نکات سلامتسلامت

آزمایش اعتیاد قبل از ازدواج؛ چرا و چگونه انجام می شود؟

آزمایش اعتیاد قبل از ازدواج

از جمله دغدغه‌های فکری قبل از ازدواج، آزمایش اعتیاد است. امروزه با دیدن جواب آزمایش‌های اعتیاد و آمار سازمان‌های مختلف ذی‌ربط آمار افراد مبتلا به اعتیاد، در سال‌های گذشته رو به افزایش بوده است.

اعتیاد زمینه‌ای برای به وجود آمدن سایر مشکلات زناشویی و اجتماعی است، از همین رو تشخیص آن قبل از ازدواج می‌تواند به تحکیم پیوند بین زوجین کمک شایانی کند.

با توجه به این موضوع قانون آزمایش اعتیاد قبل از ازدواج تصویب شده و این قانون به صورت اجباری برای تمامی زوج‌هایی که می‌خواهند پیوند زناشویی تشکیل دهند، اجرا می‌شود.

به وسیله آزمایش اعتیاد قبل از ازدواج می‌توان نوع ماده مصرفی و میزان وجود آن در بدن فرد مورد نظر را تشخیص داد. حال باید دید که تست اعتیاد قبل از ازدواج چه مواردی را تشخیص می‌دهد.

همچنین برای اطلاعات بیشتر در مورد آزمایش اعتیاد می توانید مقاله تست اعتیاد چگونه است؟ انواع تست عدم اعتیاد را از مجله آسان تست مطالعه کنید.

تست اعتیاد برای ازدواج چیست؟

تست اعتیاد برای ازدواج شامل تشخیص متادون و تریاک، روان‌گردان‌ها مانند شیشه و متا آمفتامین، ترامادول و…می‌شود. این تست به صورت معمول هفتگانه بوده و اکثر مواد مخدر را تشخیص می‌دهد.

باید این موضوع را در نظر داشت که تست اعتیاد ازدواج یکی از راه‌های تشخیصی است و برای اطمینان بیشتر و به صورت کامل شناخت افراد از یکدیگر و کمک از مشاوران قبل از ازدواج حائز اهمیت است.

تست اعتیاد برای ازدواج

معمولاً تست اعتیاد قبل از ازدواج به‌صورت نمونه‌گیری ادراری انجام می‌شود. یکی از موارد مهم در این آزمایش تقلب‌هایی است که صورت می‌گیرد، بنابراین برای این تست، دوربین‌های مداربسته‌ای در مراکز بهداشتی جهت جلوگیری از تقلب افراد تعبیه شده است.

علاوه بر تست ادرار از آزمایش خون هم برای تشخیص اعتیاد پیش از ازدواج استفاده می‌شود. این آزمایش بیشتر در گذشته مورد استفاده بوده اما هم اکنون برخی مراکز این امکان را به افراد می‌دهند تا از آزمایش خون که گستره بیشتری از مواد مصرف شده توسط فرد را در بر گرفته و دارای دقت بیشتری است، استفاده کنند.

آزمایش خون اعتیاد به واسطه تجهیزات بیشتری که برای تشخیص مورد استفاده قرار می‌گیرد، هزینه بیشتری نسبت به تست ادراری دارد.

آزمایش اعتیاد ازدواج چگونه انجام می‌شود؟

مانند بسیاری از آزمایش‌های دیگر، در آزمایش اعتیاد قبل از ازدواج فرد باید ناشتا باشد تا مواد غذایی استفاده شده تأثیری روی نتیجه آزمایش نداشته باشد.

از موارد مهم دیگر در تست اعتیاد برای ازدواج عدم استفاده از داروهایی مانند کدئین و انواع مسکن و ویتامین‌های مختلف مانند ب کمپلکس است که می‌توانند نتیجه آزمایش را دچار اشتباه سازند.

مصرف این داروها حداقل سه روز و در حالت مناسب یک هفته پیش از آزمایش اعتیاد قبل از ازدواج باید قطع گردد.

باید این مسئله را ذکر کنیم که علاوه بر روش‌های آزمایشگاهی، برخی تست‌های خانگی هم برای تشخیص اعتیاد وجود دارد که افراد می‌توانند از آن‌ها هم استفاده کنند هر چند که این تست‌ها دقت و اعتبار کمتری از تست‌های آزمایشگاهی دارند.

این تست‌ها شامل تست ادراری (به وسیله یک کیت تشخیص که نمونه ادرار روی آن قرار می‌گیرد) و تست بزاق می‌شوند.

در مواردی دیده شده که افراد از انجام تست آزمایش قبل از ازدواج سر باز می‌زنند. روش‌های مختلفی برای این آزمایش وجود دارد.

ذکر این نکته مهم است که مواد مخدر مصرفی در داخل خون، مو و عرق و بزاق فرد تا مدت معینی باقی می‌ماند.

معمولاً تأثیر مواد مخدر در ادرار و بزاق زودتر از سایر موارد از بین می‌رود و در بیشتر موارد این آزمایش‌ها مصرف مواد مخدر تا 2 هفته گذشته را تحت نظر می‌گیرند؛ اما تست مو و همچنین خون بازه گسترده‌تری را شامل می‌شوند به گونه‌ای که امکان دارد موی فرد آثار مصرف مواد مخدر در چندین ماه گذشته را نمایش دهد.

نکات مهم در آزمایش اعتیاد قبل از ازدواج

یکی از داروهای ترک اعتیاد قرص ب 2  که نام دیگر آن بوپرنورفین ( Buprenorphine ) است. این قرص همچون سایر دیگر قرص‌ها مانند متادون، کدئین و غیره دارای عوارض مختلفی است.

از پیامدهای این قرص‌ها سرخوشی و مشکلات تنفسی است و علاوه بر این عوارض روانی و جسمی دیگری هم دارند.

قرص بی 2 به عنوان جایگزین متادون برای ترک اعتیاد استفاده می‌شود و تفاوت این قرص با متادون میزان وابستگی جسمی آن بوده به گونه‌ای که میزان وابستگی قرص B2 کمتر از متادون است و در نتیجه مصرف بیشتری دارد.

کلام آخر

تست اعتیاد قبل از ازدواج یکی از راهکارهایی است که به افزایش سلامت جامعه و کاهش نرخ طلاق کمک شایانی می‌کند. همان‌طور که میدانید یکی از دلایل مهم در جدایی زوج‌ها اعتیاد یکی از طرفین است.

به منظور سلامت بیشتر و افزایش طول عمر ازدواج، انجام تست اعتیاد برای ازدواج ضروری به نظر می‌رسد.

افراد می‌توانند با مراجعه به مراکز و آزمایشگاه‌های معتبر، آزمایش اعتیاد قبل از ازدواج مورد نظر خود را تعیین و انجام دهند و با خیالی آسوده‌تر به سایر مسائل زناشویی بیندیشند.

 

توجه : مطالب بخش بهداشت، درمان و سلامت در سایت کوک باش فقط جنبه اطلاع رسانی دارد و پیشنهاد می کنیم تا در درجه اول برای رفع مشکلات جسمانی و درمانی به پزشک متخصص مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا