ترفند کامپیوترتکنولوژی و دیجیتال

روش و نحوه پشتیبان گیری اطلاعات کامپیوتر (بکاپ از pc)

چگونه از اطلاعات کامپیوتر با روش های مختلف بکاپ بگیریم؟

تهیه نسخه پشتیبان از کامپیوتر یک گام مهم است که هر کاربر اگر نمی‌خواهد اطلاعات ارزشمند خود را از دست بدهد باید انجام دهد. این صفحه مراحلی را در مورد نحوه پشتیبان گیری از کامپیوتر در صورت خرابی، دزدیده شدن یا از بین رفتن کامپیوتر شما در آتش نشان می‌دهد. در برخی اوقات ممکن است یکسرزی اطلاعات با یک زدن یک دکمه اشتباه پاک شود و چاره ای ندارید تا هارد خود را بازیابی کنید و اگر از آنها بکاپ نداشته اید، متاسفانه به مشکل بزرگی برخورد خواهید کرد. البته در مطلب پشتیبان گیری و بازیابی تصاویر ویندوز روشی را معرفی کردیم که بتوانید این مشکل را تا حدی حل کنید.

آیا بکاپ گرفتن از کامپیوتر اهمیت زیادی دارد؟

هر کسی که اطلاعاتی در کامپیوتر خود دارد ممکن است تا زمانی که اطلاعات از دست نرود، متوجه اهمیت آن نشوند. نمونه‌هایی از اطلاعات مهم عبارتند از بوکمارک ها، اسناد، اطلاعات مالی، ایمیل ذخیره‌شده، موسیقی، تصاویر و بازی‌های آنلاین ذخیره‌شده. در حالت عادی، کامپیوتر در حال کار کردن است و شما نیازی به پشتیبانی گیری از اطلاعات کامپیوتر نمی‌بینید. اما ممکن است در هر زمان و بدون هشدار، کامپیوتر یا هارد دیسک شما از کار بیفتد.

از چه چیزی در کامپیوتر بکاپ بگیرم؟

تقریباً برای همه کاربران کامپیوتر، مهم‌ترین اطلاعاتی که باید پشتیبان گیری شود، هر چیزی است که قابل تعویض یا نصب مجدد نباشد. به طور معمول، این شامل فایل‌های اسناد شخصی، پیام‌ها، عکس‌ها، اطلاعات مالی، عکس‌ها و بازی‌های ذخیره‌شده شما می‌شود. کاربران مایکروسافت ویندوز بیشتر این اطلاعات را در پوشه My Documents پیدا خواهند کرد.

 

روش‌های پشتیبان گیری از اطلاعات کامپیوتر

پشتیبان گیری در یک دستگاه‌های ذخیره‌سازی:

تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات خود در یک رسانه جایگزین، مانند CD-R، DVD-R، یا درایو فلش USB، از ساده‌ترین راه‌ها برای تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات است. کپی کردن فایل‌ها در یک رسانه ذخیره‌سازی، ساده‌ترین روش برای پشتیبان گیری از اطلاعات است.

پشتیبان‌گیری آنلاین یا در جایی دور از کامپیوتر:

اگر خانه یا محل کار شما آسیب ببیند یا شخصی کامپیوتر و نسخه‌های پشتیبان شما را بدزدد، همه‌چیز از بین می‌رود. ایجاد نسخه‌های پشتیبان که در جایی دورتر از کامپیوتر ذخیره می‌شوند یا ذخیره کردن نسخه‌های پشتیبان به صورت آنلاین، بهترین راه برای محافظت از اطلاعات شما است.

پشتیبان‌گیری مداوم:

داشتن کامپیوتری با فناوری RAID یا نرم‌افزاری که با تغییر داده‌ها پشتیبان‌گیری می‌کند، کمک می‌کند مطمئن شوید که داده‌ها در زمانی که به‌روز هستند، محافظت می‌شوند. پشتیبان گیری مداوم بهترین راه‌حل برای اطلاعات حساسی است که به‌طور مکرر به روز می‌شوند. برای مثال، اگر کتابی می‌نوشتید، پشتیبان‌گیری یک هفته پیش می‌تواند منجر به از دست دادن ساعات کاری شود که تا الان انجام داده‌اید. بهتر است به صورت لحظه‌ای از آن به کاپ تهیه کنید.

Clone System Disks:

می‌توانید یک نسخه پشتیبان از کل دیسک فیزیکی یا یک پارتیشن کامل روی آن دیسک با نرم‌افزار شبیه‌سازی دیسک ایجاد کنید. برای این کار باید یک دیسک خارجی با ظرفیت حداقل دیسکی که در حال شبیه‌سازی هستید داشته باشید. یا می‌توانید یک پارتیشن را به پارتیشن دیگری با اندازه مساوی، روی همان دیسک داخلی یا دیسک داخلی دیگر کلون کنید. به عنوان مثال، اگر یک دیسک 500 گیگابایتی با دو پارتیشن 250 گیگابایتی دارید، می‌توانید پارتیشن اول را به پارتیشن دوم کلون کنید. پارتیشن دوم حاوی یک کپی از نسخه اصلی است که می‌تواند بعداً بازیابی شود.

 

از اطلاعات در یک رسانه جایگزین نسخه بکاپ تهیه کنید

کپی کردن داده‌ها در یک رسانه جایگزین، مانند CD-R یا DVD-R، هارد اکسترنال، درایو نوار یا درایو USB، یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تهیه نسخه پشتیبان است.

قبل از پشتیبان گیری از اطلاعات خود، تصمیم بگیرید که کدام رسانه برای شما بهترین است. در گذشته، فلاپی دیسک، درایو سی دی و درایو نوار رایج بود. با این حال، امروزه همه آنها با دیسک‌های CD-R، درایوهای خارجی و درایوهای کوچک USB جایگزین شده‌اند.

پشتیبان گیری بر روی CD-R یا DVD-R

تهیه نسخه پشتیبان از یک CD-R خالی، CD-RW، DVD-R یا دیسک‌های قابل نوشتن دیگر آسان است، اما به نرم‌افزار نوشتن CD/DVD نیاز دارد که بتواند داده‌ها را روی دیسک‌ها بنویسد. این نوع پشتیبان‌گیری همچنین مستلزم آن است که هر بار که می‌خواهید یک نسخه پشتیبان تهیه کنید، دیسک را در کامپیوتر خود قرار دهید.

پشتیبان گیری در هارد اکسترنال

تهیه نسخه پشتیبان از یک هارد دیسک اکسترنال بهترین راه‌حل برای کسانی است که نیاز به پشتیبان گیری از مقادیر زیادی از داده‌ها و اطلاعات دارند و نیاز به پشتیبان گیری مکرر دارند. اگر با رسانه‌هایی مانند ویدیوها کار می‌کنید، ممکن است یک NAS یا محصولی مانند Drobo را برای پشتیبان گیری یا ذخیره‌سازی رسانه نیز در نظر بگیرید.

استفاده از برنامه و نرم افزارهای بکاپ گیری از هارد و انتقال به هارد دیسک اکسترنال یکی از روش های معمول در جهان است. دیگر از حذف شدن اطلاعات خودتان در کامپیوتر استرس و اضطراب نخواهید داشت.

 

پشتیبان‌گیری‌ها را به صورت آنلاین یا جای دیگر ذخیره کنید

تهیه نسخه پشتیبان از داده‌ها در یک رسانه دیگر برای ایمن نگه‌داشتن اطلاعات شما عالی است. اگر خانه یا محل کار شما در اثر آتش‌سوزی یا سیل آسیب ببیند، ممکن است همه نسخه‌های پشتیبان را از دست بدهید، مگر اینکه در مکان دیگری یا آنلاین پشتیبان گیری شوند. امروزه مکان‌های زیادی در اینترنت وجود دارد که می‌توانید فایل‌های خود را در آنها ذخیره کنید. برخی از آن سایت‌های آنلاین در زیر فهرست شده‌اند.

اگر برای ذخیره کردن اطلاعات به صورت آنلاین احساس راحتی نمی‌کنید، یک دیسک یا فلش درایو را در خانه یک خانواده یا دوست، در صندوق امانات یا حتی در ماشین خود ذخیره کنید.

سایت های پشتیبان گیری خودکار آنلاین

با توجه به قیمت دلار و تورمی که وجود دارد، پیشنهاد می‌کنیم که به سراغ این سایت‌ها نروید و از دستگاه‌های ذخیره‌سازی کمک بگیرید. ما فقط این سایت‌ها را پیشنهاد می‌کنیم تا اگر کسی نیازی به یک سایت آنلاین داشت، بتواند از آنها کمک بگیرد.

BackBlaze: با کمک این سایت به‌طور خودکار از داده‌های نامحدود برای 60 دلار در سال نسخه پشتیبان تهیه کنید.

Carbonite: پشتیبان گیری خودکار از تمام داده‌ها با فضای پشتیبان نامحدود برای 24 دلار در ماه.

CrashPlan: پشتیبان‌گیری خودکار فضای پشتیبان‌گیری نامحدود با 10 دلار در ماه.

Dropbox: یک راه‌حل ذخیره‌سازی آنلاین که همچنین می‌تواند برای پشتیبان گیری از اطلاعات شما در هر دستگاهی که Dropbox را نصب کرده است استفاده شود.

IDrive: یکی دیگر از راه حل‌های ذخیره‌سازی و پشتیبان گیری مبتنی بر ابر.

 

اطلاعات را در فضای ابری کپی کنید

بسیاری از سرویس‌های ابری می‌توانند نسخه‌های پشتیبان شما را ذخیره کنند. همچنین، بسیاری از این سرویس‌های ابری دارای حساب‌های رایگان هستند که چند گیگابایت فضای ذخیره‌سازی در اختیار شما قرار می‌دهند.

چگونه می‌توانم اطلاعات پشتیبان گیری شده را بازیابی کنم؟

اگر وقت آن رسیده است که اطلاعات خود را بازیابی کنید، می‌توانید فایل‌ها را از رسانه‌ای که برای پشتیبان گیری از اطلاعات استفاده کرده‌اید، کپی کنید. اگر از یک سرویس پشتیبان آنلاین برای تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات خود استفاده کرده‌اید، آن برنامه را دوباره نصب کنید و سپس از آن برای بازیابی برخی یا همه داده‌های خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا