ترفند کامپیوترتکنولوژی و دیجیتال

نحوه خاموش کردن روشنایی خودکار در ویندوز 11

چگونگی غیرفعال کردن روشنایی خودکار در ویندوز 11

کنترل روشنایی هوشمند بسته به چیزی که صفحه نمایش نشان می دهد متفاوت است.

لپ‌تاپ‌های امروزی از نظر فناوری، عملکرد و ویژگی‌ها بسیار پیچیده هستند، با سیستم‌های خنک‌کننده پیچیده و تعداد زیادی قطعات داخلی که کاملاً در کوچک‌ترین فضای ممکن قرار گرفته‌اند.

هر برندی ظاهر خارجی لپ تاپ خود را به گونه ای طراحی می کند که جذاب باشد. با این حال، ابزارها و فناوری‌ها نیز تجربه کاربر را بهبود می‌بخشند.

معمول است که بسیاری از آنها و سایر ابزارهای کاربردی برای سیستم عامل ها مورد توجه قرار نگیرند.

به خصوص در حال حاضر با ورود ویندوز 11 که می توانیم با دنبال کردن این راهنما آن را نصب کنیم یا اگر نمی خواهیم از این اکانت دیگر مایکروسافت استفاده کنیم، تمام عملکردهای جدید آن را کشف کنیم.

روشنایی تطبیقی ​​همه ما می دانیم که صفحه نمایش لپ تاپ دارای روشنایی قابل تنظیم است و می توان آن را از طریق گزینه های مختلف در ویندوز کنترل کرد، اما همه نمی دانند که در سال های اخیر این کار بیشتر و بیشتر انجام می شود و این یک روش جدید برای تطبیق روشنایی با توجه به آنچه است. روی صفحه نمایش داده می شود.

این کار با تنظیم روشنایی محتوای نمایش داده شده انجام می شود، و اگر بیشتر نور باشد، روشنایی افزایش یافته یا ثابت باقی می ماند، و اگر در درجه اول تاریک است، برای حفظ عمر باتری کاهش می یابد.

این فناوری صرفه جویی در باتری چند سال پیش در برخی از مدل‌هایی که آن را در گجت‌های سازنده گنجانده بودند، مانند برخی از لپ‌تاپ‌های رده بالای دل ظاهر شد.

با این حال، در حال حاضر در اکثر لپ تاپ ها به صورت استاندارد گنجانده شده است و کنترل آن به کارت گرافیک هر لپ تاپ بستگی دارد.

البته این یک ویژگی خوب ویندوز 11 نیست، بلکه این ویندوز امکانات دیگری هم دارد:) که پیشنهاد می‌کنیم حتماً مقاله بدترین ویژگی‌های ویندوز 11 را بخوانید و از آنها شگفت‌زده شوید.

نحوه غیرفعال کردن روشنایی خودکار در ویندوز 11

در حال حاضر تقریباً در تمام لپ‌تاپ‌های جدید با پردازنده‌های اینتل یا AMD می‌توان این فناوری را پیدا کرد که به عنوان «تکنولوژی ذخیره انرژی نمایشگر» شناخته می‌شود.

برای کنترل آن، باید به کنترل پنل‌های گرافیکی یکپارچه CPU برویم، بنابراین اگر لپ‌تاپ با گرافیک اختصاصی مجزا از Nvidia یا AMD داشته باشیم، تنظیمات این فناوری را در آنجا پیدا نمی‌کنیم.

نحوه غیرفعال کردن روشنایی خودکار در ویندوز 11

اگر این فناوری برای ما ناخوشایند است یا می‌خواهیم آن را در رایانه خود غیرفعال یا فعال کنیم، نحوه انجام این کار را توضیح می‌دهیم، چه CPU اینتل یا AMD:

اطمینان حاصل کنید که درایورهای گرافیکی یکپارچه نصب شده و به روز شده اند: همانطور که گفتیم، این فناوری ها به این درایورها بستگی دارند، بنابراین برای استفاده حداکثری از فناوری باید آنها را نصب یا به روز کنیم.

وارد کردن درایورها: این کار را می توان با کلیک راست روی دسکتاپ و رفتن به “Radion Settings” برای AMD یا “Graphics Command Center” برای اینتل انجام داد، یا می توانید نام آنها را در موتور جستجوی ویندوز جستجو کنید.

تنظیمات را پیدا کنید: در مورد اینتل باید به system برویم و آنجا به بخش (energy) پاور، جایی که اطلاعات باتری ما ظاهر می شود و در زیر تنظیم روشنایی خودکار.

تنظیمات: وقتی به آنجا رسیدیم، می‌توانیم ببینیم که درجات مختلفی برای این فناوری صرفه‌جویی در باتری در اینتل و AMD داریم. اگر بخواهیم آن را فعال بگذاریم، می‌توانیم با درجه‌های مختلف بازی کنیم و اگر بخواهیم آن را غیرفعال کنیم، کافی است گزینه‌های ذخیره باتری در اینتل و گزینه‌های Vari-Bright در AMD را غیرفعال کنیم.

نحوه فعال کردن روشنایی خودکار بر اساس نور محیط

نحوه فعال کردن روشنایی خودکار بر اساس نور محیط

همچنین می توانید روشنایی صفحه نمایش را بدون اشاره به آنچه روی آن از ویندوز نمایش داده می شود کنترل کنید، حتی برخی از رایانه ها دارای سنسورهای نور محیطی هستند و به صورت خودکار قابل کنترل هستند، در این صورت اگر بخواهیم این عملکرد را در ویندوز 10 فعال یا غیرفعال کنیم. 11 ما می توانیم این مراحل را دنبال کنیم:

تنظیمات صفحه را وارد کنید: با کلیک راست روی دسکتاپ و کلیک بر روی گزینه تنظیمات صفحه به راحتی می توانیم این کار را انجام دهیم.

Brightness Configuration: در آن صفحه، در بالا، گزینه فعال و غیرفعال کردن روشنایی خودکار و تنظیم دستی روشنایی صفحه نمایش ظاهر می شود.

مزایا و معایب سیستم های کنترل روشنایی خودکار

هدف اصلی این فناوری ها کاهش مصرف باتری و افزایش عمر آن است که به همین دلیل در لپ تاپ ها دیده می شوند.

با این حال، گاهی اوقات ممکن است فعال کردن آن ناخوشایند باشد، به خصوص اگر تغییرات زیادی بین برنامه هایی با پس زمینه روشن و تاریک ایجاد کنیم یا اگر با لپ تاپ خود حرکت می کنیم و بین فضاهای روشن و کم نور جابجا می شویم.

از طرفی با فعال کردن باتری صرفه جویی می کنیم. در عین حال از رایانه های خود استفاده می کنیم، زیرا برای لپ تاپ هایی که برای بازی در نظر گرفته نشده اند و بیشتر روی کار تمرکز دارند، صفحه نمایش یکی از قطعاتی خواهد بود که بیشترین مصرف انرژی را در استفاده روزانه از آن ها دارد.

با تنظیم هوشمند روشنایی، می توانید زمان باتری اضافی دریافت کنید. همه باید تصمیم بگیرند که آیا این تغییرات خودکار در روشنایی شما را آزار می دهد یا می توانید با آنها در رایانه شخصی خود زندگی کنید.

بیشتر ببینید:

افزایش عمر باتری لپ تاپ

آپدیت های ویندوز 11

تنظیم IP ثابت در ویندوز

بلوتوث چیست

بازیابی پارتیشن حذف شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا