دانستنی و علمیسرگرمی

معایب هلند برای زندگی، تحصیل و گردش (قوانین سخت و جالب)

اگر قصد دارید تا برای تحصیل، گردشگری و حتی سکونت در هلند سفر کنید، باید در مورد یکسری قوانین خاص که در این کشور وجود دارد، اطلاعات عمومی خودتان را بیشتر کنید. به همین منظور سعی کردیم تا در این مقاله به معرفی و توضیح نکات منفی کشور هلند اشاره کنیم که در صورت حضور در این کشور، مشکلی برای شما ایجاد نشود. به طور معمول در هر کشوری یکسری قوانین خاص و عجب وجود دارد که در صورت نشناختن آنها احتمال دارد که دچار مشکلاتی در آن کشور خاص شوید. گرچه مواردی که در این مقاله بیان کرده‌ایم به عنوان نکات منفی برای هلند نیستند، اما ندانستن آنها برای افرادی غیر هلندی که قصد تحصیل، گردش و سکونت دارند، مشکل‌ساز خواهد بود.

 

البته کشور هلند مزایای زیادی برای زندگس و تحصیل دارد که بسیار بیشتر از مواردی خواهد که در بخش زیر به آنها اشاره  کرده ایم. پیشنهاد می کنیم بعد از دیدن نکات منفی کشور هلند، حتما حقایق و قوانین جالب کشور هلند را هم مشاهده کنید تا تصمیم بهترین برای سفر به این کشور زیبا بگیرید.

هزینه‌های شهر بزرگ

هزینه زندگی در آمستردام بالا است، به خصوص در مقایسه با سایر نقاط هلند. اجاره گران است و مواد غذایی، حمل‌ونقل و سرگرمی نیز می‌تواند هزینه زیادی داشته باشد.

پول نقد پادشاه است

با وجود این واقعیت که آمستردام یک شهر بزرگ اروپایی است، پول نقد همچنان پادشاه است. بسیاری از شرکت‌ها فقط پول نقد می‌پذیرند، و حتی شرکت‌هایی که پرداخت‌های کارتی را قبول می‌کنند، اغلب حداقل 10 یا 20 یورو مجبور هستید تا هزینه نقدی پرداخت کنید.

بنابراین زمان پیاده‌روی و رفتن به فروشگاه و مغازه‌ها حواستان باشد که همیشه مقداری پول نقد در جیب خودتان دارید! هنگامی که یک کارت بانک هلندی دارید، این موضوع کمتر نگران‌کننده خواهد بود، زیرا بسیاری از مغازه‌ها و فروشگاه‌ها در هلند کارت‌های اعتباری خارجی را نمی‌پذیرند.

مدارک زیادی برای نقل مکان به آمستردام نیاز است

اگر می‌خواهید به آمستردام سفر کنید، باید برای کارهای اداری زیادی آماده شوید. شما باید یک اجازه اقامت دریافت کنید، که اگر از اتحادیه اروپا نباشید، ممکن است سخت باشد. همچنین باید یک حساب بانکی هلندی باز کنید و یک شماره BSN دریافت کنید.

پر از توریست

آمستردام شهر زیبایی است و چیزهای زیادی برای ارائه دارد و به این معنی است که این شهر پر از توریست است. در بیشتر مواقع این حجم بالای توریست در هلند آزاردهنده نیست، اما گاهی اوقات آزاردهنده است.

این حجم زیاد ممکن است که پیاده‌روها را مسدود کنند و یا از شما درخواست عکس کنند. البته ممکن است شما نیز به عنوان یک توریست با این کار مشکلی نداشته باشید.

باران زیاد در هلند

در آمستردام همیشه باران شدیدی می‌بارد. اما اگرچه این ممکن است به نظر منفی برسد، اما در واقع یکی از چیزهایی است که یک شهر را بسیار سرسبز و سرگرم‌کننده می‌کند. بنابراین اگر از بارش باران مشکلی ندارید، زندگی در آمستردام برای شما لذت‌بخش خواهد بود.

جیب‌برها در Centrum فعال هستند

در حالی که آمستردام به طور کلی شهری امن است، باید مراقب جیب‌برها باشید. آنها به ویژه در مناطق توریستی شلوغ مانند Centrum فعال هستند. پس اگر اشیای قیمتی همراه خود دارید، مطمئن شوید که آنها را در جایی که قابل دسترس نباشد، نگه‌داری کنید.

سرقت دوچرخه بیداد می‌کند

متأسفانه دزدی دوچرخه نیز مشکل بزرگی در آمستردام است. از آنجایی که بسیاری از مردم برای رفت‌وآمد به دوچرخه تکیه می‌کنند، دوچرخه آنها هدف راحتی برای سارقان هست. به این ترتیب اگر در آمستردام زندگی می‌کنید، حتماً روی یک قفل خوب برای دوچرخه سواری سرمایه‌گذاری کنید و مراقب باشید که دوچرخه خود را کجا می‌گذارید.

در شب باید چراغ خاموش حرکت کنید

آمستردام در شب روشن نیست. بنابراین اگر به تنهایی قدم می‌زنید، ممکن است کمی احساس ناامنی کنید. حتماً یک چراغ‌قوه همراه داشته باشید. در غیر این صورت، عبور از خیابان‌ها شبیه فیلم‌های هالیوودی است. کمی طول می‌کشد تا بتوانید با شب‌های آمستردام هلند آشنا شوید.

بیمه درمانی اجباری و گران است

اگر در آمستردام زندگی می‌کنید، باید بیمه درمانی داشته باشید. البته سیستم مراقبت‌های بهداشتی هلند عالی است، اما هزینه آن بسیار زیاد است. پس آماده باشید که برای بیمه خود هزینه زیادی بپردازید، حتی اگر سالم هستید و زیاد از آن استفاده نمی‌کنید.

مردم از قبل برنامه‌ریزی زیادی می‌کنند

چه برنامه‌ریزی برای شام یا رزرو یک تعطیلات آخر هفته، هلندی‌ها دوست دارند از قبل برنامه‌ریزی کنند. این موضوع برای افراد غیر هلندی زیاد جالب نیست. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید زندگی راحت و بدون برنامه‌ریزی خاص هلندی داشته باشید، زندگی در هلند ممکن است بهترین گزینه برای شما نباشد.

یادگیری زبان هلندی ممکن است دشوار باشد

با توجه به نوع گویش خاص مرم هلند، یادگیری زبان آنها کمی سخت است. بنابراین اگر قصد دارید تا به این کشور سفر کرده و یا ساکن شوید، سعی کنید تا قبل از این اتفاقات حتماً زبان هلندی را به خوبی یاد بگیرید.

دوچرخه سواری در باران و وسایل اضافی

هلندی‌ها روزهای بارانی را به‌سرعت می‌گذرانند، و هرگز برای سوار شدن به دوچرخه‌های خود متوقف نمی‌شوند، بلکه با وسایل بارانی اضافی همراه هستند. اگر قصد سفر و تحصیل در هلند دارید، سعی کنید تا لوازم اضافی برای دوچرخه‌سواری در روزهای بارانی را تهیه کنید.

هوای بارانی یا آفتابی

در حالی که این می‌تواند مانند بالا یک حرفه‌ای باشد، شما برای حمل‌ونقل به دوچرخه خود بدون توجه به آب‌وهوا وابسته خواهید بود! و شروع این کار اگر که برای بار اول است، بسیار ناامید کننده خواهد بود.

گرچه هلندی‌ها رانندگان بسیار خوبی هستند، اما قوانین جاده‌ای وجود دارد که باید از آن‌ها پیروی کنید. حتماً روی کلاه ایمنی برای دوچرخه سرمایه‌گذاری کنید!

مالیات‌های بالا در هلند

نرخ مالیات در هلند بسیار بالاست و یک کارگر 36.1 درصد مالیات دارد. هلند از نظر مالیات‌های بالا در بین 38 کشور عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در رتبه 22 قرار دارد. درآمد و تأمین اجتماعی 70 درصد از کل نرخ مالیاتی را تشکیل می‌دهد.

نکته جالب در مورد زوج‌هایی با 2 فرزند این است که مالیات 29.1 درصدی پرداخت می‌کنند. البته، دولت برای آسان‌تر کردن زندگی والدین، کمک هزینه‌های فرزند را در نظر می‌گیرد.

احساس نژادپرستی

متأسفانه نژادپرستی در هلند بسیار زیاد است. در سال 2011، 2695 گزارش از نژادپرستی یا انگیزه‌های نژادی در هلند وجود داشت. با این حال، گزارش‌ها از آن زمان به حدود 1433 گزارش کاهش یافته است.

بیشتر این اتفاقات در شهرهای بزرگ، روتردام و آمستردام اتفاق می‌افتد. اغلب در طول مصاحبه‌های شغلی یا بحث‌های اجتماعی با قضیه نژادپرستی مواجه می‌شوید و باید مراقب صحبت‌های خودتان باشید.

بحران مسکن

بحران مسکن در هلند وجود دارد. از این رو، لازم است قبل از نقل مکان برای زندگی در هلند، مکان را از قبل جستجو کرده و برای خودتان یک مسکن مناسب را رزرو کرده باشید. آپارتمان‌های موجود در هلند یا مبله هستند یا بدون مبله. نرخ‌های دیوانه‌وار اجاره همراه با خانه‌های مبله در همه جای هلند وجود دارد.

شاید به نظر معامله‌ای باشد، اما وقتی خانه‌ای بدون مبلمان اجاره می‌کنید، باید همه‌چیز از جمله فرش و لوازم اولیه را بخرید. علاوه بر این، در برخی اوقات متأسفانه مالکان از مشکل مسکن سوءاستفاده می‌کنند و هزینه مستاجران را افزایش می‌دهند.

آب‌وهوای دوره‌ای عجیب

هوای هلند از ژوئن تا سپتامبر بسیار گرم است و پس از آن، هوا یا بارانی است یا سرد. در برخی زمان‌ها درجه حرارت به حدی کاهش می‌یابد که شما فقط دوست دارید در خانه بمانید.

هلندی‌ها به هوای سرد عادت دارند. برخی حتی در هنگام بارش برف می‌چرخند. در کل آب‌وهوا غیرقابل پیش‌بینی است و فصل‌های عجیبی دارد، به این معنی که شما نیمی از سال را در خانه سپری خواهید کرد.

زبان هلندی را باید یاد بگیرید

اکثر هلندی‌ها به زبان و گویش خودشان صحبت می‌کنند، پس صحبت کردن به زبان انگلیسی کافی نیست. شما باید هلندی را یاد بگیرید، زیرا اکثر توضیحات، تبلیغات، اقلام و بسته‌ها به زبان هلندی هستند.

هنگام رفتن به مکان‌هایی مانند سوپرمارکت‌ها یا ایستگاه‌های قطار، باید از مترجم گوگل استفاده کنید تا بتوانید زبان را یاد بگیرید.

هزینه‌های زندگی بالا

همه‌چیز در هلند گران به نظر می‌رسد، از اجاره، غذا و خرید گرفته تا قیمت بلیط. هزینه بلیط حمل‌ونقل عمومی بیشتر از خرید مواد غذایی برای شما خواهد بود. صنعت خدمات نیز بسیار گران است. بنابراین ممکن است لازم باشد خودتان تعمیرات جزئی را یاد بگیرید تا از صرف هزینه زیاد برای تعمیر چیزهای شکسته اجتناب کنید. اگر در هلند ماشین دارید احتمالاً هزینه‌های جانبی آن جیب پول شما را خالی می‌کند. علاوه بر این، شما باید هزینه‌هایی مانند سوخت‌گیری، سرویس، تعمیرات و بیمه را پوشش دهید.

قوانین سخت‌گیرانه

هلندی‌ها طبق قوانین بازی می‌کنند. قوانین و مقررات خاص کاملاً رعایت می‌شود. برنامه‌ریزی و سازماندهی بسیار جدی گرفته می‌شود زیرا اگر در یک جلسه دیر آمدید، هر چقدر هم تصادفی باشد، باید به افراد ضروری هشدار دهید. هلندی‌ها خودانگیختگی را نمی‌پذیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا