دانستنی و علمیسرگرمی

10 مزایا و 9 معایب زندگی در فرانسه که باید بدانید

آیا قصد دارید تا به کشور فرانسه مهاجرت کرده و در آن زندگی کنید؟ آیا برای تصمیم گرفتن برای ماندن و سکونت داشتن در آنجا شک و تردید دارید؟ در این مقاله از سایت کوک باش، به شما در مورد انواع مزایا و معایب زندگی در کشور فرانسه صحبت خواهیم کرد. قبل از اینکه بخواهیم در مورد این موارد صحبت کنیم، نکته حائز اهمیتی را باید بدانید. اینکه یک ویژگی و یک قانون در یک کشور برای شخصی می‌تواند مناسب و عادی باشد و همان قانون برای شخص دیگر مشکل‌ساز خواهد بود، وجود دارد. به همین دلیل مواردی که در مورد ویژگی‌های خوب و بد مهاجرت و زندگی در فرانسه می‌گوییم، باید در نیاز، سلیقه، درجه اهمیت و موارد دیگر بررسی شود.

مطمئناً کشور فرانسه دارا ویژگی‌های بسیار خوبی برای زندگی است. اما همانند دیگر کشورها دارای یکسری محدودیت‌های خاص، قوانین خاص، آداب‌ورسوم خاص و مختلف است. شناخت این موارد می‌تواند به شما کمک کند تا در صورت نیاز به زندگی در فرانسه، بتوانید با فرهنگ و قوانین این کشور هماهنگ شوید. کسانی هستند که بدون کسب آگاهی و عدم داشتن اطلاعات عمومی در مورد مهاجرت و زندگی در فرانسه دچار مشکلات زیادی شده‌اند. شما سعی کنید با شناخت بیشتر با کمک بررسی معایب و مزایای زندگی در فرانسه، با آگاهی کامل در این کشور زندگی کنید.

در ابتدای این مطلب از بخش سرگرمی سایت، به مزایای زندگی در کشور فرانسه خواهیم پرداخت و سپس به شناخت معایب زندگی در فرانسه می‌پردازیم.

از فرانسه بیشتر بدانید: 46 مورد از شگفتی ها، قوانین و حقایق کشور فرانسه

مزایای زندگی در کشور فرانسه

مزایای زندگی در کشور فرانسه

1. مراقبت‌های بهداشتی عالی

یکی از بهترین خوبی‌های زندگی در فرانسه، مراقبت‌های بهداشتی است. به طور کلی، فرانسه بدون در نظر گرفتن درآمد، پوشش همگانی را برای همه ساکنان فراهم می‌کند. شرکت‌های بیمه خصوصی زیادی در فرانسه وجود دارند، اما آژانس‌های دارای بودجه دولتی 75 تا 100 درصد را پوشش می‌دهند.

این موارد شامل هر چیزی که فکرش را بکنید از ویزیت پزشکان گرفته تا درمان و تجویز دندانپزشکی است. بودجه آن از طریق مالیات و مشارکت کارکنان و کارفرمایان تأمین می‌شود. ساکنان مبلغ ناچیزی برای ویزیت و تجویز پزشک می‌پردازند. به‌طور متوسط هزینه ویزیت پزشک 0-7 یورو است.

چگونه بتوانیم از این ویژگی مراقبت بهداشتی استفاده کنیم؟

قبل از واجد شرایط بودن، باید حداقل 3 ماه در فرانسه زندگی کرده باشید. پس از آن می‌توانید با CPAM محلی خود (caisse primaire assurance maladie) ثبت‌نام کنید. پس از تأیید، یک کارت سلامت فرانسوی به نام Carte Vitale به شما داده می‌شود. این شامل تمام اطلاعات مورد نیاز برای پرداخت هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی است. هنگامی که به پزشک عمومی خود مراجعه می‌کنید و نسخه‌ای را پر می‌کنید، هزینه کمی می‌پردازید که سپس بازپرداخت می‌شود.

2. تعادل کار و زندگی خوب

فرانسوی‌ها کار می‌کنند تا زندگی کنند و البته زندگی نمی‌کنند تا کار کنند، و تعادل بین کار و زندگی فوق‌العاده‌ای دارند. از نظر روزهای مرخصی با حقوق، استاندارد 25 است، اما برخی از مشاغل بیش از 40 ارائه می‌دهند!

فرانسوی‌ها کار می‌کنند تا بتوانند با خانواده خود خوش بگذرانند. اگرچه استاندارد کاری هفته 35 ساعت است، اما به این معنی نیست که فرانسوی‌ها تنبل هستند. این هفته کاری استاندارد قانون شد تا اطمینان حاصل شود که کارکنان هنگام اضافه‌کاری، حقوق اضافی دریافت می‌کنند.

تعادل کار و زندگی خوب در فرانسه

3. زندگی در فرانسه بسیار مقرون‌به‌صرفه است

هزینه زندگی در فرانسه بسته به محل زندگی شما می‌تواند کم‌هزینه و یا پر از هزینه باشد. اگر اقامت در پاریس در کنار برج ایفل را انتخاب کنید، برای پرداخت اجاره هر ماه با مشکل مواجه خواهید شد. اما، اگر مایل به زندگی در جای دیگری هستید، حتی در یک محله ارزان‌تر در پاریس، هزینه فرانسه بیش‌ازحد معقول است.

در مقایسه با آمریکا، آموزش، مراقبت‌های بهداشتی و حمل‌ونقل بسیار ارزان‌تر هستند. آموزش و مراقبت‌های بهداشتی برای همه، صرف‌نظر از درآمد، همیشه در دسترس است. هر کدام از این موارد از طریق مالیات پرداخت می‌شوند و هزینه‌های شخصی تقریباً صفر می‌شود.

یک مورد دیگر مربوط به حمل‌ونقل عجیب در فرانسه است. اگر از حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌کنید، کارفرمای شما باید 50 درصد آن را به شما بازپرداخت کند. این نه تنها استفاده از حمل‌ونقل عمومی را در بین مردم فرانسه افزایش می‌دهد، بلکه هزینه‌های ماهانه شما را نیز کاهش می‌دهد.

4. مناظر متنوع

وقتی صحبت از تنوع در مناظر دیدنی می‌شود، فرانسه همه‌چیز را در خود دارد. در این کشور، شما تعدادی از بهترین پیست‌های اسکی اروپا، سواحل زیبا و دره‌های پر از اسطوخودوس را مشاهده خواهید کرد. البته، شما پایتخت فرانسه را دارید.

در پاریس کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد و علاوه بر آن، همه‌چیز در دسترس است. در کمتر از 6 ساعت می‌توانید از کوه‌های Vosges در شرق به اقیانوس اطلس در ساحل غربی سفر کنید. شما هرگز از سفرهای جاده‌ای حماسی در فرانسه خسته نخواهید شد.

مناظر متنوع در فرانسه

5. غذا و شراب لذیذ در فرانسه

از کروسان های غنی و کره‌ای گرفته تا شراب و پنیر افسانه‌ای، فرانسه از نظر غذا در رتبه دوم قرار دارد! و برای اطمینان از کیفیت غذای خود، پروتکل‌های سخت‌گیرانه ای دارند. آنها حتی از برچسب (نام‌گذاری مبدأ (AOC)) برای برچسب زدن محصولات با کیفیت بالا استفاده می‌کنند.

خرید مواد غذایی در فرانسه یک تجربه بسیار لذت‌بخش است. بازارها و خواربارفروشی‌ها مملو از محصولات فوق‌العاده هستند. در هنگام زمانی که صرف غذا در گوشه گوشه‌ی فرانسه می‌کنید، آن را به یک لحظه سرگرم‌کننده جذاب تبدیل می‌کند.

6. امنیت شغلی

اگر کار در فرانسه یک مزیت دارد، آن قوانین کار است. همه کارکنان تحت قراردادی استخدام می‌شوند که حقوق کارگر را تضمین می‌کند. به طور کلی، دو نوع قرارداد وجود دارد، یک قرارداد دائم و یک قرارداد با مدت زمان ثابت، که هر کدام مزایا و معایبی دارند. اما در هر صورت، همیشه به نفع کارگر است و تا زمانی که شرکت وجود دارد.

فرانسه غنی از تاریخ و فرهنگ

7. غنی از تاریخ و فرهنگ

فرانسه کشوری پر از تاریخ، هنر و فرهنگ است. از موزه لوور که مونالیزا را در خود جای داده تا سواحل نرماندی، فرانسه نقش مهمی در تاریخ اروپا داشته است. آنها همچنین قرن‌ها بر هنر و مد جهان تأثیر گذاشته‌اند و همچنان در این عرصه پیشرو هستند. در شهرهایی مانند استراسبورگ و پاریس، یافتن ساختمان‌های مدرن زیبا در کنار خانه‌های قرن هجدهم عادی است.

8. حمل‌ونقل عمومی راحت

حمل‌ونقل عمومی در فرانسه فوق‌العاده راحت است. قطارها و اتوبوس‌ها مکرر و اکثراً قابل اعتماد هستند. نه تنها این، بلکه بلیط های ماهانه و بلیط های یک طرفه بسیار مقرون‌به‌صرفه وجود دارد. حتی برنامه‌هایی وجود دارد که می‌توانید از آنها پیشنهادات و تخفیف‌های ویژه دریافت کنید.

آموزش در فرانسه دسترس همه است

9. آموزش در دسترس همه است

با وجود دانشگاه‌های معروف جهانی مانند سوربن، احتمالاً فکر می‌کنید که تحصیل در فرانسه نسبتاً گران است. اما این طرز فکر دور از واقعیت است. در واقع، فرانسه برخی از ارزان‌ترین تحصیلات را در اروپا دارد. شهریه، کتاب‌های درسی و حتی مسکن دانشجویی یا رایگان است یا با هزینه کم ارائه می‌شود. حتی دانش آموزان در حمل‌ونقل عمومی، بلیط موزه و غیره تخفیف نیز می‌گیرند.

10. جامعه مهاجران قوی

یکی از مهم‌ترین مواردی که قبل از رفتن به خارج از کشور باید در نظر بگیرید، شبکه دوستان شما است. این هم در خانه و هم در کشور جدید شما بسیار نیاز می‌شود. فرانسه جامعه مهاجر پررونقی دارد. از گردهمایی‌های انگلیسی‌زبان گرفته تا درس‌های تعاملی فرانسوی، طیف وسیعی از گردهایی های دوستانه برای همه وجود دارد. نه تنها این، بلکه همه آنها بسیار استقبال‌کننده و حمایت‌کننده نیز هستند. در فرانسه فارسی زبان‌های زیادی حضور دارند.

معایب زندگی در فرانسه

1. کاغذبازی یا بروکراسی ضعیف

فرانسه به دلیل بوروکراسی بسیار بدنام است. زیرا زمان زیادی را صرف کنید تا یاد بگیرید که برای کارهای بسیار ساده، مانند ثبت آدرس جدید و مانند این موارد چه کارهایی باید انجام دهید. و اگر فرانسوی صحبت نکنید، که اوضاع شما خیلی بدتر است.

وب سایت‌های دولتی وجود دارند که به شما کمی گویند به چه فرم‌هایی نیاز دارید، اما در اکثر مواقع اصلاً سایت مهم نیست. این کاملاً به شخصی که پرونده شما را مدیریت می‌کند و اینکه آیا روحیه خوبی دارد بستگی دارد. مخصوصاً اگر قصد دارید چیزی را در فرانسه پست کنید.

2. تمدید ویزا یک کابوس است

این یکی با بوروکراسی فرانسوی بالا مطابقت دارد. از تمام کارهایی که باید به عنوان یک مهاجر در فرانسه انجام دهید، هیچ کدام بدتر از تمدید ویزای شما نیست. برای هر ویزا، چه ویزای دانشجویی و چه ویزای اقامت طولانی، این روش کاملاً یکسان است. و تا زمانی که ویزای جدید خود را دریافت می‌کنید، که معمولاً 3 ماه تأخیر دارد، باید روند را دوباره انجام دهید. به‌طور کلی، برای هر بار تمدید، به مدت 3-6 ماه ویزا داده نمی‌شود، یعنی نمی‌توانید کشور را ترک کنید.

3. مالیات بالا

در فرانسه مالیات‌های زیادی وجود دارد. این کشور حتی در فهرست ده کشور برتر با بالاترین مالیات از جایگاه ثابتی برخوردار است. تا به امروز، مالیات بر درآمد در فرانسه 46٪ است. اما این تنها مالیات نیست. همچنین مالیات مسکن، مالیات تلویزیون، و حقوق‌های بسیار بالا اضافه می‌شود.

البته پرداخت مالیات مزایای زیادی نیز دارد. مالیات در فرانسه مواردی مانند مراقبت‌های بهداشتی، بیکاری، آموزش و حمل‌ونقل را پوشش می‌دهد. این موضوع تا حدی می‌تواند خوب و تا حدی می‌تواند بد باشد.

زبان فرانسوی را باید یاد بگیرید

4. مانع زبان می‌تواند دشوار باشد

اکثر کشورهای اروپا در حال حاضر انگلیسی صحبت می‌کنند، اما متأسفانه فرانسه یکی از آنها نیست. بنابراین، اگر تصمیم به مهاجرت به فرانسه دارید، باید زبان فرانسه را یاد بگیرید.

5. فرصت‌های شغلی کمیاب است

یکی از معایب زندگی در فرانسه بازار کار است. زمانی که شرکت‌ها می‌خواهند مکانی را در اروپا راه‌اندازی کنند، فرانسه معمولاً آخرین مکان در لیست است. البته این به مالیات مربوط می‌شود.

باور کنید یا نه، اما کارفرمای شما مالیاتی به نام هزینه ذینفع (سهم کارفرما) برای استخدام شما پرداخت می‌کند. این درصد می‌تواند بین 25 تا 45 درصد از حقوق ناخالص شما متغیر باشد.

به عنوان مثال، اگر حقوق شما، پس از کسر مالیات، 30000 یورو در سال باشد، کل هزینه اشتغال شما 58000 یورو در سال است. یعنی مالیات 26 درصدی! این یک هزینه اضافی غیر جذاب است که شرکت‌ها ترجیح می‌دهند به جای دیگری در اروپا بروند.

6. اعتصابات بسیار زیاد است

واژه‌های «فرانسه» و «اعتصاب» تا حدی مترادف هم هستند. اعتصابات آن‌قدر زیاد است که فرانسه اغلب از نظر تعداد روزهای کاری از دست رفته در یک سال در صدر فهرست قرار دارد. این بخشی از فرهنگ است و زندگی شما را در فرانسه تحت تأثیر قرار می‌دهد.

جالب‌ترین آنها اعتصابات حمل‌ونقل است. به طور مثال بدون اینکه هیچ‌گونه هشدار با اعلمی را انجام دهند، حرکت قطارها متوقف و پروازها لغو می‌شوند. اگر در هر زمان از سال هر نوع سفری را برنامه‌ریزی می‌کنید، از جمله رسیدن به محل کار، باید برای حمل‌ونقل جایگزین آماده باشید.

اعتصابات در فرانسه بسیار زیاد است

7. سفر از طریق فرانسه گران است

فرانسه شبکه پیچیده‌ای از قطارهای سریع‌السیر دارد که در سرتاسر کشور تردد می‌کنند که سفر را بسیار آسان می‌کند. نکته منفی آن هزینه است. در فصول شلوغ، اگر می‌خواهید با قطار سفر کنید، مبلغ قابل توجهی را باید بپردازید. پرواز از پاریس به برلین می‌تواند بسیار گران و در برخی موارد حتی ارزان‌تر از پاریس به استراسبورگ باشد. این یک نوع از مواردی است که در ابتدای این مقاله بیان کردیم (بستگی به نیاز شما دارد).

8. افراد ممکن است شما را نپذیرند

زندگی در یک کشور خارجی همیشه چالش‌برانگیز است. اما وقتی در فرانسه زندگی می‌کنید، این موضوع بیشتر نمود پیدا می‌کند. قوانین نانوشته و هنجارهای اجتماعی زیادی وجود دارد که قبل از اینکه بتوانید خود را یک فرانسوی در نظر بگیرید، باید به آنها مسلط باشید. یک اصطلاح در فرانسه وجود دارد که می‌گویند ” در فرانسه این موضوع فرق دارد”.

9. یافتن مسکن دشوار است

پیدا کردن یک آپارتمان در فرانسه می‌تواند یک کار دلهره‌آور باشد. اولاً، صاحب‌خانه ها ترجیح می‌دهند به شخصی که قبلاً در شهرستان زندگی می‌کند اجاره دهند. ثانیاً به یک قرارداد کار، یک حساب بانکی و بسیاری از مدارک دیگر نیاز خواهید داشت که در بدو ورود مطمئنا این موارد را نخواهید داشت. در نهایت، رقابت برای مسکن از مردم محلی گرفته تا دانشجویان و مهاجران، بسیار شدید است.

یافتن مسکن در فرانسه دشوار است

سوالاتی که ممکن است در مورد زندگی در فرانسه از خودتان بپرسید؟

بهترین مزایای زندگی در فرانسه چیست؟

همان‌طور که در بالا ذکر شد، زندگی در فرانسه مزایای زیادی دارد. اما بزرگ‌ترین نکات مثبت آنها شامل مراقبت‌های بهداشتی، کیفیت خوب زندگی، غذاهای خوشمزه و مناظر طبیعی و تاریخی خیره‌کننده است.

بزرگ‌ترین ویژگی بد زندگی در فرانسه چیست؟

بزرگ‌ترین نقطه‌ضعف زندگی در فرانسه بوروکراسی آن است که بسیار کند، زمان‌بر و خسته‌کننده است. باید تمام تلاشتان را انجام دهید تا جلوی آن را بگیرید.

آیا این معایب و مزایا، ارزش زندگ در فرانسه را دارد؟

مزایا و معایب زندگی در فرانسه بسته به شرایط فردی شما متفاوت است. برخی از مزایای زندگی در فرانسه شامل غذاهای خوشمزه، مناظر متنوع و مراقبت‌های بهداشتی عالی است. اما در مجموع نکات مثبت بیشتر از موارد منفی است.

آیا زندگی در فرانسه بدون صحبت کردن به زبان فرانسه دشوار است؟

مطمئناً بدون صحبت کردن به زبان فرانسه کار بسیار سختی خواهید داشت. موارد مهم مانند افتتاح حساب بانکی یا اجاره یک آپارتمان حداقل و بروکراسی، به مقداری زبان فرانسه نیاز دارد.

بهترین بخش فرانسه برای زندگی کدام است؟

فرانسه آن‌قدر متنوع است که انتخاب بهترین قسمت برای زندگی دشوار است. اگر می‌خواهید در یک شهر بزرگ زندگی کنید، پاریس و لیون ایده آل هستند. اگر می‌خواهید در تمام طول سال آب‌وهوای خوبی داشته باشید، تولوز، مارسی و نیس عالی هستند. اگر می‌خواهید زندگی توام با طبیعت داشته باشید، استراسبورگ شهر کوچکی با دسترسی به برخی از زیباترین کوه‌های کشور است.

آیا زندگی در فرانسه بهتر از آمریکا است؟

این بستگی به شرایط فردی شما دارد. فرانسه مراقبت‌های بهداشتی جهانی و غذاهای خوشمزه ارائه می‌دهد، در حالی که آمریکا دارای بازار کار باز با فرصت‌های بیشتر برای متخصصان است. هر دو کشور مزایای خود را دارند، بنابراین این شما هستید که تصمیم می‌گیرید کدام کشور برای شما بهترین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا