دانستنی و علمیسرگرمی

13 فرهنگ خاص مردم ژاپن که برای افزایش اطلاعات عمومی

مردم ژاپن در جهان به داشتن فرهنگ غنی و انضباط فراگیر معروف هستند. با توجه به جمعیت زیاد و گستره جغرافیایی کشور ژاپن می‌توانیم انتظار داشته باشیم که آداب و ر سوم و فرهنگ‌های مختلفی آر در بخش‌های جغرافیایی متنوع ژاپن شاهد باشیم. اما بررسی جزییات دقیق کل فرهنگ‌های مختلف در بین مردم ژاپن بسیار دشوار است. حتی خود مردم ژاپن هم از فرهنگ و آداب و رسوم‌های مختلف در گستره بزرگ جغرافیایی کشورشان، اطلاعات زیادی ندارند.

به همین دلیل ما سعی کرده‌ایم مهم‌ترین و معروف‌ترین آداب و رسوم و فرهنگ خاص مردم ژاپن را در این لیست برای شما قرار دهیم تا اطلاعات عمومی شما در این زمینه بیشتر شود.

 

از قوانین ژاپن بیشتر بدانید: عجیب ترین قوانین مدارس ژاپن که در هیچ کشوری وجود ندارد

 

مهم‌ترین فرهنگ و آداب و رسوم خاص مردم ژاپن

1. هنگام ورود به خانه کفش‌های خود را در بیاورید

در فرهنگ ژاپنی، برداشتن کفش‌ها هنگام ورود به خانه و همچنین برخی از رستوران‌ها، برای اطمینان از تمیز ماندن کف‌پوش‌ها و تشک‌های تاتامی تا حد امکان، به عنوان یک رفتار خوب و اصولی دیده می‌شود.

به طور کلی این نوع نظافت و تمیز بودن در خانه و مکان‌های سرپوشیده ژاپن مورد نیاز است. زیرا در بسیاری از خانه‌ها و رستوران‌ها افراد روی یک تشک تاتامی کوچک با یک میز که ارتفاع کم نسبت به زمین دارد، غذا می‌خورند. علاوه بر این، پوشیدن انواع خاصی از دمپایی در اتاق‌های مختلف مرسوم است، به این ترتیب شما اجازه ندارید که در تمام اتاق‌ها به سادگی با جوراب یا پاهای برهنه حرکت کنید.

2. خم شدن تا کمر در هنگام سلام دادن

 

خم شدن تا کمر در هنگام سلام دادن

انواع آداب و رسوم در مورد تعظیم در ژاپن وجود دارد، اما لازم نیست در هنگام رویارویی با یک ژاپنی نگران دانستن همه جزئیات آن باشید. زیرا عموماً ژاپنی‌ها انتظار ندارند که خارجی‌ها فرهنگ تعظیم آنها را کاملاً درست درک کنند. اما به عنوان یک قانون اساسی، رسم این است که هنگام سلام کردن به کسی به احترام، تعظیم کنید. این می‌تواند از یک تکان دادن خفیف سر تا خم شدن کامل تا قسمت کمر متفاوت باشد.

3. انعام دادن یک امر غیر ضروری و نکوهش شده است

وقتی در یک کشور جدید هستید، انعام دادن همیشه چیزی است که با آن سروکار دارید. اما در ژاپن این موضوع بر عکس است و انعام دادن چه در رستوران‌های سنتی، هتل‌ها یا تاکسی‌ها، گزینه خوبی برای تشکر نیست. می‌توانید مقداری سکه باقی بگذارید، اما نباید مفهوم کار شما ربطی به انعام دادن داشته باشد.

4. Omiyage: هدیه آوردن غذا

مفهوم “omiyage” به عنوان دادن سوغاتی برای عزیزان و همکاران خود بعد از هر سفر طولانی یا کوتاه است. به همین دلیل است که در ایستگاه‌های قطار و فرودگاه‌ها فروشگاه‌های کاملی با طیف وسیعی از محصولات غذایی وجود دارد.

5. اهمیت کارت ویزیت را بدانید

مبادله کارت ویزیت بخش مهمی از فرهنگ و سنت ژاپنی به ویژه در دنیای تجارت است. اگر می‌خواهید با ژاپنی‌ها تجارت کنید، باید این را با جزئیات بدانید. این مسئولیت بر عهده افرادی است که در موقعیت‌های بالاتر شرکت قرار دارند که باید وظیفه تبادل کارت‌های ویزیت را بر عهده بگیرند و به ترتیب همه کارکنان حاضر در آن سازمان همانند مدیران ارشد خود پیش می‌روند.

6. پوشیدن کیمونو دارای روش خاصی است

پوشیدن کیمونو دارای روش خاصی است

کیمونو بخشی جدایی‌ناپذیر از سنت ژاپنی است و بنابراین اگر قصد پوشیدن کیمونو را دارید، مهم است که بدانید چگونه کیمونو را به درستی بپوشید. ممکن است مانند یک لباس به نظر برسد اما اشتباه نکنید.

7. هنگام بازدید از چشمه‌های آب گرم از آداب معاشرت مناسب استفاده کنید

در ژاپن، چشمه‌های آب گرم نیز آداب خاصی دارند که باید هنگام بازدید از آن رعایت کنید در ابتدا، وقتی در یک چشمه آب گرم وارد می‌شوید باید کاملاً برهنه باشید. ممکن است این فرهنگ عجیب در ابتدا شما را برای ورود به آن دچار تردید کند. اما سعی کنید زیاد در این مورد نگران نباشید، زیرا کاملاً طبیعی است و همه اطرافیان شما به اندازه شما در هنگام ورود به چشمه‌های آب گرم برهنه خواهند بود.

8. قوانین مترو را رعایت کنید

با توجه به تعداد زیادی از افرادی که هر روز از مترو و قطار استفاده می‌کنند، برخی قوانین رسمی و برخی دیگر به صورت غیر رسمی تبدیل به فرهنگ شده است که به لطف آنها به نظر می‌رسد مترو و قطارهای ژاپن همیشه با نظم زیبایی کار می‌کنند. شما باید یاد بگیرید که نباید فضای زیادی را اشغال کنید به طور مثال چمدان و یا وسایل دیگر را در صندلی کناری خودتان قرار دهید. باید در مترو بسیار آرام باشید و سروصدایی نداشته باشید، همچنین گوشی شما نباید باعث آزار و اذیت دیگران باشد.

9. استفاده از چاپستیک برای خوردن غذا

استفاده از چاپستیک برای خوردن غذا

چاپستیک ها کلید خوردن غذاهای ژاپنی هستند. از سوشی گرفته تا نودل، همه غذاها با چاپستیک خورده می‌شوند. شما برای پیدا کردن یک فرد ژاپنی که نداند چگونه آنها را به خوبی نگه دارد، مطمئناً با مشکل مواجه خواهید شد.

10. خوردن گوشت اسب رایج است

اگرچه نعل اسب بومی ژاپن نیست، اما از زمان معرفی در غذاها محبوب شده است. دوره‌هایی در طول تاریخ وجود داشته است که گوشت اسب از منوی غذایی آنها ناپدید شده است، اما در بعد از این دوران و عصر مدرن خوردن گوشت اسب تقریباً به اندازه گوشت گاو، خوک و مرغ رایج شده است.

11. لباس پوشیدن همانند انیمه های مشهور ژاپن رایج است

ژاپنی‌ها نه تنها انیمه ای ساختند که شکل جالبی از انیمیشن است، بلکه مدل لباس کاسکوپی را نیز محبوب کردند. این موضوع باعث شده که با لباس شخصیت انیمه مورد علاقه خود در شهرها قدم می‌زنند. اگر می‌خواهید لباس‌های لولیتا را کشف کنید، به هاراجوکو در توکیو بروید تا از دیدن آنها تعجب کنید.

12. وقت شناسی یک کار بسیار مهم است

وقت شناسی یکی دیگر از بخش‌های مهم فرهنگ و آداب و رسوم مردم ژاپن است. وقتی قصد رفتن به محل کار خودتان را دارید، از شما انتظار می‌رود که حدود 10 دقیقه قبل از شروع شیفت خود به محل کارتان برسید، و اگر حتی یک دقیقه دیر به محل کارتان بیایید، رد شدن از این موضوع برای شما آسان نخواهد بود. حتی متروهای ژاپن نیز آن‌قدر دقیق هستند که برای تعیین زمان نیازی به بررسی ساعت خود نخواهید داشت!

13. مهمان نوازی بخشی ضروری از فرهنگ است

مهمان نوازی بخشی از فرهنگ ژاپن

مهمان نوازی بخش مهمی از فرهنگ مردم ژاپن است که نشان‌دهنده حس مهربانی و نوع‌دوستی از اعماق وجود آنها برای مهمان است. این موضوع برای ژاپنی‌ها فراتر از یک سطح معمولی از مهمان‌نوازی کشورهای دیگر است. حتی در فروشگاه‌های ژاپن نیز این موضوع صدق می‌کند، که البته از آن به عنوان یک خیابان دو طرفه بین مشتری و فروشنده دیده می‌شود، و در ازای سطح بالایی از مهمان نوازی فروشنده، مشتری نیز احترام خود را حفظ می‌کند.

جمع‌بندی

فرهنگ و رسوم مردم ژاپن در سراسر جهان خاص است و آنها به عنوان مردمی که به انضباط و درستی و احترام متقابل مشهور هستند. این موارد مهم از فرهنگ مردم ژاپن بسیار معمول است. البته فرهنگ‌های خاص بیشتری نیز وجود دارد که برای قسمت‌های خاصی از سرزمین پهناور ژاپن است. به همین دلیل نمی‌توانیم از آنها به عنوان فرهنگ عمومی در ژاپن یاد کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا