افزایش سرعت ویندوز 10 با 15 روش آسان و سریع (تصویری)

این روزها، ویندوز 10 تقریباً روی هر رایانه شخصی که می‌توانید بخرید به خوبی کار می‌کند، اما این بدان معنا نیست که همیشه عملکرد سریعی خواهید داشت. اگر ویندوز 10 خیلی طول می‌کشد، چرا برخی از این راه‌ها را برای افزایش سرعت ویندوز 10 امتحان نکنید؟

این موارد از مهم‌ترین عناصری هستند که می‌توانند به ارتقای سرعت سیستم شما بسیار کمک‌کننده باشد. در ابتدا این موارد را در سیستم خودتان بررسی کنید و اگر پاسخ خوبی برای بهبود سرعت دریافت نکردید، روش‌های دیگری را آزمایش کنید. مانند بهبود قطعات سخت‌افزاری و نرم افزاری سیستم و یا لینکی که در بخش زیر برای شما قرار داده‌ایم.

راهکارهای افزایش سرعت ویندوز 10 فقط به این 15 گام بسنده نمی‌شود و راهکارهای دیگری هم وجود دارد که می‌توانید با کمک آنها کارایی ویندوز و کامپیوتر خودتان را افزایش دهید. بهبود عملکرد کامپیوتر تکنیک‌های دیگری هم دارد که شما می‌توانید برای به‌دست آوردن بالاترین سرعت سیستم و رایانه شخصی خودتان از آنها نیز کمک بگیرید.

چگونه سرعت ویندوز 10 کامپیوتر یا لپ تاپ را افزایش دهیم؟

1. کامپیوتر خود را مجدداً راه‌اندازی کنید

نگه‌داشتن یک جلسه ویندوز برای روزها، هفته‌ها یا حتی ماه‌ها آسان است. ویندوز این روزها کاملاً پایدار است. این عالی است، اما نقطه‌ضعف این است که برنامه‌ها می‌توانند به‌آرامی با بازی نکردن خوب با حافظه و منابع CPU، همه‌چیز را مسدود کنند. اگر رایانه ویندوز شما کند است، ابتدا سعی کنید رایانه خود را خاموش و دوباره روشن کنید تا ببینید کمکی می‌کند یا خیر.

2. از SSD استفاده کنید

در حالی که هزینه زیادی برای شما در بر خواهد داشت، یکی از بزرگ‌ترین افزایش سرعتی که می‌توانید ارائه دهید، نصب آن بر روی یک درایو حالت جامد (SSD) است. این درایوها چندین برابر سریع‌تر از هارد دیسک‌های چرخشی مکانیکی هستند.

از SSD استفاده کنید

نیازی به خرج کردن هم ندارید. اگر هزینه نگران‌کننده است، خرید یک SSD نسبتاً کوچک (مثلاً 250 گیگابایت) و سپس استفاده از آن به عنوان درایو نصب ویندوز با چند برنامه اصلی خود را در نظر بگیرید. تقریباً در هر رایانه شخصی، جابجایی به SSD منجر به بهبود سریع و چشمگیر سرعت می‌شود.

حافظه‌های SSD ممکن است کمی پیچیده باشند، بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از برداشتن کارت اعتباری خود، مقداری مطالعه را برای شما مطالعه کنید. راهنمای خرید SATA 3 در مقابل M.2 و NVMe SSD و هر آنچه که باید در مورد سایش و پارگی SSD بدانید را بررسی کنید.

3. رم بیشتری نصب کنید

حافظه دسترسی تصادفی (RAM) فضای حافظه سریع رایانه شما است. هنگامی که برای نگهداری تمام داده‌های برنامه فعال و سیستم‌عامل کافی نباشد، ویندوز مجبور می‌شود داده‌های RAM را به هارد دیسک و از آن جابه‌جا کند. این یکی از بزرگ‌ترین فاجعه‌های عملکردی است که یک کامپیوتر می‌تواند با آن روبرو شود و همه‌چیز را به یک خزیدن دردناک کند می‌کند. واضح‌ترین راه‌حل این است که رم بیشتری به سیستم خود اضافه کنید.

رم بیشتری نصب کنید

ابتدا با نیازهای رم ویندوز آشنا شوید تا مطمئن شوید به‌اندازه کافی دارید. همچنین نیازهای رم برنامه‌هایی را که می‌خواهید همزمان اجرا کنید بررسی کنید تا از میزان RAM موردنیاز خود مطلع شوید.

شاید هنوز مجبور نباشید برای ارتقاء هزینه کنید، پیشنهادات را به 7 روش برای پاک کردن حافظه، تقویت رم در ویندوز و نحوه تخصیص رم بیشتر برای برنامه‌های خاص در ویندوز امتحان کنید.

4. فایل پیجینگ را برای عملکرد بهتر تنظیم کنید

اگر مجبور هستید برای حجم کاری فعلی خود به صفحه فایل رم تکیه کنید و سرعت کار بسیار کاهش یافته است، باید بهینه‌سازی صفحه فایل را در نظر بگیرید. خوشبختانه، ما یک راهنمای ساده در مورد نحوه انجام این کار داریم، بنابراین به نحوه بهینه‌سازی صفحه فایل ویندوز خود بروید و مدتی را صرف تعادل اندازه فایل صفحه‌بندی کنید.

5. Disk Cleanup را اجرا کنید

گوشه و کنارهای زیادی وجود دارد که زباله‌های تصادفی روی هارد دیسک شما جمع می‌شوند. این فایل‌های موقت می‌توانند سیستم شما را مدت‌ها پس از اینکه دیگر به آن‌ها نیاز نداشته باشید، کند کنند، اما پیدا کردن و حذف آن‌ها به صورت دستی کاری طاقت‌فرسا خواهد بود. از طرف دیگر، سعی کنید Disk Cleanup را برای پیدا کردن و حذف خودکار این فایل‌ها اجرا کنید. ما راهنمای تمیز کردن دیسک را در نحوه اجرای پاک‌سازی دیسک در ویندوز 10 داریم.

6. تنظیمات عملکرد ویندوز را تغییر دهید

ویندوز تنظیمات بصری بسیار جذابی دارد، اما قیمت بالایی دارند! در رایانه‌های کوچک، خاموش کردن برخی یا همه موارد بصری ویندوز می‌تواند منابع سیستم را آزاد کند:

منوی استارت را باز کرده و نماد تنظیمات را انتخاب کنید.
سیستم را انتخاب کنید.

تنظیمات عملکرد ویندوز

درباره را انتخاب کنید.
تنظیمات پیشرفته سیستم را انتخاب کنید.

تنظیمات پیشرفته سیستم

Settings را در بخش Performance و سپس Adjust for best performance را انتخاب کنید.

Adjust for best performance

OK را انتخاب کنید.

اکنون ویندوز چندان پر زرق و برق نخواهد بود، اما باید سریع‌تر باشد.

7. برنامه‌های راه‌اندازی خود را ساده کنید

با هر راه‌اندازی مجدد ویندوز، احتمالاً فهرست طولانی‌ای از برنامه‌ها در انتظار اجرا در هنگام راه‌اندازی وجود دارد. بسیاری از این موارد می‌توانند تأثیر زیادی بر مدت‌زمانی که طول می‌کشد تا بتوانید از رایانه خود استفاده کنید، داشته باشند. بهتر است تمام برنامه‌هایی را که قرار است به‌طور خودکار با ویندوز شروع شوند مرور کنید و برنامه‌هایی را که نیاز ندارید غیرفعال کنید. نگاهی به نحوه غیرفعال کردن یا تغییر برنامه‌های راه‌اندازی در ویندوز 10 بیندازید.

8. کارایی بالا را فعال کنید

ویندوز یک سیستم‌عامل بسیار آگاه به انرژی است و ممکن است عملکرد رایانه شما را برای صرفه‌جویی در مصرف باتری یا کاهش قبض برق ماهانه شما محدود کند. با این حال، اگر سیستم شما روی دیوار نصب شده است، چرا پتانسیل کامل آن را آزاد نکنید؟ تنها کاری که باید انجام دهید این است:

منوی استارت را باز کرده و نماد تنظیمات را انتخاب کنید.
سیستم را انتخاب کنید.

کارایی بالا را فعال کنید

انرژی و خواب را انتخاب کنید.
تنظیمات برق اضافی را انتخاب کنید.

تنظیمات برق اضافی

High Performance را انتخاب کنید.

High Performance

اکنون به رایانه شما تمام توان لازم برای رسیدن به اوج عملکرد خود داده می‌شود.

9. Fast Boot را در BIOS فعال کنید

اکثر مادربردها دارای یک گزینه سوئیچ بوت داغ هستند که می‌توانید از آن برای کاهش تعداد کارهایی که بایوس در هنگام راه‌اندازی انجام می‌دهد و از بین بردن تأخیرهای مصنوعی، مانند تأخیرهایی که منتظر فشار دادن دکمه‌ای که بایوس را بوت می‌کند، استفاده کنید. راهنمای مادربرد خود را برای جزئیات خاص در مورد نحوه انجام این کار در سیستم خود بررسی کنید.

10. از خواب یا خواب زمستانی استفاده کنید

به‌جای خاموش کردن کامل رایانه، از حالت‌های خواب یا خواب زمستانی استفاده کنید، که هر دو سریع‌تر از بوت سرد هستند. اگر نمی‌دانید یکی از این دو حالت چیست، لطفاً بخوانید تفاوت خواب و hibernate در ویندوز 10 چیست؟

11. همگام‌سازی برنامه‌های ابری را خاموش یا متوقف کنید

برنامه‌های ابری مانند OneDrive، Google Drive و Dropbox راه‌های مناسبی برای پشتیبان گیری و اشتراک‌گذاری فایل‌ها در رایانه شما هستند، اما اگر در حالی که شما می‌خواهید کار دیگری انجام دهید از دیسک استفاده می‌کنند، می‌تواند باعث مشکلات عملکرد شود.

خاموش کردن همگام‌سازی برنامه‌های ابری

بنابراین، اگر هر یک از این یا برنامه‌های مشابه همگام‌سازی ابری را روی رایانه خود اجرا می‌کنید، زمانی که سعی نمی‌کنید از رایانه خود استفاده کنید، همگام‌سازی خودکار را غیرفعال کنید یا همگام‌سازی را در طول شب برنامه‌ریزی کنید.

برای مثالی از نحوه عملکرد، نحوه غیرفعال کردن OneDrive را در رایانه شخصی ویندوز 10 خود بررسی کنید.

12. نمایه‌سازی جستجو را غیرفعال کنید

برای اطمینان از اینکه نتایج جستجوی فوری در ویندوز دریافت می‌کنید، یک برنامه نمایه‌سازی فایل وجود دارد که در بازه‌های زمانی مشخص در پس‌زمینه اجرا می‌شود. نمایه‌سازی جستجو در برخی از رایانه‌ها ممکن است باعث مشکلات عملکرد شود، اما می‌توانید بدون دردسر زیاد آن را غیرفعال کنید. برای جزئیات بیشتر کافی است گزینه Turn Off Indexing in Windows for Better Performance را بخوانید.

13. بدافزار را بررسی کنید

بررسی بدافزار و ویروس ها

انواع بدافزارهایی وجود دارند که می‌توانند کامپیوتر شما را متوقف کنند، بنابراین همیشه ایده خوبی است که آنتی‌ویروس و نرم‌افزارهای بدافزار خود را اجرا کنید تا بدافزار را به‌عنوان دلیل تجربه تأخیری ویندوز شما رد کنید. اگر مطمئن نیستید چگونه این کار را انجام دهید، نحوه حذف کامل بدافزار با ابزارهای رایگان را بخوانید.

14. درایورهای خود را به‌روز کنید

درایورهای نادرست یا قدیمی اغلب دلیل عملکرد بد هستند. بررسی دستی به‌روز بودن درایورهای شما آزاردهنده است، بنابراین ممکن است بخواهید راهنمای ما در مورد نحوه خودکارسازی به‌روزرسانی درایورهای دستگاه را بخوانید.

15. برنامه‌های پس‌زمینه را غیرفعال کنید

اگر رایانه شما به‌خصوص سطح بالایی ندارد، برنامه‌هایی که در پس‌زمینه اجرا می‌شوند می‌توانند مجموعه عملکرد سخت‌افزار شما را تحت تأثیر قرار دهند. برای غیرفعال کردن برنامه‌های پس‌زمینه:

منوی استارت را باز کرده و نماد تنظیمات را انتخاب کنید.
Privacy را انتخاب کنید.

انتخاب Privacy

برنامه‌های پس‌زمینه را انتخاب کنید.
یا همه برنامه‌های پس‌زمینه را تغییر دهید یا این کار را برای برنامه‌هایی که نیاز ندارید انجام دهید.

تغییر همه برنامه‌های پس‌زمینه

در اکثر رایانه‌های مدرن، نیازی به انجام این کار ندارید، اما در دستگاه‌های با محدودیت شدید، این یکی از آن تقویت‌کننده‌های عملکرد کوچکی است که می‌تواند در پایان اضافه شود.

لیست ما از نکات افزایش سرعت ویندوز 10 به‌پایان می‌رسد. با خیال راحت دانش خود را در مورد افزایش عملکرد با بقیه افراد جامعه در نظرات زیر به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. من از وقتی که ویندوز 7 رو به ویندوز 10 آپدیت کردم . البته اون رو حذف کردم و ویندوز 10 رو گذاشتم روی سیستم ، سرعت کامپیوتر خیلی اومد پایین.
    یکسری نکته شما گفتید که من هنوز اجرا نکردم میرم اجرا می کنم و نتیجه رو به میام اینجا میکم تا ببینیم این گزینه ها برای افزایش سروع ویندوز 10 تاثیر داره یا نه؟
    تاثیر که داره اما میخوام بدونم تاثیرش در حدی هست که بشه بگم اوکی براوو یا نه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا