مقایسه مسواک برقی و معمولی ؛ مسواک معمولی بهتر است یا برقی؟!

مسواک معمولی بهتر هست یا مسواک برقی؟! واقعاً فکر می‌کنید در نهایت استفاده از این دو نوع مسواک، تأثیری خاصی بر روی دندان شما دارد؟

در همین ابتدا باید بگوییم که تأثیر خاصی در استفاده از مسواک برقی به نسب مسواک معمولی وجود ندارد.

اما مسلماً یکسری ویژگی در هر یک از 2 مسواک معمولی و برقی، وجود دارد که در این مطلب برای شما به‌صورت دقیق بررسی خواهیم کرد.

در این مطلب در ابتدا در مورد هر مسواک و کارایی و مزایا آن توضیح خواهیم داد و سپس خودتان باید بررسی کنید که کدام‌یک برای شما مناسب‌تر هست؟

اما در مجموع استفاده از مسواک برقی در درجه اول فقط به خاطر کلاسی که دارد خریداری می‌شود.

مقایسه مسواک برقی و معمولی

مسواک معمولی

مسواک‌های معمولی یا قابل‌حمل آن‌قدر رایج هستند که حداقل یک یا دو مورد از آنها را می‌توان در فروشگاه‌های مواد غذایی روبروی خیابان پیدا کرد.

مسواک‌های معمولی به‌اندازه مسواک‌های برقی اختیاری نیستند، اما برای جلوگیری از پوسیدگی و التهاب لثه کافی هستند.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که حداقل دو بار در روز، هر بار حداقل دو دقیقه دندان‌های خود را مسواک بزنید و دهان خود را تمیز کنید.

بیشتر ببینید: اسلایم چیست

مزایای مسواک معمولی

دسترسی سریع و آسان: مسواک‌های معمولی را می‌توان در همه داروخانه‌ها و حتی در فروشگاه‌های مواد غذایی پیدا کرد.

مسواک‌های معمولی برای استفاده نیازی به شارژ ندارند و می‌توانند در هر مکان و هر زمان استفاده شوند.

قیمت ارزان: البته تورم این روزها حتی به در دسترس ترین لوازم بهداشتی هم رحم نکرده است! با این حال، مسواک‌های معمولی بسیار ارزان‌تر از مسواک‌های برقی هستند و می‌توان آنها را با هزینه کمتری جایگزین کرد (به‌طور متوسط هر سه ماه یک‌بار باید مسواک خود را تعویض کنید).

تنوع عالی: مسواک‌های معمولی در شکل‌ها و قیمت‌های مختلفی عرضه می‌شوند. سر مسواک‌های معمولی در سه سایز کوچک، متوسط و بزرگ و برس های آن در سه گرید سخت، نرم، متوسط و درشت تولید می‌شوند.

از نظر سایز و طراحی دسته تنوع زیادی دارد. به‌طور خلاصه، پیدا کردن مسواک مناسب برای هر نیاز و بودجه دشوار نیست.

سبک و سبک: مسواک‌های معمولی با مسواک‌های برقی مناسب نیستند و سبک‌تر هستند. بنابراین هنگام سفر، دیگر نگران قرار دادن آن در کیف‌دستی یا آسیب دیدن آن نباشید.

مضرات مسواک معمولی

مضرات مسواک معمولی

بدون تایمر: مسواک‌های معمولی تایمر ندارند. بنابراین با مسواک‌های معمولی، احتمالاً دندان‌های خود را زیاد یا کم مسواک نمی‌زنید.

به مهارت مسواک زدن نیاز دارد: مسواک زدن منظم به مهارت بیشتری نیاز دارد (در پایان روش صحیح مسواک زدن را به شما گفتیم).

هنگامی که دندان‌های خود را با یک مسواک معمولی مسواک می‌زنید، به‌احتمال زیاد به مسواک ضربه شدیدی می‌زنید. مسواک زدن بیش‌ازحد می‌تواند به دندان‌ها و لثه‌های شما آسیب برساند.

دشواری استفاده برای افراد دارای محدودیت حرکتی: افراد مبتلا به سندرم تونل کارپال و آرتریت ممکن است به دلیل مشکلات حرکتی در استفاده از مسواک معمولی مشکل داشته باشند.

افراد مبتلا به اختلالات رشدی ممکن است با استفاده از مسواک برقی احساس راحتی بیشتری داشته باشند.

مسواک برقی

مسواک برقی

مسواک برقی حتی تنبل‌ترین مسواک زدن را هم هیجان‌زده می‌کند. مسواک برقی می‌تواند بهانه انگیزشی باشد، به‌خصوص برای بچه‌هایی که نمی‌خواهند دندان‌های خود را مسواک بزنند.

مسواک‌های برقی به دلیل حرکات خاصی که دارند به‌آسانی پلاک و پلاک را از روی دندان و اطراف لثه پاک می‌کنند و باید گفت که یکی از کاربردی‌ترین ابداعات پزشکی در زمینه بهداشت دهان و دندان بوده است.

فواید مسواک برقی

حذف بهتر پلاک و پلاک: تحقیقات نشان داده است که مسواک‌های برقی در از بین بردن پلاک و پلاک نسبت به مسواک‌های معمولی موفق‌تر هستند.

بیشتر مسواک‌های برقی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند تمام گوشه‌های دندان را به خوبی تمیز کنند و بنابراین در پیشگیری از پوسیدگی و التهاب لثه بسیار مؤثر هستند.

به این معنی که اگر دندان‌های خود را با مسواک برقی مناسب مسواک بزنید، نه تنها به لثه‌ها و مینای دندان آسیب می‌رساند، بلکه بهداشت دهان و دندان شما را نیز افزایش می‌دهد.

استفاده آسان: نیازی به گفتن نیست که مسواک زدن دندان‌ها با مسواک برقی دشوارتر است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که نگران این باشید که تمیز کردن آن با مسواک برقی چقدر آسان است.

مسواک برقی مخصوصاً برای افراد مبتلا به آرتروز و سایر مشکلات حرکتی مفید است.

همچنین اگر بریس دارید و نمی‌توانید دندان‌های خود را به خوبی با مسواک معمولی مسواک بزنید و صاف کنید، از دندان‌پزشک خود در مورد مسواک برقی سؤال کنید.

تایمر داشته باشید: با استفاده از مسواک برقی با تایمر، می‌توانید مطمئن باشید که زمان مسواک زدن شما در هر وعده غذایی زیاد یا خیلی کم نخواهد بود.

ضایعات کمتر: برای جایگزینی مسواک معمولی، مسواک قبلی شما باید به‌طور کامل دور ریخته شود، اما اگر از مسواک برقی استفاده می‌کنید، به‌سادگی سر مسواک را عوض کنید.

البته ما مسواک برقی یک‌بار مصرف هم داریم که برای آنها کاربرد ندارد.

انگیزه بزرگ برای بچه‌ها: بسیاری از بچه‌ها از مسواک زدن خودداری می‌کنند. اگر کودک شما استفاده از مسواک برقی را تشویق می‌کند، چرا که نه؟!

تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک مسواک برقی برای بچه‌های هم سن و سال خود بخرید.

بیشتر ببینید: ساخت تراریوم در خانه

معایب مسواک برقی

معایب مسواک برقی

گران‌تر: مسواک‌های برقی تک گردنی گران‌تر از مسواک‌های معمولی هستند. این مسواک‌ها معمولاً در بسته بندی‌های متعدد با قیمت‌های مناسب به فروش می‌رسند.

بنابراین هزینه‌های پس از خرید مسواک برقی را در نظر بگیرید، زیرا شما باید هر سه ماه یک بار سر مسواک خود را تجدید کنید.

مشکل دسترسی: ممکن است در پیدا کردن تریلر مسواک برقی مشکل داشته باشید. بنابراین اگر به یک رئیس جدید نیاز فوری دارید، بعید است در خیابان‌های شلوغ شهر گرفتار شوید.

تنها راه‌حل این است که قطعات یدکی را به‌اندازه کافی برای نیازهای خود، مثلاً یک سال، پیش‌خرید کنید.

نیاز به شارژ: اگر از مسواک برقی استفاده می‌کنید، باید همیشه آن را شارژ نگه دارید تا هنگام استفاده از آن به‌اندازه کافی شارژ نشود.

حساسیت بالا: مسواک‌های برقی نسبت به مسواک‌های معمولی بیشتر در معرض ضربه هستند.

انواع مسواک برقی

ما دو نوع مسواک برقی داریم:

1. مسواک برقی با فناوری صدا

مسواک‌های برقی صوتی با سرعت صوت ارتعاش می‌کنند. این نوع مسواک‌های برقی خیلی سریع لرزش دارند و در صورت استفاده صحیح هیچ قسمتی از دندان را نجس نمی‌کنند. اما به دلیل ارتعاشات با سرعت بالا می‌تواند در برخی افراد باعث گزگز شود.

2. مسواک برقی چرخشی

یک مسواک برقی نوسانی دارای سر گرد است که به جلو و عقب می‌چرخد. این نوع مسواک برقی سرعت حرکت کمتری دارد و بنابراین احتمال نیش دندان‌های حساس کمتر است.

اما انواع آواز در مقایسه با آنها بسیار بلندتر است و برای کسانی که لثه‌های حساسی دارند می‌تواند کمی آزاردهنده باشد.

باید بپرسید کدام یک بهتر است؟ آوازی یا نوسانی؟ واقعیت این است که هنوز در این موضوع اتفاق‌نظر وجود ندارد.

اما می‌توان گفت در صورت داشتن مهارت کافی در مسواک زدن، عملکرد صوتی و نوسانی آن قابل‌قبول است. البته انتخاب بین این دو نوع بستگی به وضعیت دندان‌ها و لثه‌ها و کمی سلیقه شخصی دارد.

بالاخره مسواک معمولی بهتر است یا برقی؟

بسیاری از دندان‌پزشکان معتقدند که بهداشت دهان و دندان بیشتر به خود مسواک بستگی دارد تا به نوع مسواک.

در واقع، اگر بلد باشید که چگونه دندان‌های خود را به‌درستی مسواک بزنید، فرقی نمی‌کند که از مسواک معمولی یا برقی استفاده کنید، زیرا یک مسواک معمولی در صورت استفاده صحیح می‌تواند به‌اندازه مسواک برقی در از بین بردن پلاک مؤثر باشد.

و آهک با این حال، اگر از آرتروز یا سایر مشکلاتی که استفاده از دست را محدود می‌کند رنج می‌برید، مسواک برقی بهترین گزینه است.

همچنین با استفاده از یک مسواک معمولی یا یک مسواک برقی، باید حداقل دو دقیقه برای مسواک زدن دندان‌های خود وقت بگذارید.

هنگام خرید مسواک برقی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

هنگام خرید مسواک برقی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

تایمر 2 دقیقه‌ای

مدت‌زمان مسواک زدن نباید کمتر از دو دقیقه باشد. اگر برس را با مقدار کمتر از این مقدار مسواک بزنید، تمام پلاک‌ها و پلاک‌ها پاک نمی‌شوند.

اگر دوره مسواک زدن بیش‌ازحد طولانی باشد، به دندان‌ها و لثه‌های شما آسیب می‌رساند. مسواک‌های برقی دارای یک تایمر دو دقیقه‌ای هستند که شما را روی مدت‌زمان مسواک زدن دندان‌هایتان متمرکز می‌کند.

برخی از مدل‌های مسواک برقی در پایان دو دقیقه به‌طور خودکار خاموش می‌شوند و در برخی مدل‌ها انتهای آن نشانه لرزش شدید است.

هشدار 30 ثانیه‌ای

برخی از مسواک‌های برقی با تایمر دارای گزینه هشدار 30 ثانیه‌ای هستند.

این به این معنی است که تایمر مسواک دو دقیقه‌ای به چهار بازه 30 ثانیه‌ای تقسیم‌شده است تا بتوانید هر یک از چهار فک خود را به مقدار مساوی مسواک بزنید.

این هشدار به‌صورت مکث کوتاه یا چند نبض یا ضربان متوالی داده می‌شود تا به شما یادآوری کند که زمان تمیز کردن قسمت بعدی فرا رسیده است.

فشار سنج

مسواک زدن خیلی شدید می‌تواند به لثه‌ها آسیب برساند، باعث زخم و خونریزی شود و در درازمدت منجر به تحلیل رفتن لثه شود.

مسواک‌های برقی با سنسور فشار شما را مجبور به مسواک زدن بیش‌ازحد دندان‌های خود نمی‌کند و اگر فشار زیادی همراه با لرزش، قرار گرفتن در معرض یا حتی مکث وارد کنید، متوجه می‌شوند که باید فشار دست خود را کاهش دهید.

اما باید بدانید که این سنسورها در حال حاضر فقط در مسواک‌های برقی سطح بالا به‌طور رضایت بخشی کار می‌کنند.

باتری قابل شارژ

برخی از مسواک‌های برقی از باتری‌های یک‌بار مصرف و برخی از باتری‌های قابل شارژ استفاده می‌کنند.

باتری‌های قابل شارژ مقرون به صرفه‌تر هستند و پس از هر بار شارژ حدود دو هفته دوام می‌آورند.

امیدواریم این مقاله به شما در تصمیم‌گیری برای خرید مسواک برقی کمک کرده باشد. اگر نظری در مور استفاده از این دو نوع مسواک دارید حتماً در بخش کامنت برای ما ارسال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا