نکات آرایشیمجله آرایشی

تاثیر بیوتین برای تقویت و رشد مو: آیا بیوتین موثر است؟

هر زمان که از یک خرده‌فروش بزرگ خرید می‌کنم، دوست دارم مکمل‌های غذایی آن‌ها را مرور کنم تا از محصولات جدید مطلع شوم.

به طور فزاینده ای متوجه محصولات بیشتری شده ام که راه حل های بهداشتی هدفمندی را ارائه می دهند، به ویژه در مورد رشد و تراکم مو.

اکثر محصولات حاوی چندین ماده هستند. بیوتین، ویتامین B محلول در آب، تقریباً همیشه یکی از آنهاست.

به همین ترتیب، بسیاری از شامپوها و نرم‌کننده‌ها که وعده موهای پرپشت‌تر و پرپشت‌تر را می‌دهند، اغلب حاوی ویتامین B هستند.

موضوع تکراری در اینجا این است که بیوتین، چه به عنوان مکمل مصرف شود و چه به موها کف داده شود، قرار است برای رشد مو مفید باشد.

این مقاله رابطه بین بیوتین و سلامت مو و اینکه آیا این ویتامین برای رشد مو یا جلوگیری از ریزش مو موثر و بی خطر است را توضیح می دهد.

تحقیقات در مورد بیوتین و رشد مو چه می گویند؟

تحقیقات در مورد بیوتین و رشد مو چه می گویند؟

بیوتین فواید زیادی برای بدن شما دارد.

نقش اصلی آن کمک به تبدیل غذایی که می خورید به انرژی است. بدن شما همچنین برای تولید کراتین به آن نیاز دارد – نوعی پروتئین که مو، پوست و ناخن ها را می سازد.

بسیاری از غذاها حاوی بیوتین هستند، به این معنی که کمبود آن در افراد سالمی که از رژیم غذایی متعادل پیروی می کنند نادر است.

اگرچه نادر است، اما کمبود بیوتین می تواند باعث بثورات پوستی، شکنندگی ناخن ها و همچنین نازک شدن و ریزش مو شود. این به دلیل نقش ویتامین در تولید کراتین است.

به این ترتیب، مکمل‌های بیوتین و محصولات مو حاوی بیوتین اغلب برای حمایت از رشد موی سالم یا افزایش تراکم و تراکم مو تبلیغ می‌شوند.

علی‌رغم این ادعاها، شواهد محدودی وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف مکمل بیوتین یا کف کردن آن از طریق مو باعث رشد مو در افراد بدون کمبود می‌شود.

در یک مطالعه قدیمی در سال 2012، زنان مبتلا به ریزش مو به طور تصادفی به مدت 6 ماه مکمل رشد موی چند عنصری حاوی بیوتین یا دارونما دریافت کردند.

کسانی که مکمل رشد مو را دریافت کردند، افزایش قابل توجهی در حجم کلی مو، پوشش پوست سر و ضخامت پس از دوره درمان گزارش کردند. در همین حال، هیچ تغییر قابل توجهی در گروه دارونما مشاهده نشد.

با این حال، از آنجایی که یک مکمل رشد مو حاوی ترکیبات متعددی است – از جمله روی و آهن، که برای رشد مو نیز ضروری هستند – نمی توان نتایج مطالعه را به تنهایی در بیوتین ردیابی کرد.

علاوه بر این، مطالعه کوچک بود و ممکن است شرکت کنندگان در یک یا چند ماده مغذی موجود در مکمل کمبود داشته باشند که بر سلامت مو تأثیر می گذارد. چنین کمبودی می‌توانست در طول دوره مطالعه اصلاح شود و منجر به رشد مجدد مو شود.

در یک مطالعه متفاوت، محققان دریافتند کودکانی که پس از مصرف مکمل‌های بیوتین بهبود در رشد یا کیفیت مو را تجربه کردند، همگی یک بیماری زمینه‌ای داشتند که ناشی از کمبود بیوتین بود.

خارج از این مطالعات، هیچ مدرک قوی برای حمایت از مصرف مکمل های بیوتین یا استفاده از محصولات مو با بیوتین برای تقویت رشد مو وجود ندارد.

مکمل بیوتین می تواند به اصلاح کمبود بیوتین و بازیابی سلامت و رشد مو کمک کند. شواهد قوی برای حمایت از استفاده از مکمل های بیوتین یا محصولات مو با بیوتین برای تقویت رشد مو در افراد بدون کمبود وجود ندارد.

آیا بیوتین به جلوگیری از ریزش مو کمک می کند؟

آیا بیوتین به جلوگیری از ریزش مو کمک می کند؟

اگرچه شواهد حمایت از بیوتین به تنهایی برای رشد مو ضعیف و محدود است، شواهد برای جلوگیری از ریزش مو کمی قوی تر است.

با این حال، مکمل بیوتین به احتمال زیاد از ریزش مو جلوگیری می کند و باعث رشد مو در افراد مبتلا به کمبود بیوتین می شود.

در یک مطالعه، کمبود بیوتین در 38 درصد از زنانی که از ریزش مو شکایت داشتند، مشاهده شد. از این شرکت کنندگان، 11 درصد سابقه عوامل خطر کمبود، مانند بیماری التهابی روده (IBD) یا استفاده از برخی داروها مانند آنتی بیوتیک ها را داشتند.

در حالی که این مطالعه اثرات مکمل های بیوتین یا محصولات موی غنی شده با بیوتین را بر جلوگیری از ریزش مو ارزیابی نکرد، اما ارتباط بین ریزش مو و سطوح ناکافی بیوتین را روشن کرد.

سایر دلایل ریزش مو عبارتند از:

  • آلوپسی آندروژنتیک که به عنوان طاسی الگوی زنانه نیز شناخته می شود
  • کاهش وزن سریع
  • کمبود تغذیه ای دیگر مانند آهن، روی یا پروتئین
  • برخی از بیماری های هورمونی مانند اختلالات تیروئید

با توجه به عوامل متعدد دخیل در ریزش مو و نازک شدن آن، مصرف مکمل های بیوتین بدون تعیین علت می تواند در مواردی که کمبود بیوتین مقصر نباشد، از درمان مناسب جلوگیری کرده یا آن را به تاخیر می اندازد.

حتی در مواردی که کمبود بیوتین وجود دارد، مکمل بیوتین ممکن است لزوما از ریزش مو جلوگیری نکند.

به عنوان مثال، در یک مطالعه، محققان مکمل بیوتین را برای 22 بیمار با سطوح پایین بیوتین برای ریزش مو پس از جراحی بای پس معده تجویز کردند.

پس از 3 ماه، 5 بیمار کاهش قابل توجهی در ریزش مو، 14 بیمار کمترین اثر را گزارش کردند و 3 بیمار هیچ تاثیری را گزارش نکردند، که نشان می دهد عوامل دیگری نیز ممکن است در مورد ریزش مو و پیشگیری از آن نقش داشته باشند.

از آنجایی که ریزش مو گاهی با کمبود بیوتین همراه است، اصلاح کمبود با مکمل ها می تواند از ریزش مو در برخی افراد جلوگیری کند.

با این حال، ریزش مو می تواند نتیجه چندین عامل دیگر نیز باشد.

نیازهای روزانه و غذاهای غنی از بیوتین

نیازهای روزانه و غذاهای غنی از بیوتین

به طور معمول، هیئت غذا و تغذیه آکادمی های ملی علوم، مهندسی و پزشکی برای هر ماده غذایی، یک کمک هزینه غذایی توصیه شده (RDA) تعیین می کند.

غذاها و و یتامین های زیادی برای رشد مو وجود دارند که پیشنهاد می کنیم از انها برای رشد مو کمک بگیرید.

مخصوصا انواع ویتامین که در مطلب ” ویتامین برای رشد مو ” به آنها اشاره کردیم.

هنگامی که مانند بیوتین، داده های کافی برای اختصاص RDA به یک ماده غذایی وجود نداشته باشد، پانل در عوض میزان مصرف کافی (AI) را تعیین می کند. این سطح تغذیه ای است که قرار است برای اکثر افراد مناسب باشد.

هوش مصنوعی برای بیوتین 30 میکروگرم برای بزرگسالان و 35 میکروگرم برای زنان شیرده است.

با داشتن یک رژیم غذایی متعادل می توانید به راحتی به این توصیه ها عمل کنید. در واقع، تخمین زده می شود که افراد ساکن در ایالات متحده حدود 35-70 میکروگرم در روز بیوتین دریافت می کنند.

تخم مرغ منبع خوبی از بیوتین است، اما از خوردن آن به صورت خام اجتناب کنید تا بیشترین میزان ویتامین را دریافت کنید. سفیده تخم مرغ خام حاوی آویدین، نوعی گلیکوپروتئین است که محکم به بیوتین متصل می شود و از جذب آن توسط بدن جلوگیری می کند.

پخت و پز آویدین را از بین می برد و به شما اجازه می دهد بیوتین را جذب کنید. از این رو، بهتر است – برای ایمنی و تغذیه خود – از تخم مرغ خام خودداری کنید.

سازمان غذا و دارو (FDA) تولیدکنندگان مواد غذایی را ملزم نمی‌کند که بیوتین را روی برچسب‌های خود بگنجانند مگر اینکه آن را به محصولات خود اضافه کنند.

علاوه بر غذا، باکتری های موجود در روده می توانند بیوتین بسازند. با این حال، نقش باکتری های روده در وضعیت کلی بیوتین انسان ناشناخته باقی مانده است – تا حدی به دلیل پیچیدگی میکروبیوتای روده و عواملی که بر شکل گیری آن تأثیر می گذارد.

مردم ایالات متحده معمولاً توصیه روزانه برای بیوتین را برآورده می کنند یا از آن فراتر می روند. غذاهای حیوانی مانند تخم مرغ، گوشت و ماهی بهترین منبع هستند، اما همچنین حاوی برخی از دانه ها، آجیل و سبزیجات هستند.

چه کسی ممکن است در معرض خطر کمبود باشد

مصرف مکمل بیوتین به طور کلی ضروری نیست مگر اینکه کمبود بیوتین یا عامل خطری داشته باشید که خطر ابتلا به این کمبود را افزایش دهد.

افرادی که بیشتر در معرض خطر کمبود بیوتین هستند کسانی هستند که:

  • کمبود بیوتینیداز (BTD). یک اختلال ژنتیکی که در آن بدن قادر به استفاده مجدد و بازیافت بیوتین نیست. نوزادان در ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر برای این اختلال غربالگری می شوند.
  • سوء مصرف مزمن الکل. از آنجایی که الکل جذب بیوتین را مهار می کند، مصرف طولانی مدت الکل با کاهش قابل توجهی در سطح بیوتین همراه است.
  • سوء تغذیه دریافت ناکافی غذا و مواد مغذی می تواند منجر به سطوح پایین مواد مغذی از جمله بیوتین شود.
  • بیماری های التهابی روده (IBDs). بیماری کرون و کولیت اولسراتیو می توانند تولید بیوتین توسط باکتری های روده را کاهش دهند.

زنان باردار و شیرده نیز علیرغم مصرف معمولی این ویتامین در رژیم غذایی، ممکن است سطح بیوتین پایینی داشته باشند. این ممکن است به دلیل افزایش استفاده از ویتامین، جذب ضعیف یا هر دو باشد.

افرادی که از کلاس های خاصی از داروها مانند داروهای ضد صرع و رتینوئیدها استفاده می کنند نیز در معرض خطر کمبود بیوتین هستند.

داروهای ضد صرع معمولا برای درمان اختلالات تشنج، درد عصبی و اختلال دوقطبی استفاده می شوند. رتینوئیدها دسته ای از ترکیبات مشتق شده از ویتامین A هستند که معمولا برای درمان آکنه، پسوریازیس و سایر بیماری های پوستی استفاده می شوند.

در خارج از این جمعیت، بعید است که مکمل‌های بیوتین یا محصولات موی غنی‌شده با بیوتین مزایایی داشته باشند.

افراد در معرض خطر کمبود بیوتین شامل افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی، مصرف مزمن الکل، سوء تغذیه و بیماری التهابی روده هستند. زنان باردار و شیرده و همچنین کسانی که داروهای خاصی مصرف می کنند نیز در معرض خطر بیشتری هستند.

خطرات و هشدارها در مصرف بیوتین

مصرف بیوتین به عنوان مکمل نسبتا بی خطر است و بعید است که اثرات سمی داشته باشد زیرا محلول در آب است.

با این حال، مصرف بیش از حد بیوتین ممکن است باعث بی خوابی، تشنگی بیش از حد و ادرار شود.

خوردن آن‌ها همچنین می‌تواند باعث افزایش سطح بیوتین خون شود، که می‌تواند با برخی آزمایش‌های آزمایشگاهی، از جمله آزمایش‌هایی که برای اندازه‌گیری هورمون‌های تیروئید، ویتامین D و سلامت قلب استفاده می‌شوند، تداخل ایجاد کند.

این به این دلیل است که بسیاری از آزمایش‌های آزمایشگاهی از بیوتین به دلیل توانایی آن در اتصال به پروتئین‌های خاص و تشخیص برخی شرایط سلامتی استفاده می‌کنند.

بنابراین، همیشه در مورد مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید یا قصد مصرف آن‌ها را دارید که حاوی بیوتین هستند، به پزشک خود اطلاع دهید. اینها ممکن است شامل برخی ویتامین های دوران بارداری و یک مولتی ویتامین باشد.

همچنین شایان ذکر است که برخی از داروهای ضد صرع – مانند کاربامازپین، پریمیدون، فنی توئین و فنوباربیتال – می توانند سطح بیوتین را کاهش دهند.

اگر هر یک از این ها را مصرف می کنید، با پزشک یا متخصص تغذیه خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که بیوتین کافی دریافت می کنید، چه از طریق رژیم غذایی، چه با مکمل ها یا ترکیبی.

مصرف مکمل های بیوتین به طور کلی بی خطر است، اما می تواند در برخی از نتایج آزمایشگاهی اختلال ایجاد کند. از این رو، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود را مراقب هرگونه مکملی که مصرف می کنید که ممکن است حاوی این ویتامین باشد باشد.

جمع بندی

شواهد قوی برای حمایت از استفاده از بیوتین برای رشد مو یا جلوگیری از ریزش مو در افرادی که کمبود ندارند وجود ندارد.

از آنجایی که نازک شدن مو و رشد ضعیف مو گاهی با کمبود بیوتین همراه است، اصلاح این کمبود می تواند به بازیابی رشد مو در برخی افراد کمک کند.

چندین عامل دیگر نیز می توانند باعث ریزش و نازک شدن مو شوند، از جمله کمبود سایر مواد مغذی مانند آهن و روی.

اکثر مردم مقدار زیادی بیوتین را از رژیم غذایی خود دریافت می کنند. با این حال، برخی از شرایط، عادات سبک زندگی، و داروها می توانند باعث کاهش سطح آن شوند.

اگر قصد دارید مکملی با بیوتین مصرف کنید، قبل از انجام هر گونه آزمایش خون به پزشک خود اطلاع دهید زیرا این ویتامین می تواند در برخی از نتایج آزمایشات آزمایشگاهی اختلال ایجاد کند.

نکات آرایشی بیشتر:

ترفند آرایش با لوازم آرایشی

جوان کردن صورت با لوازم آرایشی

بهترین غذا برای رشد مو

ساخت پاک کننده لاک ناخن خانگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا