ترفند کامپیوترتکنولوژی و دیجیتال

10 کلید میانبر مهم در ویندوز و اپل (کلیدهای پرکاربرد)

کلیدهای میانبر بسیار مهم و پرکاربرد در کامپیوترهای ویندوزی و اپل

استفاده از میانبرهای صفحه کلید می‌تواند بهره‌وری شما را تا حد زیادی افزایش دهد، استرس هنگام کار را کاهش دهد و به تمرکز شما در فعالیت بر روی کامپیوتر کمک کند. به عنوان مثال، برای کپی متن، متن را هایلایت می‌کنید و میانبر Ctrl+C را فشار می‌دهید، میانبر سریع‌تر از حرکت دادن دستان خود از صفحه کلید، کلیک با ماوس، کلیک راست، انتخاب کپی و بازگشت به صفحه کلید است. کسانمی که لپ‌تاپ دارند و یا کارشان تایپیست است، به شدت به این میانبرهای کیبورد نیاز دارند.

توجه: اگر شما با مرورگر نیز در طول روز زیاد کار می کنید، میانبرهای پرکاربردی نیز برای آنها وجود دارد. به طور مثال می توانیم به انواع کلید میانبر مهم فایرفاکس و کلیدهای میانبر پرکاربرد کروم اشاره کنیم. 2 تا از مرورگرهایی که در اکثر لپ تاپ ها و کامپیوترهای شخصی، آل این وان استفاده می شوند.

 

پرکاربردترین کلیدهای میانبر صفحه کلید در ویندوز و اپل

در اینجا 10 میانبر صفحه کلید مهم برای کار با کامپیوتر وجود دارد که به شما توصیه می‌کنیم آن‌ها را حفظ کنند و استفاده کنند.

 

1) Ctrl + C یا Ctrl + Insert و Ctrl + X

Ctrl + C و Ctrl + Insert هر دو متن برجسته شده یا مورد انتخاب شده را کپی می‌کنند. اگر می‌خواهید یک مورد را به جای کپی بردارید، Ctrl + X را فشار دهید. این عمل متن یا مورد را حذف می‌کند و به جای کپی کردن در کلیپ بورد، آن را در کلیپ بورد ذخیره می‌کند.

کاربران رایانه اپل می‌توانند Ctrl را با Command در رایانه خود استفاده کنند. برای مثال، فشار دادن Command + C متن برجسته شده را کپی می‌کند.

 

2) Ctrl + V یا Shift + Insert

Ctrl + V و Shift + Insert متن یا شی‌ء ذخیره شده در کلیپ بورد را بچسبانید. همین‌طور در رایانه‌های اپل، به جای آن از Command + V استفاده کنید.

از فیلدهای ورودی متن بالا برای برجسته کردن متن “Cut or copy this text” استفاده کنید و Ctrl + C را برای کپی یا Ctrl + X را برای برش متن فشار دهید. پس از برش، به فیلد بعدی بروید و Ctrl + V یا Shift + Insert را فشار دهید تا متن را Paste کنید.

 

3) Ctrl + Z و Ctrl + Y

با فشار دادن Ctrl + Z هر تغییری خنثی می‌شود. به‌عنوان مثال، اگر متن را برش می‌دهید، با فشار دادن آن کلید ترکیبی، برش خنثی می‌شود. این میانبرها همچنین می‌توانند چندین بار فشار داده شوند تا چندین تغییر را لغو یا دوباره انجام دهند. با فشار دادن Ctrl + Y، واگرد مجدد انجام می‌شود.

در رایانه‌های اپل، از Command + Z و Command + Y برای لغو و انجام مجدد استفاده کنید.

از فیلد ورودی متن بالا برای برجسته کردن برخی یا همه متن استفاده کنید و سپس Ctrl + X را فشار دهید تا متن را برش دهید. پس از حذف متن، Ctrl + Z را فشار دهید تا برش را لغو کنید.

 

4) Ctrl + F و Ctrl + G

با فشار دادن Ctrl + F فیلد جستجو باز می‌شود که به شما امکان می‌دهد متن نمایش داده شده در حال حاضر در هر برنامه‌ای که از آن پشتیبانی می‌کند جستجو کنید. برای مثال، Ctrl + F می‌تواند متن صفحه فعلی را در مرورگر اینترنت شما پیدا کند. برای باز کردن جستجو در مرورگر خود، Ctrl + F را فشار دهید و برای نمایش هر بار که میانبر در این صفحه ذکر شد، “Shortcut” را جستجو کنید.

در رایانه‌های اپل، از Command + F برای جستجو استفاده کنید.

Ctrl + G می‌تواند یک جستجو را (به غیر از استفاده از Ctrl + F) در یک سند یا در یک صفحه وب تکرار کند.

 

5) Alt + Tab یا Ctrl + Tab

با فشار دادن Alt + Tab بین برنامه‌های باز جابه‌جا می‌شوید و جلو می‌روید. به عنوان مثال، اگر پنجره مرورگر شما باز است و برنامه‌های دیگری در پس‌زمینه اجرا می‌شوند، Alt را فشار داده و نگه دارید، سپس Tab را فشار دهید تا بین هر برنامه باز شده حرکت کنید.

در رایانه‌های اپل، به جای استفاده از Alt، از Command استفاده کنید. به عنوان مثال، Command + Tab برای جابجایی بین برنامه‌های باز کاربرد دارد.

Ctrl + Tab را برای جابه‌جایی بین تب‌های برنامه‌ای که در حال حاضر بر روی صفحه نمایش باز هست، فشار دهید. به عنوان مثال، اگر چندین تب در مرورگر اینترنت خود باز است، Ctrl + Tab را فشار دهید تا بین آنها جابجا شوید.

با افزودن کلید Shift به Alt + Tab یا Ctrl + Tab به سمت عقب حرکت می‌کند. به عنوان مثال، اگر Alt + Tab را نگه داشته‌اید و ماوس را روی برنامه‌ای که می‌خواهید استفاده کنید نگه داشته‌اید، Alt + Shift + Tab را فشار دهید تا به آن برنامه بازگردید.

کاربران ویندوز ویستا، 7، 8 و 10 نیز می‌توانند کلید Windows + Tab را فشار دهند تا در یک اسکرین شات کامل پنجره بین برنامه‌های باز جابجا شوند.

 

6) Ctrl + Backspace و Ctrl + فلش چپ یا راست

میانبرهای زیر فقط برای کاربران رایانه شخصی ویندوزی هستند و روی رایانه‌های اپل کار نمی‌کنند. با فشار دادن Ctrl + backspace به جای حذف یک حرف، یک کلمه در یک زمان حذف می‌شود.

نگه داشتن Ctrl در حین فشردن فلش چپ یا راست، مکان‌نما را یک کلمه به جای یک کاراکتر در هر زمان حرکت می‌دهد. اگر می‌خواهید یک کلمه را در یک زمان برجسته کنید، Ctrl + Shift را نگه دارید، سپس کلید فلش چپ یا راست را فشار دهید. انتخاب برجسته شما هر بار یک کلمه را در آن جهت می‌رساند.

 

7) Ctrl + S

در حالی که تقریباً در هر برنامه‌ای روی یک سند یا فایل دیگر کار می‌کنید، با فشار دادن Ctrl + S این فایل ذخیره می‌شود. اگر خطا، قطع برق یا مشکلات دیگر باعث شده کار شما از آخرین ذخیره‌سازی از دست برود، مکرراً از این کلید میانبر صفحه کلید هنگام کار روی هر چیز مهمی استفاده کنید.

در رایانه‌های اپل، از Command + S برای ذخیره یک فایل استفاده کنید.

 

8) Ctrl + Home یا Ctrl + End

Ctrl + Home مکان‌نما را به ابتدای سند و Ctrl + End مکان‌نما را به انتهای سند منتقل می‌کند. این میانبرها با اکثر اسناد و صفحات وب کار می‌کنند. در رایانه‌های اپل، از Command + فلش بالا برای رسیدن به ابتدا یا از Command + فلش پایین برای رسیدن به انتهای یک سند یا متن استفاده کنید.

 

9) Ctrl + P

Ctrl + P برای باز کردن پیش‌نمایش چاپ صفحه یا سندی که در حال حاضر مشاهده می‌کنید استفاده می‌شود. به عنوان مثال، اکنون Ctrl + P را فشار دهید تا پیش‌نمایش چاپ این صفحه نمایش داده شود.

در رایانه‌های اپل، از Command + P برای باز کردن پیش‌نمایش چاپ استفاده کنید.

 

10) Page Up، Spacebar و Page Down

همان‌طور که حدس زده‌اید، فشار دادن Pg Up یا Pg Dn شما را به صفحه بعدی یا قبلی می‌برد. هنگام مرور اینترنت، با فشار دادن کلید فاصله، نوار اسکرول صفحه به پایین منتقل می‌شود. به طور مشابه، Shift + Spacebar نوار پیمایش را یک صفحه به بالا منتقل می‌کند.

 

جمع‌بندی

این میانبرهای صفحه کلید مخصوص برای افرادی که از لپ‌تاپ استفاده می‌کنند، و یا در طول روز با کیبورد کامپیوتر زیاد کار می‌کنند، بسیار مفید است. سعی کنید این میانبرهای کیبورد را چند بار به صورت عملی تکرار کنید و سپس با سرعت بالاتری به فعالیت خودتان با کامپیوتر بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا