سلامتروانشناسی و موفقیت

جلسات گفتار درمانی چگونه انجام می شود؟

نکات برگزیده مطلب
  • در بهترین مرکز گفتاردرمانی با دو شعبه در شرق و غرب تهران و بیش از ۱۵ سال سابقه، خانواده ها اغلب در مورد ساختار یک جلسه گفتار درمانی کودکان سوال می پرسند.

در بهترین مرکز گفتاردرمانی با دو شعبه در شرق و غرب تهران و بیش از ۱۵ سال سابقه، خانواده ها اغلب در مورد ساختار یک جلسه گفتار درمانی کودکان سوال می پرسند. یک جلسه گفتاردرمانی بر اساس نیازهای کودک طراحی می شود، بنابراین درمان ممکن است بسته به اهداف مورد نظر بسیار متفاوت به نظر برسد. ابتدا آسیب شناس گفتار و زبان (که به آن گفتاردرمانگر نیز گفته می شود) یک برنامه درمانی بر اساس ارزیابی دقیق ایجاد می کند.

فرآیند ارزیابی در گفتار درمانی

ارزیابی خوب گفتاردرمانی در کودکان شامل یک تاریخچه کامل و همچنین مشاهده و استفاده از ابزارهای ارزیابی استاندارد است. دکتر متخصص گفتاردرمانی کودکان اغلب زبان، واژگان و زبان دریافتی و بیانی را ارزیابی می‌کند.

سایر زمینه‌های یک چالش مشکوک ممکن است ارزیابی شوند، مانند ضعف حرکات دهانی، تغذیه و بلع، آپراکسی، عمل‌گرایی، ناروایی (لکنت) و پردازش شنوایی بررسی می شوند.

هنگامی که دکتر گفتاردرمانی فرآیند ارزیابی را تکمیل کرد و یک برنامه درمانی فردی را ایجاد کرد، زمان شروع درمان فرا رسیده است! بخش بزرگی از موفقیت درمان به ایجاد رابطه مثبت بین درمانگر و کودک بستگی دارد. بنابراین دعوت کودک به یک محیط دوستانه و سرگرم کننده کلید یک جلسه درمانی خوب است.

بهترین گفتاردرمان ایران

شروع درمان گفتاردرمانی

ساختار جلسه درمانی با چیزهای زیادی تعیین می‌شود مانند سن مراجعین و چالش‌های گفتاری یا زبانی خاص که باید مورد توجه قرار گیرد. گفتاردرمانی برای کودکان بسیار شبیه بازی است. بازی‌ها و اسباب‌بازی‌هایی که برای کودکان خردسال جذاب هستند به‌عنوان پاداش یا به‌عنوان «ابزار» برای پرداختن به اهداف خاص استفاده می‌شوند.

به عنوان مثال مازهای حرکتی را می توان برای افزایش توجه مشترک، چرخاندن، برچسب زدن و تقاضا استفاده کرد. کودک می تواند پس از انجام یک سری تولیدات صحیح صدا، سنگ مرمری را برای قرار دادن در ماز به عنوان جایزه انتخاب کند.

اسباب‌بازی‌ها و فعالیت‌های روزمره در درمان گنجانده می‌شوند تا کلی‌سازی را تشویق کنند و خانواده‌ها را قادر به انجام فعالیت‌های خانگی به روش‌های طبیعی کنند. برای مثال درمانگران می‌توانند حباب‌هایی را برای رفع بسیاری از اهداف مانند درخواست («من حباب‌ها می‌خواهم»، «حباب‌های بازی»، «نوبت من»، «نوبت تو»، «نوبت او») و تولید صدای دو طرفه اولیه معرفی کنند. (/ب/، /پ/)، “فوت” و “پاپ”! این یک فعالیت ساده است که می تواند برای خانواده ها نشان داده شود و سپس می توانند با استفاده از فعالیت های سرگرم کننده مناسب سن، اهداف گفتاری و زبانی خاص را تقویت کنند.

شروع درمان گفتاردرمانی

اگر یک جلسه درمانی را با اهداف درمانی در ذهن خود مشاهده کنید، خواهید دید که چگونه متخصص گفتاردرمانی از دانش منحصر به فرد خود در زمینه توسعه ارتباطات (یا تغذیه) و نیازهای یک کودک خاص برای هدف قرار دادن اهدافی که منجر به بهترین پیشرفت درمانی است، بهره می گیرند.

متخصصین گفتاردرمانی همچنین دارای بسیاری از ابزار درمانی تخصصی است که اهداف خاصی را به روش های سرگرم کننده هدف قرار می دهند.

بنابراین ممکن است بازی‌های رومیزی مبتنی بر زبان، بازی‌های بینگوی بیانی و فعالیت‌های توالی رنگارنگ وجود داشته باشد. هر فعالیت بر اساس اهداف خاص برنامه درمانی کودک انتخاب می شود.

کودکان بزرگتر ممکن است برخی کارها را پشت میز انجام دهند به ویژه زمانی که به بیان یا مفاهیم خاص زبان پرداخته می شود. با این حال هدف همیشه لذت بخش کردن درمان است زیرا این امر منجر به توجه بهتر و درونی سازی مهارت ها می شود.

برخی از گفتاردرمانگران مهارت های تخصصی مانند تغذیه، بلع یا شکاف کام دارند. یک جلسه درمانی ممکن است برای کودکانی که نیازهای حرکتی دهانی خاصی دارند متفاوت به نظر برسد.

با این حال گفتاردرمانگران اطفال راه‌هایی برای ایجاد فعالیت‌های سرگرم‌کننده و پاداش‌دهنده دارند و در عین حال به چالش‌های خاصی که ممکن است کودک با آن‌ها مواجه شود، رسیدگی می‌کنند.

اهمیت مشارکت والدین در گفتاردرمانی

اهمیت مشارکت والدین در گفتاردرمانی

با توجه به EBP (روش های مبتنی بر شواهد) مشارکت والدین یا مراقبین برای موفقیت درمان بسیار مهم است. در هر جلسه، مراقب باید اطلاعاتی در مورد نحوه انجام درمان و نوع اهدافی که به آنها پرداخته شده است، دریافت کند.

استراتژی ها و تکالیف خانه با مراقب بررسی می شوند زیرا تمرین مداوم منجر به موفقیت سریع تر می شود. در برخی از جلسات درمانی، ممکن است والدین یا مراقب در بخشی از جلسه حضور داشته باشند.

بهترین مرکز کاردرمانی و گفتاردرمانی تهران از مشارکت خانواده استقبال می کند و با هر خانواده همکاری می کند تا مشخص کند چه چیزی برای کودک بهتر است.

تاثیر جلسات منظم گفتاردرمانی

تاثیر جلسات منظم گفتاردرمانی

یکی دیگر از جنبه های مهم درمان، حضور مداوم و منظم است. درمان گفتاردرمانی به عنوان یک خدمات ضروری پزشکی تأیید شده است، بنابراین مهم است که به حضور منظم در درمان متعهد باشید.

هر جلسه درمانی بر اساس آخرین جلسه است، بنابراین برای رسیدن به بهترین پیشرفت، شرکت در درمان های برنامه ریزی شده مهم است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد آنچه در یک جلسه درمانی اتفاق می افتد، شما می توانید از طریق شماره های ۰۹۱۱۶۱۱۷۷۴۲-۰۹۳۵۶۱۱۷۷۴۲ با ما تماس حاصل فرمایید. خوشحال خواهیم شد که متخصصین ما بدون هیچ هزینه ای به سوالات شما پاسخ دهند.

 

بیشتر بدانید: روشهای موثر برای پاکسازی ذهن به کمک علم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا