ترفند کامپیوتراینترنتتکنولوژی و دیجیتال

20 کلید میانبر پرکاربرد و مهم مرورگر کروم

میانبرهای صفحه کلید یک راه عالی برای سرعت بخشیدن به گردش کار و بهبود کارایی کار با مرورگر کروم و دیگر مرورگرها هستند. در صورتی که از مرورگری مانند کروم استفاده می‌کنید، اهمیت این موضوع بیشتر می‌شود. گوگل گروم تعداد زیادی میانبر مفید و پرکاربرد دارد که به شما امکان می دهد بوکمارک ها، دانلودها، یک برگه جدید و غیره را باز کنید. همچنین، یک قابلیت جذاب دارد که به شما امکان می دهد میانبرهای سفارشی برای عملکردهای مختلف کروم بسازید.

در این مقاله، میانبرهای پرکاربرد کروم را برای Windows، macOS، Chrome OS و Linux بررسی کرده ایم. تا حدودی ویندوز، سیستم‌عامل کروم و لینوکس چیدمان صفحه‌کلید تقریباً یکسانی دارند، بنابراین میانبرهایی که در این مقاله معرفی می کنیم، اکثرا برای این پلتفرم‌ها دستورات یکسانی انجام می دهند. اما، macOS طرح‌بندی صفحه‌کلید کمی متفاوت تری دارد که به جای کلید کنترل (Ctrl)، کلید Command (Cmd) دارد. بنابراین برای macOS، باید کلید Cmd را بجای کلید Ctrl در میانبرهای زیر جایگزین کنید.

این میانبرها بسیار پرکاربرد و ضروری هستند. مخصوصا برای کسانی که اهل وب و گشتن در فضای اینترنت و همچنین باز کردن تب های زیاد هستند، مانند برنامه نویسان، طراحان سایت، نویسندگان سایت، دانشجویان و دانش اموزان، محققان و افرادی مانند این اشخاص.

 

بیشتر بدانید: کلیدهای میانبر مهم صفحه کلید برای سیستم عامل های ویندوز و اپل

 

19 میانبر گوگل کروم که بسیار پرکاربرد هستند

1. مدیریت تب های کروم و ویندوز

در ادامه برخی از بهترین میانبرهای گوگل کروم برای مدیریت موثر برگه ها و پنجره ها را معرفی کرده ایم. ما میانبرهای ضروری Google Chrome را در زیر گردآوری کرده ایم تا بتوانید کارهای خودتان را بر روی این مرورگر در سریع ترین زمان انجام دهید.

یک تب جدید باز کنید: Ctrl + T.

یک پنجره جدید باز کنید: Ctrl + N

تغییر زبانه های کروم: Ctrl + Tab

تب های کروم را در مک تغییر دهید: Cmd + Option + فلش راست یا چپ

پیوند را در یک تب جدید باز کنید: Ctrl + Click

پیوند را در یک پنجره جدید باز کنید: Shift + کلیک کنید

 

2. تب فعال را در کروم ببندید

برای بستن سریع تب مرورگر، می توانید از این میانبر پرکاربرد کروم استفاده کنید. Ctrl + W را فشار دهید و تب بلافاصله بسته می شود. و اگر می خواهید پنجره کروم را به طور کامل ببندید، Ctrl + Shift + W را فشار دهید.

 

3. باز کردن دوباره برگه یا تب بسته شده

گاهی اوقات وقتی تب های زیادی بر روی کروم باز می کنیم، امکان بستن تب اشتباه پیش می آید، پس باید چه کنیم؟ یک میانبر بسیار خوب گوگل کروم این امکان را به شما برای باز کردن دوباره تب بسته شده می دهد. به سادگی Ctrl + Shift + T را فشار دهید و آخرین برگه بسته باز می شود. حتی اگر چندین بار هم این میانبر را پشت سر هم استفاده کنید مشکلی ندارد.

 

4. باز کردن حالت ناشناس مرورگر

کروم یک میانبر صفحه کلید عالی دارد که به شما امکان می دهد حالت ناشناس را در عرض چند ثانیه باز کنید. فقط Ctrl + Shift + N را فشار دهید و در حالت ناشناس کارهای خودتان را انجام دهید. و اگر می خواهید آن را ببندید، فقط Ctrl + Shift + W را فشار دهید و به حالت عادی باز می گردید. به همین راحتی.

 

5. میانبرهای پیمایش صفحه وب

اینها برخی از مفیدترین میانبرهای گوگل کروم هستند که می توانند به شما در پیمایش ماهرانه صفحات وب کمک کنند. اگر می خواهید به گوگل کروم مسلط شوید، باید میانبرهای پیمایش را بشناسید.

بازگشت به عقب: Alt + فلش چپ

حرکت به جلو: Alt + فلش راست

بازگشت به مک: Cmd + [

ادامه دادن در مک: Cmd +]

ذخیره صفحه: Ctrl + S

چاپ صفحه: Ctrl + P.

جستجو در صفحه: Ctrl + F

 

6. صفحه را رفرش کنید صفحات وب

با فشار دادن کلیدهای Ctrl + R می‌توانید به راحتی یک صفحه وب را در کروم بازخوانی کنید. و اگر می‌خواهید صفحه را بدون محتوای حافظه پنهان بازخوانی کنید، Ctrl + Shift + R را فشار دهید و صفحه وب محتوا را تازه از سرور وب بارگیری می‌کند.

 

7. بزرگنمایی و کوچکنمایی

بزرگنمایی و بزرگنمایی یکی از میانبرهای مورد علاقه کاربران در مرورگر کروم است. اگر محتوای یک صفحه وب خیلی کوچک و غیرقابل خواندن است، Ctrl + Plus را فشار دهید تا صفحه بزرگ شود. حالا اگر اندازه محتوا خیلی بزرگ است، با فشار دادن کلیدهای Ctrl + Minus آن را کوچکتر کنید.

ترفند جالب: اگر می خواهید نسبت بزرگنمایی را به اندازه پیش فرض مرورگر برگردانید، کافی است Ctrl + 0 را فشار دهید.

 

8. عملکرد و تاریخچه گوگل کروم

در اینجا می توانید میانبرهای ضروری کروم را برای باز کردن تاریخچه مرور، مرور، دانلودها، نشانک ها و غیره با ترکیب کلیدهای آسان بیابید. نیازی به باز کردن منوی کروم و بررسی تاریخچه نیست.

تاریخچه باز: Ctrl + H (می توانید تاریخچه مرورگر خود را با کلیدهای Ctrl + H باز کنید. اگر به دنبال صفحه‌ای هستید که چندی پیش از آن بازدید کرده‌اید یا چیزی را که دیگر نمی‌خواهید ببینید، حذف کرده‌اید، به تاریخ نگاه کنید.)

رجیستری را در مک باز کنید: Cmd + H

تاریخچه دانلودها را باز کنید: Ctrl + J (با فشار دادن Ctrl + J در کروم به صفحه دانلودها می روید. این صفحه تمام دانلودهای شما را به شما نشان می دهد.)

تاریخچه دانلودها را در مک باز کنید: Cmd + Shift + J.

صفحه فعلی را نشانه گذاری کنید: Ctrl + D

این آخری واقعا یکی از پرکابردترین شورتکداهی خاص کروم است.

 

9. نمایش یا پنهان کردن نوار نشانک ها

گاهی اوقات شما لیستی از آدرس های مورد علاقه خودتان را بوکمارک یا نشانه گذاری می کنید. به این دلیل که هر زمانی به آنها نیاز داشتید، سریع در تب جدید بدون اینکه نام آنها تایپ شود، باز کنید. با این حال، اگر نوار نشانک‌ها یا بوکمارک غیرفعال باشد، باید یک تب جدید برای دسترسی به نشانک‌های خود باز کنید و شروع به تایپ نام آنها کنید.

در چنین مواردی کروم یک ویژگی پنهان دارد، می‌توانید به سرعت نوار نشانک‌ها را در برگه فعلی با استفاده از این میانبر جالب مخفی یا آشکار کنید. فقط Ctrl + Shift + B را فشار دهید و نوار نشانک ها ظاهر می شود. پس از اتمام کار با نشانک‌ها، دوباره روی همان میانبر ضربه بزنید تا پنهان شود.

 

11. جستجوی گوگل را از هر جایی انجام دهید

یکی از بااهمیت ترین میانبرهای کروم این گزینه است. فقط Ctrl+K را فشار دهید و در Google Omnibox آماده خواهید بود تا عبارت جستجوی خود را وارد کنید. در هر قسمت و تب از یک صفحه وب باشید، فقط با این میانبر قدرتمند یک جستجوی گوگل را فراخوانی می کنید.

 

12. داده های مرور را حذف کنید

گاهی اوقات ما عجله داریم و می خواهیم فوراً داده های مرور را حذف کنیم. در چنین مواقعی می توانید از این میانبر جالب گوگل کروم استفاده کنید. فقط Ctrl + Shift + Del را فشار دهید و پنجره Clear Browsing Data را با محدوده زمانی از پیش تعیین شده 1 ساعت خواهید دید. اکنون روی پاک کردن داده ها کلیک کنید و در عرض چند ثانیه داده های مرور خود را حذف کرده اید.

 

13. به صورت افقی اسکرول کنید

در برخی تب ها با صفحاتی روبرو هستیم که به صورت افقی باید اسکرول کرد، اما نمی دانیم که چگونه این کار را انجام دهیم. کافی است که فقط دکمه Shift را نگه دارید و چرخ ماوس را اسکرول کنید. صفحه وب شروع به پیمایش افقی خواهد کرد.

 

14. کروم و منوی تنظیمات را باز کنید

بسیاری از کاربران از این واقعیت متنفرند که میانبر Google Chrome مناسبی برای باز کردن صفحه تنظیمات وجود ندارد. خوب، شما این راه مبتکرانه را پیدا کرده اید که با آن می توانید صفحه تنظیمات را در کمترین زمان باز کنید. کافی است Alt + E را فشار دهید تا منوی کروم باز شود و سپس کلید “S” را فشار دهید تا تنظیمات باز شود.

توجه: این میانبر در مک کار نمی کند.

 

15. صفحه اصلی را باز کنید

با این میانبر جالب گوگل کروم، می توانید صفحه اصلی کروم را فقط با فشار دادن دکمه های Alt + Home در رایانه های ویندوز و لینوکس باز کنید. و در مک، Cmd + Shift + H را فشار دهید تا صفحه اصلی در برگه فعلی باز شود. به این ترتیب، برای رفتن به صفحه اصلی نیازی به باز کردن یک برگه جدید ندارید.

نکته: قبل از کمک گرفتن از میانبر کروم، حتما از صفحه فعلی خودتان در صورت نیاز یک ذخیره انجام دهید.

 

16. «www» و «.com» را به نام سایت در نوار آدرس اضافه کنید

اگر برای تایپ کل URL تنبل هستید، Chrome یک سورپرایز برای شما دارد. نام سایت را در نوار آدرس تایپ کنید و Ctrl + Enter را فشار دهید. مستقیماً وب سایت مربوطه را باز می کند. به عنوان مثال، اگر google را تایپ کنید و Ctrl + Enter را فشار دهید، Chrome مستقیماً www.google .com را باز می کند.

 

17. Chrome Task Manager را باز کنید

کروم نیز مانند Task Manager ویندوز، Task Manager اختصاصی خود را دارد و می توانید آن را از طریق میانبر گوگل کروم باز کنید. فقط Shift + Esc را فشار دهید و سپس بررسی کنید که کدام برنامه ها و برنامه های افزودنی RAM مصرف می کنند و مصرف CPU را افزایش می دهند. در همان صفحه می توانید هر برگه ای که نیاز ندارید را براحتی ببندید.

توجه: این میانبر روی macOS کار نمی کند.

 

18. با Ctrl + Tab بین برگه ها جابه جا شوید

تعداد زیادی برگه باز شد؟ با Ctrl + Tab می توانید به برگه سمت راست بروید. می خواهید به سمت چپ حرکت کنید؟ از Ctrl + Shift + Tab استفاده کنید. این کلیدها را به طور مکرر فشار دهید و می‌توانید در تمام برگه‌های باز در پنجره مرورگر فعلی بچرخید.

همچنین می توانید از Ctrl + 0 تا Ctrl + 9 برای رفتن به یکی از ده تب اول استفاده کنید. اما این میانبر صفحه کلید کروم برای تب های یازدهم به بعد کار نمی کند.

 

19. با استفاده از Ctrl + L به نوار جستجو/آدرس بروید

آیا باید یک URL جدید تایپ کنید یا به سرعت چیزی را جستجو کنید؟ می توانید از Ctrl + L استفاده کنید و نوار آدرس را در بالا برجسته می کند.

 

20. بوکمارک کردن

برای بوکمارک کردن یک صفحه با کلید میانبر، می‌توانید آن را در همه مرورگرهای اصلی اینترنت با فشار دادن Ctrl + D بوکمارک کنید. پس از فشار دادن این میانبر صفحه کلید، نشانک‌ها یا موارد دلخواه مرورگر شما باز می‌شود. در مرحله بعد، می‌توانید نشانک را نام‌گذاری کنید و با کلیک روی دکمه Done در مرورگر، انتخاب‌های خود را تأیید کنید.

جمع بندی

اگر کار شما در هر زمینه ای به کار کردن زیاد با صفحات وب است، شناخت این میانبرها و اینکه هر کدام از آنها چه دستوری را در کروم انجام می دهند، بسیار مهم است. برخی از آنها به قدری مهم هستند که خیلی از متخصصان کامپیوتر هم به دلیل ندانستن کارایی این میانبرها خاص، دچار اشتباهات زیادی می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا