نحوه ایجاد یک رمز عبور قوی آنلاین در 10 مرحله آسان

چگونه یک رمز عبور قوی و مطمئن بسازیم؟

رمز عبور اولین و اصلی‌ترین خط دفاعی برای حساب آنلاین شما است. با این حال، هنگام ایجاد و استفاده از آن، بسیاری از افراد اشتباهات اساسی ناشی از بی‌توجهی به قوانین ایمنی اولیه را مرتکب می‌شوند.

رمز عبور باید تا حد امکان امن باشد تا رمز عبور باقی بماند. البته، ما هرگز به امنیت کامل نخواهیم رسید: یک هکر حرفه‌ای می‌تواند بدون رمز عبور به یک حساب کاربری دسترسی پیدا کند.

اما رعایت قوانین اولیه ایمنی زندگی سارقان را تا حد زیادی پیچیده می‌کند و خطر سرقت را کاهش می‌دهد.

اگر رمز عبور ساده‌ای دارید که دیگران احتمالاً از آن استفاده می‌کنند، در واقع هیچ رمز عبوری ندارید.

این قانون برای دسترسی به بانک و سایر سایت‌هایی که دارای رمز عبور مجاز هستند اعمال می‌شود.

از رمزهای عبور رایج استفاده نکنید

از آنجایی که اکثر کاربران چندین حساب دارند که نیاز به وارد کردن کد دسترسی دارند (حساب بانکی، ایمیل، فروشگاه آنلاین، شبکه‌های اجتماعی و غیره)، به عنوان یک قاعده، آنها ساده‌ترین راه را انتخاب می‌کنند – از رمز عبور یکسان برای همه خدمات استفاده می‌کنند.

از رمزهای عبور رایج استفاده نکنید

علاوه بر این، اکثر کاربران از یک سری کاراکترها (یا اعداد) استفاده می‌کنند که به راحتی هنگام ایجاد رمز عبور به خاطر سپرده می‌شوند. اینها عاداتی است که توسط مجرمان سایبری استفاده می‌شود.

از نظر آماری می‌توان فرض کرد که تقریباً نیمی از ما حداقل از یک رمز عبور استفاده می‌کنیم که در گروه رمزهای عبور رایج قرار می‌گیرد.

رایج‌ترین آنها عبارت‌اند از:

 • 123456 – این هیچ‌کس را شگفت‌زده نمی‌کند زیرا اکثر سایت‌ها حداقل به یک رمز عبور 6 رقمی نیاز دارند و برخی از کاربران آنچه را که می‌بینند در صفحه‌کلید عددی وارد می‌کنند.
 • رمز عبور – یا “رمز عبور” روسی. برای سال‌های متمادی یکی از پیشتازان در میان توکن‌های دسترسی بوده است. به خاطر سپردن آن به همان اندازه که نفوذ کردن آسان است.
 • 12345678 – نسخه “پیشرفته” رمز عبور عددی 6 رقمی:).
 • qwerty – کمی پیچیده به نظر می‌رسد، اما این قبل از اولین نگاه من به صفحه‌کلید است.
 • 12345 – رمز عبور عددی “ساده‌شده”.

از جمله رمزهای عبور “پیشرفته” عبارت‌اند از:

 • abc123;
 • zaq12wsx (در نسخه‌های مختلف از پایین به بالا وارد می‌شود و پیچیده‌تر: zaq1xsw2).

بهترین راه‌حل این است که رمزهای عبور را تا زمانی که ممکن است حفظ کنید. با این حال، هر چه رمز عبور طولانی‌تر باشد، به خاطر سپردن و وارد کردن آن بدون خطا دشوارتر می‌شود.

کارشناسان می‌گویند حداقل مطلق رمز عبور 13 کاراکتر است.

خوشبختانه، وب‌سایت‌ها، برنامه‌ها یا سیستم‌های بیشتری که در آنها حساب ایجاد می‌کنیم، دارای الزامات خاصی برای طول رمز عبور هستند که به نوعی کاربران را مجبور می‌کند در این زمینه اشتباه نکنند.

از رمزهای عبوری که به راحتی شکسته می‌شوند استفاده نکنید

اگر در دایره طرفداران محبوب‌ترین رمزهای عبور نیستید، سعی کنید رمز عبور خود را برای یک مهاجم “سخت‌گیر” کنید.

بانک‌ها اغلب ما را مجبور می‌کنند از رمزهای عبور پیچیده‌تر استفاده کنیم: حروف بزرگ، اعداد و کاراکترهای خاص. با این حال، بسیاری از ما کار را برای خود آسان می‌کنیم و کدی را طبق فرمول ایجاد می‌کنیم: Largeletter12! – حروف بزرگ در ابتدا و اعداد و کاراکترهای خاص در پایان.

گاهی اوقات برای ما سخت است که از رمزهای عبوری که در آنها تلاش کرده‌ایم تا بُعد احساسی برای خود ایجاد کنیم، مانند تاریخ تولد، نام نوزاد و غیره، فاصله بگیریم. از آن اجتناب کنید – به یاد داشته باشید، رمز عبور “سگ نگهبان” ما است: شما باید از وسایل خود محافظت کنید، نباید از نظر احساسی درگیر آنها شوید.

حتی رمزهای عبور خود را با اقوام به اشتراک نگذارید

حتی رمزهای عبور خود را با اقوام به اشتراک نگذارید

این نکته ممکن است بی‌اهمیت به نظر برسد، اما با تجربه ثابت شده است: هرگز رمزهای عبور خود را به اشتراک نگذارید، چه رسد به فهرستی از کدهای یک‌بار مصرف، با اشخاص ثالث، حتی کسانی که بسیار نزدیک هستند.

اگر می‌خواهید رمز عبور خود را حفظ کنید، این اطلاعات را مخفی نگه دارید (آن را مخفی نکنید – به خاطر سپردن رمزهای عبور پیچیده سخت است).

چگونه یک رمز عبور پیچیده ایجاد کنیم که شکستن آن دشوار است

علاوه بر طول صحیح رمز عبور، پیچیدگی آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. ایجاد رمز عبور فقط با استفاده از حروف کوچک یا اعداد، فهرست ترکیب‌های احتمالی را که یک کلاه‌بردار باید برای هک کردن استفاده کند، محدود می‌کند.

بنابراین، بهتر است از انواع کاراکترها در یک رمز عبور استفاده کنید:

 • حروف کوچک
 • حروف بزرگ
 • شماره
 • کاراکترهای خاص: علامت تعجب، کروشه، علامت سؤال و غیره.

رمز عبور جداگانه برای هر حساب

این یکی از مهم‌ترین دستورات برای ایجاد رمزهای عبور قوی است. این یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی است که کاربران مرتکب می‌شوند. داشتن یک رمز عبور برای همه حساب‌های خود بسیار راحت است. این واقعیت به‌خودی‌خود این وسوسه را ایجاد می‌کند که این‌گونه عمل کنید.

گاهی ما هم در یک «تله ذهنی» می‌افتیم. هنگام ایجاد یک حساب کاربری در یک وب‌سایت کوچک، مانند انجمن طرفداران برای یک بازی، معتقدیم که لازم نیست یک رمز عبور جداگانه برای آن ایجاد کنید. علاوه بر این، ما برای یک هدف خاص ثبت‌نام می‌کنیم، به عنوان مثال، برای دریافت تخفیف در بازی.

در همین حال، اگر شخص ثالثی موفق شود به این سایت دسترسی پیدا کند و اطلاعات کاربران را جمع‌آوری کند، این کار را نه برای انتشار لیست طرفداران بازی در شبکه، بلکه برای بررسی اینکه آیا رمزهای عبور سرقت شده با حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی، بانک‌های آنلاین یا مطابقت دارد یا خیر، انجام می‌دهد. در سایت‌های شرکت و غیره.

بنابراین، ارزش پایبندی به اصل را دارد – یک حساب و یک رمز عبور. این می‌تواند ترسناک به نظر برسد زیرا هر رمز عبوری را که باید به آن فکر کنید و بدتر از آن به خاطر بسپارید. خوشبختانه ما مدیریت رمز عبور داریم.

این برنامه‌ها رمزهای عبور پیچیده و منحصربه‌فردی تولید می‌کنند و آن‌ها را در حافظه رایانه، گوشی هوشمند و ابر ذخیره می‌کنند و از قبل رمزگذاری می‌کنند تا شکستن آن‌ها تا حد امکان دشوار شود.

از رمزهای عبور آسان برای به خاطر سپردن استفاده نکنید

ما اغلب پسوردهایی را می‌یابیم تا بتوانیم به راحتی آنها را به خاطر بسپاریم. ما چند عبارت واضح را انتخاب می‌کنیم که رمز عبور با آن مرتبط است، به عنوان مثال، نام میانی، نام فرزند، نام خیابانی که خانه ما در آن قرار دارد، شماره تلفن یا نام حرفه.

این اشتباه است. اول اینکه بسیاری از کاربران این کار را انجام می‌دهند که یک مزیت جدی برای کلاه‌برداران است. دوم، اگر حداقل خلاقیت و کمی فداکاری از خود نشان دهید، این داده‌ها به راحتی به دست می‌آیند.

Mnemonics به خاطر سپردن رمزهای عبور طولانی را آسان می‌کند

با یادگاری، ایجاد رمزهای عبور منحصربه‌فرد و پیچیده که روز بعد از ایجاد حساب کاربری خود از ذهن شما خارج نمی‌شود، آسان است.

به عنوان مثال، یک قطعه موسیقی یا شعری را که برای ما معنای خاصی دارد، در نظر بگیرید، هجای موردعلاقه (طولانی) خود را بردارید و حروف اول هر کلمه از جمله نقطه‌گذاری را بنویسید تا کار دشوارتر شود.

تبدیل حروف به اعداد با کاراکترهای خاص

افزودن کاراکترهای خاص به رمز عبور، امنیت آن را افزایش می‌دهد و شکستن آن را دشوارتر می‌کند. حتی برخی از سایت‌ها هنگام ایجاد یک حساب کاربری جدید به این نیاز دارند. آیا نمی‌دانید چگونه آن را در رمز عبور خود قرار دهید تا بلافاصله پس از ثبت‌نام آن را فراموش نکنید؟

ساده‌ترین راه جایگزینی کاراکترها با حروف یا اعداد خاص مشابه است. می‌توانید حرف “o” را با صفر جایگزین کنید. علامت تعجب جایگزین حرف “i” می‌شود و به جای “a” می‌توانید عدد 4 را وارد کنید. احتمالات زیادی وجود دارد.

رمزهای عبور را در مرورگرها ذخیره کنید – بهتر است این کار را نکنید

اکثر مرورگرهای وب محبوب هنگام ثبت‌نام یا ورود به سایت برای اولین بار، اطلاعات ورود و رمز عبور را ذخیره می‌کنند. بله، این بسیار راحت است، به خصوص که لاگین و رمز عبور در مرورگرها را می‌توان بین دستگاه‌ها منتقل کرد.

متأسفانه، تنبلی راحتی است و امنیت موضوع دیگری است. ذخیره رمز عبور در مرورگرها ایده بدی است. تنها یک دلیل وجود دارد.

مجرمان سایبری نرم‌افزار ویژه‌ای را دارند و از آنها استفاده می‌کنند که فقط برای سرقت رمزهای عبور ذخیره‌شده در مرورگرها طراحی شده است.

تأیید صحت 2 مرحله‌ای بهتر

مکان‌های بیشتر و بیشتری در وب و برنامه‌های کاربردی بیشتر خدمات ما را قادر می‌سازد تا از تأیید صحت ۲ مرحله‌ای استفاده کنیم.

بر این اساس است که واردکردن نام کاربری و رمز عبور هنگام ورود به سیستم برای دسترسی کافی نیست. این فقط یک بررسی هویت جزئی است.

اعتبار سنجی کامل نیاز به مرحله دوم دارد که معمولاً به یکی از گزینه‌های از پیش تعریف شده خلاصه می‌شود، به‌عنوان مثال:

 • کد دسترسی را از طریق پیامک به شماره تلفن مشخص‌شده در هنگام ثبت‌نام ارسال کنید.
 • کد دسترسی را از طریق ایمیل به آدرسی که در هنگام ثبت‌نام مشخص‌شده است ارسال کنید.
 • مکالمه تلفنی (بیشتر اوقات، دستگاه یک کد دسترسی به ما می‌دهد).

این یک مانع بزرگ برای کلاه‌برداران است. آنها باید ورود به‌حساب کاربری، رمز عبور و دسترسی به گوشی هوشمند ما را بدزدند. و در حالی که تأیید 2 مرحله‌ای می‌تواند مشکل‌ساز باشد و کل فرآیند ورود را به تأخیر بیندازد، قطعاً ارزش استفاده از آن برای امنیت، داده‌ها و منابع ما را دارد.

رمز عبور باید هر از چند گاهی تغییر کند.

هیچ‌چیز مانند تغییرات منظم رمز عبور از ما محافظت نمی‌کند. آیا باید با تمام حساب‌هایی که در طول سال‌ها استفاده از اینترنت ایجاد کرده‌اید سروکار داشته باشید؟ خوب، عالی است، اما حقیقت این است که ما زمان زیادی را صرف انجام این کار به طور منظم خواهیم کرد.

به همین دلیل است که می‌توانید روی مهم‌ترین مکان‌ها تمرکز کنید – بانکداری آنلاین، ایمیل، حساب‌های رسانه‌های اجتماعی، مکان‌ها یا خدمات مرتبط با کار (مثلاً در Steam، جایی که رمزهای عبور دزدیده می‌شوند و دائماً به کاربران دیگر فروخته می‌شوند).

هر چند وقت یک‌بار نیاز به تغییر رمزهای عبور به رمزهای عبور جدید دارید؟ کارشناسان توصیه می‌کنند این کار را حداقل یک بار در ماه انجام دهید.

بله، می‌دانیم که خلاقیت شما در ایجاد رمزهای عبور جدید می‌تواند به سرعت با این فرکانس خشک شود. بنابراین، ما دوباره استفاده از مدیریت رمز عبور را توصیه می‌کنیم، جایی که می‌توانیم تولید کننده‌های رمز عبور را نیز پیدا کنیم.

بهترین دفاع شما در برابر مجرمان سایبری مغز شماست

مجرمان سایبری ابزارهایی دارند که می‌توانند امنیت بزرگ‌ترین شرکت‌ها، دولت‌ها و سازمان‌های غیردولتی را نقض کنند. با این حال، استراتژی اصلی حمله، یافتن نقاط ضعف است.

اغلب، اینها نقاط ضعف هستند. مردم بی‌مسئولیت هستند.

رمز عبور باید هر از چند گاهی تغییر کند.

گاهی اوقات، برای حفظ امنیت دیجیتال، به جدیدترین سیستم‌های امنیتی برای شبکه‌های کامپیوتری نیاز ندارید، اما نیاز به کار مداوم با موارد اساسی دارید.

یکی از عناصر آن بهترین شیوه ایجاد، ذخیره و جایگزینی رمزهای عبور دوره‌ای است.

بیشتر ببینید:

رایانش ابری چیست

Web3 چیست

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا