نکات سلامتسلامت

آیا عمل بینی درد دارد؟

عمل بینی شما به اتمام رسیده است. اکنون مدتی طول می کشد تا روند بهبودی کامل شود. در این مرحله مهم، باید مراقب باشید و توصیه های ما را دنبال کنید. در اینجا می توانید در مورد زمان ریکاوری و ریکاوری بعد از عمل بینی توضیحاتی بیابید.

درد بعد از جراحی بینی؟

یک کلمه مهم در مورد درد احتمالی بعد از نتیجه عمل زیبایی بینی : حتی با اصلاحات زیبایی بینی بسیار گسترده با موبیلیزاسیون و مدل سازی چارچوب استخوانی بینی، شما به عنوان بیمار معمولاً درد کمی دارید یا اصلاً درد ندارید.

عوارض معمول جراحی بینی

عوارض معمول رینوپلاستی عبارتند از :

  • تورم و کبودی روی صورت
  • ترشح ترشحات زخم
  • لخته شدن خون
  • تنفس محدود از بینی در چند هفته اول
  • احساس پشمالویی در بینی به ویژه در ناحیه نوک بینی و سفتی در ناحیه لب بالایی

بیشتر این عوارض در چند هفته اول برطرف می شوند.

سفتی لب بالایی و احساس پشمالویی در ناحیه نوک بینی در چند ماه اول پس از جراحی بینی شما کاهش می یابد. هدف از ارائه یک نتیجه جراحی ماندگار و طولانی مدت می تواند دست به دست هم دهد تا بینی شما در دراز مدت نسبت به قبل از عمل “سفت تر” شود.

اقدامات احتیاطی بعد از جراحی بینی

اقدامات احتیاطی بعد از جراحی بینی

بعد از جراحی بینی معمولاً در روزهای اول زخم و ترشحات مخاطی خارج می شود. فقط باید آن را بدون دستکاری بینی پاک کنید. به عنوان مثال، دستمال را در داخل بینی خود قرار ندهید. این می تواند رطوبت غشاهای مخاطی مورد نیاز برای بهبود زخم را پس از عمل کاهش دهد.

1- استفاده از قطره های ضد احتقان بینی

قطره های ضد احتقان بینی همچنان ممکن است در چند روز اول قبل از برداشتن اسپلینت های نگهدارنده سپتوم استفاده شوند. استفاده از قطره های بینی را حداکثر پس از برداشتن ریل های نگهدارنده داخلی متوقف کنید.

اینها حدود روز هفتم بعد از عمل بینی برداشته می شوند. برای مراقبت های بیشتر بعد از جراحی بینی، به استفاده از پماد نرم و مغذی بینی و در صورت لزوم به اصطلاح دوش بینی ادامه دهید.

قبل از انجام این کار، لطفاً با ما یا پزشک معالج گوش و حلق و بینی یا جراح پلاستیک خود مشورت کنید.

2- بخیه داخلی

بسته به یافته های اولیه و عمل بینی انجام شده، مواد بخیه خود حل شونده نیز در بینی باقی می ماند. از دستکاری این مواد بخیه و گره های ثابت با انگشتان یا ابزارهای دیگر خودداری کنید. این خطر وجود دارد که گره ها باز شوند. علاوه بر شل شدن مواد بخیه ثابت، باکتری ها نیز می توانند منتقل شوند و در نتیجه منجر به عفونت زخم شوند.

3- عطسه و بو نکشید

بعد از عمل بینی تا حد امکان از عطسه کردن خودداری کنید. اگر اجتناب ناپذیر است، با دهان باز عطسه کنید. همچنین باید در چهار هفته اول پس از عمل از دمیدن بینی خودداری کنید. به عنوان یک جایگزین، هنگام بو کشیدن (با دقت) از اخم استفاده کنید.

آنتی بیوتیک درمانی بعد از جراحی زیبایی بینی

4- آنتی بیوتیک درمانی بعد از جراحی زیبایی بینی

در مورد اصلاحات پیچیده پس از جراحی بینی که شامل استفاده از پیوند و یا مواد خارجی است، آنتی بیوتیک درمانی بیشتر پس از ترخیص از درمان بستری می تواند مفید باشد. البته این درمان را به صورت جداگانه توسط پزشک با شما هماهنگ خواهد شد.

5- وضعیت قرارگیری سر در هفته های اول پس از عمل

در دو هفته اول پس از جراحی بینی، لطفاً سر خود را در رختخواب بالا نگه دارید. این امر خطر خونریزی و تورم بافت نرم صورت را کاهش می دهد. همچنین اگر کم صحبت کنید و در ابتدا از خندیدن خودداری کنید تا بهبودی را به شکل دلخواه پیش ببرید، مفید است.

6- فقط چهار هفته بعد از عمل بینی ورزش کنید

لطفا در چهار هفته اول پس از اصلاح بینی خود ورزش نکنید. شما باید حدود سه ماه از ورزش های تماسی با خطر ضربه به بینی خودداری کنید.

7- استفاده از لنزهای تماسی

لنزهای تماسی اغلب می توانند در چند روز اول پس از عمل بینی دوباره استفاده شوند. معمولاً بعد از چهار هفته می توان دوباره از عینک های سبک استفاده کرد. اگر عینک سنگینی دارید، سه ماه قبل از استفاده از آن صبر کنید.

8- شستن موها بعد از عمل بینی

لطفا در چند روز اول بعد از عمل بینی از شستن موهای خود خودداری کنید. تا چهار هفته بعد از عمل باید از حمام کامل خودداری کنید. پرهیز از سیگار و الکل نیز برای بهبود زخم مفید است.

9- سه ماه آفتاب گرفتن ممنوع

همچنین باید حدود سه ماه از آفتاب گرفتن و سولاریوم خودداری کنید.

10- لطفا همیشه مصرف دارو را هماهنگ کنید

در مراحل اولیه پس از عمل، مصرف دارو باید با پزشک در منزل هماهنگ شود. داروهایی که خطر خونریزی را افزایش می دهند، مانند آسپرین، باید اجتناب شود.

دوره طولانی مدت و کنترل های طولانی مدت پس از اصلاح بینی شما

به خصوص در ابتدا هر روز متوجه تغییراتی در بینی خود خواهید شد. غیر معمول نیست که تغییراتی در بینی شما در طول روز مشاهده شود.

به عنوان مثال، بینی اغلب صبح ها بیشتر از عصر متورم می شود. این بعد از چند هفته اول تغییر می کند. سپس بینی شما آنقدر متورم می شود که تغییراتی که در آن زمان رخ می دهد معمولا جزئی هستند و اطرافیان شما به سختی متوجه آنها می شوند.

چه زمانی بعد از جراحی بینی دوباره ثابت می شود؟

روند بهبودی بعد از جراحی بینی 12-6 ماه طول می کشد. حتی اگر تورم و کبودی در چند هفته اول به خوبی از بین برود و در مدت کوتاهی دوباره از نظر اجتماعی قابل قبول باشید: روند بهبودی نهایی هنوز 6 تا 12 ماه طول می کشد.

تغییراتی در شکل و عملکرد بینی نیز ممکن است قبل از تکمیل فرآیند بهبودی ایجاد شود. در مورد عمل های پیچیده بینی و به خصوص اصلاحات بعد از بینی، گاهی اوقات ممکن است بیش از یک سال طول بکشد.

 

بیشتر بدانید:

فیلر بینی چیست و چقدر هزینه دارد

 

توجه : مطالب بخش بهداشت، درمان و سلامت در سایت کوک باش فقط جنبه اطلاع رسانی دارد و پیشنهاد می کنیم تا در درجه اول برای رفع مشکلات جسمانی و درمانی به پزشک متخصص مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا