اینترنتترفند کامپیوترتکنولوژی و دیجیتال

10 کلید میانبر فایرفاکس که همه باید بدانند

مرورگر فایرفاکس امروزه بیشتر از کروم مورد استقبال قرار گرفته است. سرعت بالاتر، مصرف کمتر رم سیستم از جمله 2 ویژگی عالی این مرورگر بجای کروم است. میانبرهای زیادی وجود دارند که ممکن است استفاده از آنها در طول روز بسیار کم باشد. اما یکسری از آنها کاربرد روزانه دارند. استفاده از میانبرهای صفحه کلید پرکاربرد در فایرفاکس، می تواند سرعت کاری شما را با این مرورگر بیشتر کند. یادگیری و بکار بردن این میانبرهای پرکاربرد فایرفاکس، تسلط شما را بر کاری که انجام می دهید، بیشتر می کند. اضافه بر این اگر کار شما با کامپیوتر در طول روز زیاد است، میانبرهای مهم صفحه کلید  برای ویندوز و مک نیز وجود دارند که می توانند کارایی و سرعت شما در اجرای کارهای روزانه شما را افزایش دهند.

مخصوصا اگر ما علاقه زیادی به مقالات سایت ها داشته باشید، و یا کار نویسندگی و هر کاری که با باز کردن تب زیاد مرورگر و متن و یا برنامه نویسی مرتبط باشد. حتی خبرنگاران و نویسندگان سایت ها نیز باید این میانبرهای ضروری فایرفاکس را برای بهبود کارایی خودشان یاد بگیرند.

خیلی از افراد علاوه بر فایرفاکس، از کروم نیز برای انجام دادن برخی کارهای خودشان استفاده می کنند. اما این نکته را نمی دانند که برخی از کلیدهای ترکیبی کیبورد در فایرفاکس و کروم، کار متفاوتی را انجام می دهند. به همین دلیل در مقاله میانبرهای مهم کروم، این موارد را شرح دادیم. از آن مطلب برای این کار کمک بگیرید تا سرعت اجرای شما در کروم نیز افزایش یابد.

 

میانبرهای مهم برای صفحه کلید کامپیوتر

در بخش زیر لیست 10 میانبر صفحه کلید پرکاربرد فایرفاکس است. یادگیری این میانبرها بهره وری و تجربه کلی شما با موزیلا فایرفاکس را تا حد زیادی بهبود می بخشد.

 

1- Ctrl + T و وسط کلیک کنید

با فشار دادن Ctrl + T یک برگه خالی جدید باز می شود. اگر می خواهید هر پیوندی در یک برگه جدید باز شود، دکمه وسط ماوس (اغلب چرخ اسکرول) را فشار دهید تا آن پیوند در یک برگه جدید باز شود.

 

2- Ctrl + Shift + T

اگر برگه‌ای را بسته‌اید که قصد بستن آن را نداشتید، Ctrl + Shift + T را فشار دهید تا تبی که بسته اید را دوباره فراخوانی کنید. با چند بار فشار دادن این، بسیاری از تب های بسته دوباره باز می شوند. مخصوصا برای کسانی که در تب بسته شده فایل و یا اطلاعات مهی را نیاز داشتند.

 

3- Ctrl + L یا F6

برای دسترسی سریع به نوار آدرس، Ctrl + L یا F6 را فشار دهید. این شورتکد برای کسانی که سایت های مختلفی را در طول روز باز می کنند بسیار کاربردی است.

 

4- Ctrl+F

با فشار دادن Ctrl + F ویژگی جستجو باز می شود. با این میانبر می توانید به سرعت متنی را در همان صفحه پیدا کنید. برای انجام یک جستجوی سریع و اسکرول کردن فایرفاکس به یک مکان متنی در حین تایپ، به جای آن در مرورگر، اسلش رو به جلو (/) را فشار دهید. این میانبر در اکثر برنامه ها و نرم افزارها صدق می کند. کسانی که تحقیقات و برنامه نویسی و نویسندگی می کنند، به این میانبر بسیار نیاز دارند.

 

5- Ctrl + W

اگر چندین تب باز باشد، با فشار دادن Ctrl + W، تب باز فعلی بسته می شود. اگر فقط یک برگه باز باشد، این میانبر صفحه کلید پنجره مرورگر را می بندد. حتما در بکار گرفتن این میانبر پرکاربرد در مرورگر موزیلا بسیار دقت کنید و قبل از بستن هر تب اگر نیاز شد از آن یک بکاپ بگیرید.

نکته: اگر چندین تب باز هستند و نمی خواهید هر تب را ببندید، از Alt + F4 استفاده کنید. اما باز هم پیشنهاد می کنیم در بستن تب های مرورگر دقت کنید.

 

6- Ctrl + Tab یا Ctrl + Shift + Tab

میانبرهای صفحه کلید Ctrl + Tab و Ctrl + Shift + Tab بین برگه‌های باز در جهات مختلف جابجا می‌شوند. این میانبر برای کسانی که دنبال یک تب خاص در برگه های مختلف مرورگر هستند، بسیار کاربردی است.

نکته: از Ctrl + 1 تا Ctrl + 9 برای جابجایی به یکی از 9 تب باز اول استفاده کنید.

 

7- Ctrl + D

با فشار دادن Ctrl + D یک پنجره نشانک یا بوکمارک برای صفحه مشاهده شده در حال حاضر اضافه می شود. مناسب برای کسانی که به بوکمارک کردن صفحات مهم و مورد نیاز خودشان علاقه دارند.

 

8- Ctrl + ، Ctrl + و Ctrl + 0

فشار دادن Ctrl++ (نماد بعلاوه) اندازه فونت را افزایش می دهد. با فشار دادن Ctrl + – (نماد منهای) اندازه فونت کاهش می یابد. اگر می خواهید اندازه فونت را به حالت پیش فرض بازگردانید، Ctrl + 0 (صفر) را فشار دهید. در برخی مواقع ممکن است برخی صفحات سایت ها دارای فونت بزرگ و کوچکی باشند، که با کمک این میانبر مهم مرورگر فایرفاکس قادر هستید تا سایز فونت و کل صفحه را به اندازه مورد نیاز خودتان تغییر دهید.

 

9- F11

با فشار دادن F11 صفحه با صفحه پر می شود و تمام نوار ابزارها و نوارهای وضعیت حذف می شوند. برای اینکه تسلط بهتری بر صفحه و اطلاعات مورد نیاز در تب داشته باشید، این ویژگی واقعا کاربردی است. همین الان تست کنید و تاثیرش را ببینید.

 

10- Ctrl + J

با فشار دادن Ctrl + J پنجره مدیریت دانلود باز می شود. هر دانلودی که داشتید را مدیریت کنید و یا کل آنها را حذف کنید. مناسب برای کسانی که در طول روز و یا هفته دانلود زیادی را انجام می دهند.

 

جمع بندی

اگر کار شما با مرورگر فایرفاکس به صورت روزانه است، پیشنهاد می کنیم تا حتما این میانبرهای پرکاربرد صفحه کلید برای کار بهتر با مرورگر فایرفاکس را یاد بگیرید. میانبرهای زیادی وجود دارند که استفاده از آنها بسیار کم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا