نکات آرایشیمجله آرایشی

فواید و مضرات برنزه کردن چیست؟ آیا برای پوست ضرر دارد؟

اگرچه برنزه کردن هنوز یک فعالیت محبوب است، اما می تواند چندین اثر نامطلوب بر روی پوست و سلامت کلی داشته باشد. برنزه کردن شامل قرار گرفتن پوست در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) است، که معمولاً از تخت های آفتاب یا نور طبیعی خورشید می باشد.

بسیاری از مردم برای به دست آوردن ظاهر دلخواه یا احساس خوب هنگام ورزش در فضای باز زیر نور خورشید، برنزه کردن را انتخاب می کنند. اما قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش مضرات جدی دارد، بنابراین مهم است که قبل از تصمیم گیری آگاهانه در مورد اینکه آیا برنزه کردن برای شما مناسب است، این موارد را در نظر بگیرید.

 

بیشتر بدانید: مضرات قرار گرفتن زیر نور خورشید و دلیل اصلی قرار نگرفتن در معرض نور آفتاب

 

فواید برنزه کردن پوست بدن

مزایای اصلی مرتبط با برنزه کردن ماهیت آرایشی است. پوست برنزه با ظاهری شاداب تر و سالم تر همراه است. همچنین می‌تواند اعتماد به نفس را برای کسانی که می‌خواهند جذاب‌تر به نظر برسند و حتی لکه‌های خاصی را که ممکن است ظاهر فرد را از بین ببرد، مانند ترک‌های پوستی یا جای آکنه پنهان کند.

برخی افراد همچنین متوجه می شوند که پس از قرار گرفتن در معرض نور UV، بدن آنها ویتامین D تولید می کند که به دلیل نقش آن در تنظیم سطح سروتونین در مغز، سطح خلق و خو و انرژی را افزایش می دهد.

مضرات برنزه شدن پوست بدن

مهمترین عارضه برنزه شدن آسیب ناشی از قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش است. این شامل چین و چروک، پیری زودرس، آسیب چشم از جمله آب مروارید، آفتاب سوختگی و حتی سرطان پوست، هم ملانوم (کشنده ترین شکل) و هم غیر ملانوم است.

علاوه بر این، برخی از افراد واکنش‌های آلرژیک ناشی از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید مانند: قرمزی، خارش، تاول، تعریق بیش از حد و خشکی ناشی از قرار گرفتن در معرض حرارت بیش از حد را تجربه می‌کنند.

در نهایت، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد اشعه ماوراء بنفش می‌تواند خطر افسردگی و اضطراب را در دوزهای بالا به دلیل اثرات آن بر سطح هورمون‌های مرتبط با سلامت روان افزایش دهد.

 

بیشتر بدانید: 6 دلیل استفاده از کرم نرم کننده دست و صورت

 

نتیجه

بدیهی است، در حالی که گذراندن وقت در خارج از منزل یا استفاده از تخت‌های برنزه زیر نور آفتاب مزایای بالقوه‌ای دارد، اما با در نظر گرفتن خطراتی مانند: پیری زودرس، خشکی بیش از حد پوست در اثر تعریق بیش از حد در طول جلسات، و سوزش چشم‌ها در اثر دزدکی، مضرات آن بسیار بیشتر است.

از طریق وسایل محافظتی مانند عینک آفتابی یا فراتر از آنچه که هر کرم ضد آفتابی می تواند مسدود کند. همه اینها در نهایت منجر به افزایش خطر سرطان پوست می شود، مهم نیست که برنزه کردن در سالن چقدر ایمن به نظر می رسد.

هر جلسه خطرات این نوع را به شدت افزایش می دهد. از سرطان نیز مهم است که برای همه ما مهم است که به یاد داشته باشیم وقتی به هر نوع تصمیم زیبایی که ممکن است بگیریم، سلامتی ما حرف اول را می زند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا