیر گاو تولید کرده است. همچنین حدود 1600 نوع مختلف پنیر فرانسوی برای امتحان کردن وجود دارد که در 8 مدل دسته‌بندی می‌شوند. خوشبختانه فرانسوی‌ها همه‌چیز را برای خودشان نگه نمی‌دارند. در سال 2018، این کشور بیش از 679،000 تن پنیر صادر کرد، در حالی که نزدیک به 895،000 تن در بازار خرده‌فروشی فرانسه در سال 2017 فروخته شد. Merci beaucoup!

25. قوانین فرانسه، زوج‌ها را از بوسیدن روی سکوهای قطار منع می‌کند

در فرانسه، بوسیدن در حالی که قطار روی سکو است، غیرقانونی است. این قانون باستانی در سال 1910 به درخواست روسای راه آهن که می‌خواستند از تأخیر در حرکت قطار توسط فرانسویان احساساتی جلوگیری کنند، وضع شد. همه بوسیدن‌ها باید قبل از رسیدن قطار روی سکو انجام شود.

26. راه آهن پاریس Gare du Nord شلوغ‌ترین ایستگاه راه آهن اروپا است

راه آهن پاریس Gare du Nord شلوغ‌ترین ایستگاه راه آهن اروپا

Gare du Nord پاریس شلوغ‌ترین ایستگاه راه‌آهن در اروپا و جهان (خارج از ژاپن) است. سالانه بیش از 214 میلیون مسافر از آن عبور می‌کنند. ایستگاه اصلی در سال 1846 ساخته شد، اما برای کار بسیار کوچک شد و بنابراین در سال 1889 تخریب و بازسازی شد. توسعه‌های بیشتر این راه آهن بین دهه‌های 1930 و 1960 انجام شد. همچنین قرار است این ایستگاه به منظور آماده‌سازی برای بازی‌های المپیک تابستانی 2024 پاریس، کارهای توسعه بیشتری را انجام دهد. این برای افزایش ظرفیت آن برای پذیرش 200000 مسافر اضافی در روز است.

27- شبکه راه آهن فرانسه دومین شبکه بزرگ اروپا و نهمین شبکه راه آهن در جهان است

شبکه راه آهن فرانسه با طول کل 29000 کیلومتر، دومین شبکه بزرگ در اروپا و نهمین در جهان است. فرانسه یکی از اولین کشورهای جهان بود که از فناوری پرسرعت استفاده کرد. شرکت دولتی Société Nationale des Chemins de fer Français (SNCF) ریل پرسرعت TGV را در سال 1981 معرفی کرد. خدمات مسافربری با سرعت بالا در مسافت‌های طولانی در فرانسه به عنوان قطار à Grande Vitesse (TGV) و مسافر استاندارد در مسافت‌های طولانی شناخته می‌شود. خدمات Intercités نامیده می‌شود. طول شبکه پرسرعت فعلی کشور بیش از 1550 کیلومتر است.

28. بزرگ‌ترین مسابقه دوچرخه سواری جهان، تور دو فرانس، بیش از 100 سال قدمت دارد

تور دو فرانس بزرگ‌ترین مسابقه دوچرخه سواری جهان

در 1 ژوئیه 1903، 60 دوچرخه سوار اولین مسابقه دوچرخه‌سواری را در فرانسه از حومه پاریس مونجرون آغاز کردند. بیش از 100 سال بعد، این رویداد به بزرگ‌ترین مسابقه دوچرخه سواری در جهان تبدیل شد، با حدود 198 دوچرخه‌سوار برای 3200 کیلومتر مسابقه انجام می‌شود. تور دو فرانس 2013 صدمین دوره از تور دو فرانس بود و نزدیک به 15 میلیون تماشاگر برای تماشای این دوره 21 مرحله‌ای برای جشن صدمین سالگرد صف کشیدند.

29. سنت پوشیدن لباس سفید در سال 1499 در فرانسه آغاز شد

بیشتر عروس‌ها رویای این را دارند که با یک لباس عروس سفید زیبا در راهرو قدم بزنند. اما تا سال 1900، آنها به ندرت لباس عروس خاصی می‌خریدند و به جای آن بهترین لباس خود را انتخاب می‌کردند. سنت عامیانه در واقع در فرانسه با ازدواج آن از بریتانی و لویی دوازدهم فرانسوی در سال 1499 سرچشمه گرفت. او در مراسم عروسی لباس سفید پوشید که نشانگر آغاز رسوم رایج غربی بود. با این حال، تا سال 1840، زمانی که ملکه ویکتوریا با شاهزاده آلبرت ازدواج کرد، لباس سفید واقعاً به چشم آمد و این سنت مستحکم شد.

30. حداقل 35 درصد از موسیقی‌های پخش شده در ایستگاه‌های رادیویی خصوصی باید فرانسوی باشد

اگر از طرفداران موسیقی فرانسوی نیستید، ممکن است بخواهید به جای گوش دادن به ایستگاه رادیویی محلی، به لیست پخش خود بچسبید. به هر حال، بیش از یک سوم آهنگ‌هایی که می‌شنوید فرانسوی خواهند بود. دولت فرانسه در ابتدا در سال 1994 برای محافظت از فرانسه در برابر آنچه دولت به عنوان تهاجم فرهنگی آنگلوساکسون می‌دانست، نرخ 40 درصدی را معرفی کرد. با این حال، پس از تحریم سرکش توسط ایستگاه‌های رادیویی فرانسه به مدت 24 ساعت، نمایندگان پارلمان فرانسه به کاهش سهم به 35 درصد در سال 2016 رأی دادند.

31. کارگران فرانسوی پس از ساعت کاری به ایمیل‌ها پاسخ نمی‌دهند

کارگران فرانسوی پس از ساعت کاری به ایمیل‌ها پاسخ نمی‌دهند

این یکی از جالب‌ترین حقایق در مورد فرانسه است! شرط می‌بندیم که این قانون همه ما را وادار می‌کند آرزو کنیم که‌ای کاش فرانسوی بودیم. فرانسه تماس هر رئیس یا شرکت تجاری با کارمندان خود را در تعطیلات آخر هفته یا بعد از ساعات کاری غیرقانونی اعلام کرده است.

32. حیوان فرانسوی خروس است

خروس حیوان فرانسوی

بسیاری از مردم نمی‌دانند که حیوان ملی و نماینده فرانسه، خروس است. در یک زمان روی پرچم‌ها، برج‌های ناقوس، تمبرهای هواشناسی، تمبرها و سکه‌ها بود.

اگر با دقت تماشا کنید، ممکن است متوجه شوید که نماد او هنوز هم در تمام کلیساهای کاتولیک کشور یافت می‌شود. فرانسه همچنین دارای بسیاری از نمادهای رسمی دیگر از جمله پرچم سه رنگ است.

33. طولانی‌ترین کتاب دنیا فرانسوی است

طولانی‌ترین کتاب دنیا

طولانی‌ترین رمان جهان شامل 13 جلد است که توسط مارسل پروست فرانسوی نوشته شده است. به یاد چیزهای گذشته (در جستجوی زمان ازدست‌رفته) نام دارد و 3000 صفحه است. این کتاب چیزی است که امروزه به آن حماسه‌خوانی می‌گوییم!

34. تلفن دوربین در فرانسه اختراع شد

اختراع تلفن دوربین در فرانسه

چه کسی می‌دانست که ما باید فرانسه را بابت سلفی تشکر کنیم؟ فیلیپ کان در ابتدا در سال 1997 تلفن دوربین‌دار را اختراع کرد. اولین عکسی که تا به حال از دختر تازه متولد شده او گرفته شد، دلیل اصلی ساخت این دستگاه بود.

35. نان تست فرانسوی و سیب‌زمینی سرخ‌کرده فرانسوی نیستند

نان تست فرانسوی و سیب‌زمینی سرخ‌کرده فرانسوی نیستند

بر خلاف تصور رایج، برخی از غذاهایی که فرانسوی نام دارند، از این سرزمین بیگانه نبودند. گفته می‌شود نان تست فرانسوی توسط مردی با همین نام خانوادگی در نیویورک اختراع شده است.

سیب‌زمینی سرخ‌کرده برای اولین بار در طول جنگ جهانی دوم از قسمت فرانسوی زبان بلژیک برای سربازان آمریکایی سرو شد، از این رو سردرگمی به وجود آمد.

36. کلت (دامن) در فرانسه بوجود آمد، نه اسکاتلند

کلت (دامن) در فرانسه بوجود آمد

آن دامن‌هایی که ما فرض می‌کنیم از اسکاتلند می‌آیند، آن‌هایی که مردان را به یک چشم‌انداز در تارتان تبدیل می‌کنند، برای اولین بار در فرانسه پوشیده شد. آنها در اصل زیر زانو بودند و هیچ یک از سبک‌های کلاسیک گالیک را که امروز می‌بینیم نداشتند.

37- در 29 کشور فرانسه زبان رسمی است

فرانسه زبان رسمی 29 کشور

زبان فرانسوی چنان گویش گسترده‌ای است که تقریباً در همه قاره‌ها شنیده می‌شود. فرانسه امروز دارای پنج قلمرو ماوراء دریا و از نظر تاریخی بسیار بیشتر است. این زبان در حال حاضر زبان رسمی ۲۹ کشور است. همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم حدود 300 سال زبان انگلیس بوده است.

38. فرانسه بیشترین مناطق زمانی را دارد

بیشترین مناطق زمانی

با توجه به تعداد مناطقی که در خارج از اروپا اداره می‌شود. فرانسه بیشترین منطقه زمانی را در بین هر کشوری دارد. به طور دقیق دوازده مناطق زمانی در فرانسه UTC-10، UTC-9:30، UTC-9، UTC-4، UTC-3، UTC+1، UTC+3، UTC+5، UTC+11، UTC هستند.

39. فرانسه با هشت کشور مرز مشترک دارد

 مرز مشترک هشت کشور

برای یک کشور کوچک‌تر، فرانسه مطمئناً همسایگان زیادی دارد. این عمدتاً به دلیل شکل شش ضلعی آن است که به آن اجازه می‌دهد تا مرزهای بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، ایتالیا، اسپانیا، موناکو و آندورا را لمس کند.

40. فرانسه بیشتر از هر کشور دیگری دوربرگردان دارد

دوربرگردان زیاد در فرانسه

ممکن است فوراً متوجه جریان ترافیک جدید فرانسه نشوید، اما قطعاً جنبه عجیبی از فرهنگ رانندگی آنهاست. آنها بیش از هر دوربرگردان دیگری دارند، حدود 30000، بنابراین شما حتی یک علامت توقف را نخواهید دید.

41. سه شهر قدیمی را می‌توان در فرانسه یافت

سه شهر قدیمی در فرانسه

قدیمی‌ترین شهر فرانسه، منطقه جذاب و فراموش‌نشدنی مارسی است. اولین بار در سال 600 قبل از میلاد توسط یونانیان باستان تأسیس شد. بعدی، Béziers است که به دلیل شراب و گاوبازی معروف است که قدمت آن به 575 سال قبل از میلاد باز می‌گردد. سرانجام، آگده، شهر بندری کوچکی که به مروارید سیاه مدیترانه معروف است، در سال 525 قبل از میلاد آغاز شد.

42. برج ایفل در ابتدا زشت به حساب می‌آمد

برج ایفل در ابتدا زشت

این یکی از آن حقایق نسبتاً شناخته شده در مورد فرانسه است. برج ایفل که به طور گسترده به عنوان شگفت‌انگیزترین شگفتی فرانسه شناخته می‌شود، به نام گوستاو ایفل نام‌گذاری شده است. یک واقعیت ناشناخته این است که پس از اتمام آن در سال 1887، نظر پاریسی‌ها این بود که شنیع و نامناسب است.

43. شامپاین منحصراً در منطقه شامپاین فرانسه ساخته می‌شود

شامپاین در منطقه شامپاین فرانسه ساخته می‌شود

آیا می‌دانستید که اگر شامپاین بنوشید، به این معنی است که از منطقه شامپاین خاص فرانسه می‌آید؟ اگر از هر جای دیگر دنیا باشد، شراب گازدار محسوب می‌شود.

44. در فرانسه یک مدال برای تربیت خوب کودکان وجود دارد

مدال برای تربیت خوب کودکان در فرانسه

در فرانسه به اصطلاح مدال خانواده فرانسوی وجود دارد. این جایزه‌ای است که به والدینی اعطا می‌شود که کار سخت خود را در بزرگ کردن فرزندان “با عزت” خود انجام داده‌اند. به این ترتیب، از نظر فرهنگی معمول است که خانواده‌ها بسیار نزدیک به هم باشند.

45. سلام می‌تواند به معنای سلام و خداحافظی باشد

سلام می‌تواند به معنای سلام و خداحافظی باشد

مثل همیشه، بهتر است در سفر به یک کشور خارجی حداقل چند کلمه مهم را بدانید. سلام به عنوان راهی مؤدبانه برای شروع و پایان مکالمه مفید است. این واقعیت همچنین باید به جلوگیری از هرگونه سردرگمی در هنگام نشان دادن مهارت‌های زبان فرانسوی خود کمک کند.

46. شهرهایی در فرانسه وجود دارد که جمعیت ندارند

شهرهایی در فرانسه وجود دارد که جمعیت ندارند

شش دهکده فرانسوی با یک شهردار اما بدون ساکنین در آنها وجود دارد! آنها را شهرهای ارواح می‌نامند و در طول جنگ جهانی دوم به طور کامل ویران شدند. امروز فقط برای حفظ یاد کسانی که در زندگی موفق نشده‌اند نگهداری می‌شود.

منبع
theplanetd.comdreamsinparis.comexpatica.comtheworldpursuit.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا